Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadelní festival v Plzni zahájí inscenace Strýček Váňa

Eva Síčová

Eva Síčová

14. 7. 2011

Již devatenáctý ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni se bude konat od 14. do 22. září. Představí tradičně evropská divadla a to nejzajímavější z domácí produkce uplynulé sezóny. K vidění bude činohra i alternativní žánry. 

FOTO: Vachtangovo divadlo

Strýček Váňa – jedno z lákadel festivalu DIVADLO v Plzni

Festival zahájí slavné moskevské Divadlo Jevgenije Vachtangova s oceňovanou inscenací Strýček Váňa. Režie se ujal umělecký ředitel a přední litevský režisér Rimas Tuminase. Hra byla oceněna nejprestižnějšími cenami jako Mezinárodní Stanislavského cena 2010 nebo Zlatou maskou 2011. Pro nedočkavce nebo diváky, kteří se na festival nedostanou, máme dobrou zprávu. Představení můžete vidět již 12. září ve Státní Opeře v Praze.

Rimas Tuminas: narodil se 20. ledna 1952 v Kelme. V letech 1970-74 studoval na Litevské konzervatoři. Absolvoval fakultu režie na ruské Státní akademii divadelního umění. Debutoval v litevském Národním divadle s inscenací Jordana Radičova Sníh se smál, až padal. Jeho první moskevskou inscenaví byla Sonatina pro páva Osvalda Zahradníka v Divadle Stanislavského. V osmdesátých letech byl režisérem a poté uměleckým vedoucím litevského Státního akademického dramatického divadla. V roce 1990 založil a vedl Malé dramatické divaldo ve Vilniusu. Od roku 2007 je uměleckým vedoucím moskevského Vachtangovova divadla.

Inscenace láká diváky hlavně na osekanou atmosféru, vynechává typickou Čechovskou idylku a ponechává pouze prostor pro souboj vášní, ztrátu iluzí a nenaplněné naděje. Výtvarně působivé obrazy, přesná souhra celého souboru, baletně artistní dojem a impozantní herecký výkon Sergeje Makovského v hlavní roli činí z této inscenace událost, kterou si nenechte ujít.

Státní akademické divadlo Jevgenije Vachtangova: započalo svou první sezónu 13. listopadu 1921 premiérou Maeterlinckova Zázraku svatého Antonína režírovaného J. B. Vachtangem, žákem K. S. Stanislavského. Dnes má divadlo na repertoáru více než dvacet her ruských i zahraničních dramatiků. Divadlo hostuje po celém Rusku i v zahraničních dramatiků. Divadlo hostuje po celém Rusku i v zahraničí, účastní se významných mezinárodních divadelních festivalů mimo jiné v Izraeli, Španělsku, Itálii.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní festival v Plzni zahájí inscenace Strýček Váňa