Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadla ABC a Rokoko: Premiéry a novinky v Městských divadlech pražských

Michaela Deáková

Michaela Deáková

15. 3. 2011

FOTO: Holky z kalendáře v Městských divadlech pražskýchMěstská divadla pražská si pro vás připravila hned dvě premiéry Holky z kalendáře a Viktor K. aneb Český národ neskoná a obnovenou premiéru Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku. V Divadle ABC pak oslavíme i Velikonoce s hrou Lakomá Barka.

FOTO: Holky z kalendáře v Městských divadlech pražských

Holky z kalendáře Foto: Alena Hrbková, Městská divadla pražská

Kdo se již seznámil s Městskými divadly pražskými, určitě ocení na první pohled největší novinku. Na první pohled proto, že se jedná o aktualizaci webových stránek. A ne jen tak ledajakou. Ty z vás, kteří navštěvují stránky MDP pravidelně, ať už kvůli rezervacím lístků, nebo kvůli vyhledávání novinek, potěší, že na nových stránkách nalezneme i rozšířené fotogalerie snímků hereckého souboru a stálých hostů.

Herce nafotil Ondřej Pýcha, známý portrétista slavných osobností, mezi nimiž můžeme nalézt i zahraniční hvězdy jako Celine Dion, Ozzy Osbourne nebo Alanis Morissette. Série fotografií bude navíc ozvláštněna pohledem Ilony Sochorové (znát ji můžete například jako autorku fotografií pro nástěnný kalendář k inscenaci Holky z kalendáře), která vše zdokumentovala.

Choďte do divadla levněji

Pro diváky velice příjemnou novinkou je možnost zakoupení předplatného na divadelní sezonu 2011/2012. Městská si pro vás připravila osm předplatitelských skupin se slevami až 40 %. Nejlákavější je pak předplatitelská skupina Výrazně zvýhodněná. Je určena zejména studentům, ale i všem ostatním, kteří musí obracet korunky v kapse vícekrát. V této skupině si totiž můžete vybrat ze sedmi titulů a uplatnit na ně slevu ve výši 40 %.

Svlečou se, či nesvlečou?

O chystané premiéře inscenace Holky z kalendáře jsme vás informovali již v lednu (článek zobrazíte ZDE). Děj vychází ze skutečné události, kdy se skupina žen v domácnosti, žijící v jedné anglické vesničce, rozhodne poprat se svými starostmi (manželova nevěra, smrtelné onemocnění, odchod dítěte…) a nafotí akty na stránky kalendáře.

FOTO: Kateřina Macháčková při focení k inscenaci Holky z kalendáře v MDP

Kateřina Macháčková na focení do kalendáře Foto: Ilona Sochorová, Městská divadla pražská

Při zkoušení bylo myšleno na vše. Městská zašla až do takových detailů, že opravdu nafotila akty hereček a tento nástěnný kalendář můžete v divadelní pokladně zakoupit za symbolických 150 korun.

Lahůdkou je, že dosud neproběhlo zkoušení nahých scén naostro. Dle představitelky Annie, Dany Batulkové, jsou proto všechny herečky mírně nervózní z premiéry nejen celého představení, ale právě ze svlékacích scén.

Předností hry Holky z kalendáře je to, že právě citlivá scéna focení je jednou z nejvtipnějších a nejzábavnějších v celé hře. Ale jestli se někdo naštve nebo někoho nahota pobouří, tak je to jen dobře. Jsme si vědomi toho, že jdeme do kontroverze. O to víc si odvahy těch dam, které se do takového projektu pustí, cením,“ řekl režisér Ondřej Zajíc.

Nyní se už přípravy blíží do finiše a v sobotu 19. března, v divadle ABC, se můžete přesvědčit, jak se Holky s tímto tématem popraly.

FOTO: Viktor K. aneb Český národ neskoná

Viktor K. aneb Český národ neskoná FOTO: Alena Hrbková, Městská divadla pražská

Další velkou premiérou v Městských divadlech pražských je inscenace Viktor K. aneb Český národ neskoná. Postavu Viktora K. – dle autorů toho největšího výkvětu čecháčkovství, nejslavnějšího Čecha – zná asi každý. A právě po dlouhé Viktorově životní cestě, která nasměrovala jeho kroky až na Bahamy, nás bude provázet autorské duo pánů Petra Svojtky a Jiřího Janků (autoři her, například České Vánoce, Superčlověk, Monty Pythonův létající kabaret). Na pomoc si navíc přizvali Martina Packa, který se podílel na scénáři a mimo jiné stojí i za pohybovou stránkou celé inscenace.

