Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Diváci pocítí emocionální chaos, říká hlavní herečka seriálu Městečko Haven

Anna Bílá

Anna Bílá

11. 6. 2013

Městečko Haven, úspěšný seriál na motivy novely Stephena Kinga, se dočká uvedení třetí série na české obrazovky, konkrétně 25. června na stanici Universal Channel. Představitelka hlavní role zmiňuje vlastní pocity ze série i srovnání s knihou.

FOTO: Emily Rose

Emily Rose. Zdroj: Universal Channel.

Emily Rose, představitelka Audrey Parkerové v seriálu Městečko Haven, přibližuje třetí sérii. Bude temnější, napínavější a nabídne i několik odpovědí. Úplný konec ale určitě ještě nebude, protože se chystá i čtvrtá série.

Od první epizody třetí série máme pocit, že seriál nabývá tmavějšího rázu. Jak byste porovnala tuto sérii k předchozím dvěma?

Myslím, že máte pravdu. Tento rok nás čeká temná série. V první jste si oblíbili postavy, je to osobitá série. Užili jste si město a rozmanité věci, které se staly jako důsledek pobytu v něm. V druhé sérii jste se potom dozvěděli, že jde o mnohem vážnější věci, kterým se musí přijít na kloub. A třetí série je plná útoků jedněch postav na druhé. Každý se osobně musí něčím probojovat, aby měl možnost jít na druhou stranu. Je to mnohem vážnější a problémy jsou temnější.

Myslím, že to jsou znaky dobrého pořadu, protože fanoušci chtějí zůstat u toho temného a zjistit, co se stane postavám. Je velmi vzrušující, jak se vše změnilo a nabylo onoho temného rázu.

Je zajímavé, že skoro v každé epizodě první série jsme neměli více než dvě nebo tři různé linky příběhu.

Ano, jedna z nejzajímavějších věcí, o které se Matt McGuiness (vedoucí seriálu) zmínil, když nám poprvé představoval seriál. Mluvil o tom, že do třetí série přidáme čas a vnější hrozbu. Vždy jsem byla fanouškem dlouhých forem vyprávění. Média se na začátku vždy trochu bojí, protože chtějí, aby lidé měli možnost kdykoli nakouknout, co se děje, a být v obraze. Ale v dnešní době internetu není problém dohnat to, co jste zmeškali. Navíc, když každý týden necháte otevřený a napínavý konec, publikum se rádo vrací a chce vědět, co se stane dál. Pro diváky je to aktivní detektivní práce – musí přijít na to, co hrozí hlavním hrdinům, a jestli jim něco neuniklo. To je, myslím si, skvělé.

Rozdíl vidím i v tom, že třetí série je více sci-fi, než Městečko Haven kdy předtím bylo. Jak se to podle vás za poslední tři roky změnilo?

Důvod, proč mám tento seriál ráda už od začátku, je, že se nejedná o typické sci-fi. Obsahuje hodně nadpřirozena a má mnoho speciálních efektů, které ke sci-fi patří. Ale objevuje se tu i mytologie a její prohlubování. Lidé si často nemyslí, že je sci-fi založeno na mytologii. Sci-fi je o postavení zajímavých postav na bláznivá místa. To Městečko Haven má. Líbí se mi, že se tento žánr rozšířil mezi větší skupinu lidí. Lidé dnes mají větší zálibu v nadpřirozenu a jsou otevřenější k možnosti, že se děje víc věcí najednou. Televize se tomu přizpůsobuje. Myslím, že v tom máme výhodu.

Od začátku se mi obzvlášť líbily vztahy na té sci-fi straně. Také vztahy, které má Audrey s Dukem a Nathanem, jsou velice zajímavé. Budou mít větší prostor a velké události ke konci třetí série?

