Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Divadelní festival Apostrof: Visegrádská čtyřka se sjede do Prahy

Anna Kottová

Anna Kottová

30. 6. 2012

Do Prahy se sjedou divadla ze zemí Visegrádské čtyřky a další hosté. Mezinárodní festival amatérských divadel s názvem Apostrof se uskuteční od soboty 30. června do úterý 3. července na scénách pražského Divadla Na zábradlí a Teatro NoD.

FOTO: Zbytky lásky německého souboru Thag-Theater

Zbyde německému souboru Thag-Theater láska? Zdroj: Festival Apostrof

Čtrnáctý ročník festivalu Apostrof přinese do Prahy možnost srovnání české divadelní scény se zahraniční konkurencí.

Festival Apostrof je pořádán od roku 1999. Jeho cílem je porovnání a přátelská konfrontace české scény s tvorbou ze vzdálenějšího zahraničí. Cílem je také ukázat pražským divákům nové divadelní formy.

Kromě divadel Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) přijedou sousedi z Rakouska s inscenací esnes.n.on2 a němečtí sousedi přivezou one-women-show Zbytky lásky. Z největší dálky přiveze inscenaci norské divadlo Compania s názvem Justýna v rauši, která bude mít na festivalu premiéru.

FOTO: T. E. J. P. s inscenací ZEPPO

T. E. J. P. spojil pohybové divadlo se stínohrou

Po skončení každého z devíti plánovaných představení pro něj mohou diváci hlasovat. Nejlepší z nich získá Cenu diváků, která bude vyhlášena v úterý 3. července v Divadle Na zábradlí.

Za Českou republiku vystoupí dva soubory

Českou republiku bude reprezentovat divadlo T. E. J. P., které vytváří projekty site-specific a věnuje se pohybovému divadlu s prvky akrobacie a klaunérie.

Site-specific art je umění využít speciální místo k divadelnímu nebo výtvarnému představení, aniž by autoři výrazně změnili prostředí. Site-specific se většinou koná v zajímavých venkovních prostorech, které se dají kreativně a unikátně využít. Dílo se musí s prostředím vzájemně doplňovat.

V pondělí 2. července v NoDu můžete vidět jejich inscenaci ZEPPO o cestě komedianta za svým osudem za použití tance, akrobacie a stínohry.

FOTO: Divadlo Inventura představí kabaret Výprodej komediantů

Kdo si koupí komedianta? Začíná výprodej

Druhým českým zástupcem bude Divadlo Inventura. Jde o soubor mentálně postižených herců a hereček, který představí kabaret Výprodej komediantů.

TOPZINE.cz vybírá z programu

Úsměv ženy polského souboru Nikoli připomíná osamělost dvou žen uzavřených v jednom bytě. Jejich deprese vycházejí z nedostatku lásky. Přátelství nahradit lásku nikdy nemůže, a tak obě balancují na hranici šílenství.

FOTO: Úsměv ženy polského souboru Nikoli

Dvě ženy v jednom bytě. Úsměv ženy představí polský soubor Nikoli

Justýnu v rauši (Justine has a rush) přiveze norské divadlo Compania a odehraje ji v angličtině. Příběh ze současnosti norského hlavního města Osla nabývá aktuálního rozměru.

Justýna je diagnostikována jako sexuální narkomanka a její přítel Maratón má zálibu v narkotikách a alkoholu. Jakmile se Justýna dostane do nemocnice, její život ale nabere nový směr. Nalákat diváka by mohl i výběr hudby k inscenaci: Franz Ferdinand, The White Stripes, The Chemical Brothers nebo Muse.

Apostrof

Kde: Divadlo Na zábradlí, Teatro NoD (Praha)

Kdy: sobota 30. června až úterý 3. července

Vstupné: 50/100 Kč, permanentka 300/500 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní festival Apostrof: Visegrádská čtyřka se sjede do Prahy