Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Divadelní svět Brno 2011. Festival, který nabízí zcela nové a neobvyklé projekty

Redakce

Redakce

20. 5. 2011

FOTO: Inscenace Magická flétna divadla Bouffes du NordHostování inscenací nejvýznamnějšího žijícího režiséra, špičkové české i zahraniční soubory z patnácti světových zemí, Noc kejklířů, Slavnost masek, hry v netradičních prostorách, výstava fotografií, promítání filmů… To vše přinese 2. ročník festivalu Divadelní svět Brno 2011, který proběhne ve dnech od 27. května do 3. června v brněnských divadlech, kinech, ulicích, parcích i náměstích.

OBR: Logo letošního ročníku festivalu Divadelní svět Brno 2011

Poněkud morbidní logo letošního ročníku festivalu Divadelní svět Brno Zdroj: archiv Divadelního světa Brno

Divadelní svět Brno je mladý mezinárodní festival, který chce oživit město kvalitní divadelní tvorbou českou i zahraniční, tradiční i nekonvenční, v prostorech divadelních i nedivadelních. Na jeho realizaci se podílejí všechna brněnská příspěvková divadla (Centrum experimentálního divadla, Divadlo Radost, Městské divadlo Brno, Národní divadlo Brno) spolu s Divadelní fakultou JAMU. Hlavním pořadatelem je Brněnské kulturní centrum.

Každý ročník je věnován významné žijící divadelní osobnosti, která propojuje všechny konané inscenace a akce. Loňským patronem byl Václav Havel, letos byl o patronát požádán jeden z nejuznávanějších světových režisérů a divadelních reformátorů, Angličan Peter Brook. V souvislosti s jeho orientací na Shakespearovy hry a zkoumání rozmanitých divadelních kultur je celý program rámován hamletovským heslem: „Být připraven, toť vše!“ a podtitulem Shakespeare a diverzita kultur.

Divadelní událost ve střední Evropě

Život a tvorbu Petera Brooka přiblíží Brňanům nejen série projekcí, které budou promítány převážně v kině Art, ale především uvedení jeho dvou nejnovějších divadelních inscenací, které měly premiéru teprve v loňském roce: liturgie Warum Warum německého spolku Schauspielhaus Curych a svérázná interpretace Mozartovy opery Magická flétna, kterou nastudovalo francouzské divadlo Bouffes du Nord. Uvedení těchto her je středoevropskou událostí a Brno je jediným středoevropským městem, které se tímto privilegiem může pyšnit.

Obě hry budou uvedeny na scéně Městského divadla Brno, Warum Warum v neděli 29. května na činoherní scéně, Magická flétna pak ve čtvrtek 2. června a v závěru celého festivalu v pátek 3. června na scéně hudební.

Kromě her, které mají brněnská divadla běžně ve svém repertoáru, představí obecenstvu dva zcela nové a neobvyklé projekty. Prvním z nich je společná inscenace Sen noci shakespearovské, která je sestavena z útržků všech Shakespearových her v podání jednotlivých divadelních souborů. Výsledná podoba leží v rukou režiséra Stano Slováka. Právě touto neobvyklou koláží vzdají brněnští divadelníci hold samotnému Shakespearovi a zahájí jí celý festival na hlavním nádvoří hradu Špilberk.

Druhý projekt nazvaný Kde Shakepeare můj? leží v režii Divadla Husa na provázku a naopak dává prostor mladým současným režisérům a jejich novým textům. Jedná se o souborné uvedení všech představení z cyklu Jirka kniha hledá autora, kdy bude poprvé prezentováno všech sedm textů současně a komplexně ve všech prostorách divadla. 12tihodinové uvedení bude v pauzách vyplněno doprovodným programem.

FOTO: Slovenská inscenace Ryba horí v Huse na provázku

Ryba horí - jedna ze sedmi her projektu Kde Shakespeare můj? Zdroj: archiv Divadla Husa na provázku

Během sedmi dní se v Brně odehraje více než stovka divadelních představení. České divadlo budou kromě brněnských zastupovat soubory jako Handa Gote, Farma v jeskyni, ostravské Divadlo Petra Bezruče, Divadlo Vosto5, A Studio Rubín, Divadlo DNO, Klicperovo divadlo z Hradce Králové a mnozí další.

Ze zahraničních hostů přijaly pozvání soubory Teatr Polski Wroclaw, Compagnie Jose Manuel Cano Lopéz, Fashion Theatre, Slovenské národní divadlo, Teatro del Carretto, Dame de pic, Ton und Kirschen či Csiky Gergely. Někteří si dokonce přivezou své vlastní jeviště: soubor Theatre La Licorne uvede své představení v amfiteátru, který postaví na Denisových sadech, francouzské divadlo La Fabrique odehraje své představení v kamionu, rozloženém na prostranství Výstaviště.

Představení a promítání zdarma

Festival obsadí vedle kamenných scén i kino Art, klub Fléda, Náměstí svobody, Biskupský dvůr, Denisovy sady či učebny JAMU. Většina představení, která se budou konat na otevřeném prostranství, a všechna promítání budou k vidění zdarma, stejně jako již tradiční úvodní Noc kejklířů a závěrečná Slavnost masek, na které bude zastoupeno všech 38 Shakespearových her.

Vstupenky je možné zakoupit na pokladnách brněnských divadel a BKC a bližší informace o představeních, programu i celém festivalu získáte na internetových stránkách festivalu Divadelní svět.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní svět Brno 2011. Festival, který nabízí zcela nové a neobvyklé projekty