Celé je to motivované tím, že je naprosto logicky nemožné, aby se ve vyspělé demokratické společnosti v právním státě mohlo stát, co se stalo. Že jeden člověk převezl nás všechny a my se to snažíme uvést na pravou míru. A myslím, že jsme přišli na jediné možné logické vysvětlení. A o tom celá hra je,“ vyjádřil se dramaturg Jiří Janků.

FOTO: Autoři připravované hry Viktor K. aneb Český národ neskoná

Autorské trio, pánové Jiří Janků, Petr Svojtka, Martin Pacek

Poslední hry autorů byly plné doplňkových prvků, například často používané filmové dotáčky, hudební podkresy, divácké hlasování (Superčlověk) a jiné. „Já jsem šťastný, že asi po čtyřech letech nemám v inscenaci žádné dotáčky, žádnou projekci.  Nakonec jsme volili jevištní cestu,“ vypověděl režisér Petr Svojtka.

V roli Viktora K. uvidíme Vasila Fridricha. V ostatních rolích se nám představí stálí herci MDP, jako jsou Hanuš Bor, Jiří Hána, Radim Kalvoda a další (upoutávku zobrazíte ZDE). Na strastiplný příběh Viktora K. se můžete těšit již v sobotu 26. března v Divadle Rokoko.

FOTO: Ladislav Mrkvička s Lucií Pernetovou v inscenaci Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku

Ladislav Mrkvička s Lucií Pernetovou ve Zlaté rybce

Do Divadla ABC se po kratší pauze vrací inscenace Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku, jejíž obnovená premiéra je připravená na 9. dubna. Svou zápletkou připomíná film Neslušný návrh (Demi Moore a Robert Redford) a představí se v něm Lucie Pernetová, Ladislav Mrkvička, Martin Písařík a Zdeněk Vencl.

Ve stejný den se v divadle Rokoko bude hrát Monty Pythonův létající kabaret a tentokrát pouze pro nezadané! V rámci této akce, určené pro ženy ve věku 25 až 30 let a muže ve věku 30 až 45 let, je kromě představení připraven i bohatý doprovodný program v podobě rautu, vína, hudby, dárečků a tomboly. Všemu bude přihlížet kartářka, se kterou se můžete rovnou poradit, zda nově nalezený(á) je to pravé ořechové čili nic. Navíc můžete využít příležitosti a prohlédnout si zákulisí divadla.

Není vejce jako vejce

FOTO: Lakomá Barka v Městských divadlech pražských

Lakomá Barka Zdroj: Městská divadla pražská

Velkým lákadlem bude i Werichova pohádka Lakomá Barka. V rámci oslav velikonočních svátků se během 15. a 16. dubna odehrají tři představení. Hodinu před každým představením na vás bude čekat velikonoční workshop, na kterém si můžete za asistence řemeslníků vyzkoušet přeměnit obyčejné vajíčko na vyšňořenou velikonoční kraslici.

Holky z kalendáře

Divadlo ABC (Městská divadla pražská)

Režie: Ondřej Zajíc

Dramaturg: Věra Mašková

Hrají: Hana Doulová, Radka Fidlerová,  Veronika Gajerová, Dana Batulková, Kateřina Macháčková, Jitka Smutná,  Lenka Termerová, Luba Skořepová a další.

Premiéra: 19. března  2011

Viktor K. aneb Český národ neskoná

Divadlo Rokoko (Městská divadla pražská)

Režie: Petr Svojtka

Dramaturg: Jiří Janků

Hrají: Vasil Fridrich, Hanuš Bor, Viktor Dvořák, Jiří Hána, Radim Kalvoda, Aleš Procházka, Veronika Janků a Veronika Kubařová

Premiéra: 26. března 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadla ABC a Rokoko: Premiéry a novinky v Městských divadlech pražských