Určitě. Myslím, že vztah mezi Nathanem a Audrey je natažený na maximum hned v několika ohledech, a Duke s Audrey čelí novým křižovatkám v jejich vztahu, protože Audrey vidí Dukea v novém světle jeho síly, kterou v sobě objevil. Také je tu místo pro trochu něhy, Duke a Audrey se k sobě dostávají blíž, protože Audrey s Nathanem jsou od sebe trošku odstrčeni. To je zajímavé, protože se nyní ve svém vztahu potýkají s tím, čím už si prošli předtím. To je na těchto hlavních postavách vzrušující. Ty pravé vztahy se vždy dají dohromady, a tak můžeme být svědky toho, jak tím vším Audrey, Nathan a Duke procházejí.

Jste fanouškem Audrey a Nathana, nebo Audrey a Dukea?

Každý se mě na to ptá. Ale myslím, že se jedná o dva úplně jiné vztahy. Každá dívka se s takovou zamilovaností někdy během svého života setká. Roli zde hrají různé věci, různí muži, různé vztahy – a to všechno tyto dva vztahy vystihují. Nemůžu říct s určitostí, čí jsem fanoušek, líbí se mi hrát v obou. Když se soustředíme na vztah mezi Dukem a Audrey, s Ericem Balfourem se dobře bavíme a všechno ve společných scénách probíhá přirozeně. S Lucasem Bryantem (Nathan) často jen žertujeme a hodně se smějeme. Pracovali jsme spolu už dříve, a tak je to pro nás jednoduché. Je opravdu zábava hrát oboje.

FOTO: Emily Rose, Eric Balfour a Lucas Bryant

Emily Rose, Eric Balfour a Lucas Bryant. Zdroj: Universal Channel

Je to zároveň velice skvělý literární kousek, ale začátek Městečka Haven mělo s knihou jen velice málo společného. Změní se to ve třetí sérii? Nejdeme větší podobnost s knihou?

Asi se všichni shodneme, že když čtete knihu, ona sama prezentuje nějakou myšlenku. Ta myšlenka obsahuje to, co se děje městu, když je tajemství pohřbené a všechny užírá. Jak reagují? Nemyslím, že se dá udělat hodinový pořad z toho, co obsahuje Colorado Kid jako novela, a zároveň přimět lidi, aby u toho zůstali. Protože – bez urážky Stephena Kinga – ale jeho literární záměr byl prezentovat příběh, který se odehrává ve městě prostoupeném mytologií, a co se děje tamějším postavám. Celý příběh Colorado Kida je vlastně o novináři, který povídá dívce, co se dělo, takže na tom vlastně není co k hraní. Seriál má blízko ke Colorado Kidovi, používáme onu záhadu a říkáme si, jak ji rozšířit, abychom v ní mohli hrát.

Postavy v tomto svérázném městečku, dva staří muži, kteří vedou noviny, a žena, ze které neuděláme reportérku, ale detektivku (což vlastně reportéři tak trochu jsou), dále hledání, pokládání otázek, hloubání – tím vším děláme z pasivního příběhu aktivní příběh. To přesně tvůrci udělali. S malou pomocí Colorado Kida a požehnáním Stephena Kinga. Je zajímavé vidět, jak si vzali koncept a vytvořili vlastní svět.

Někdy si lidé říkají, že se chtějí vrátit ke knize a znovu ji přečíst, protože v ní možná najdou odpovědi na to, co se děje v seriálu. A my jim na to říkáme, ať to klidně udělají, kniha je skvělá. Ale je v ní jen veliký otazník.

Ti lidé by mohli být zklamaní, protože seriál ukazuje více akce než knihu samotnou. V knize nezjistíme, kdo zabil Colorado Kida. Jsou tam nějaké detaily zločinu, ale ne dostatek, aby byla záhada vyřešena. Myslíte si, že se na konci Městečka Haven – už víme, že bude i čtvrtá série – tedy na konci celého seriálu, dozvíme, co se doopravdy stalo Colorado Kidovi?

To doufám. Nejsem si jistá. Tak trochu víme, co se mu stalo a kdo to byl, ale na konci třetí série se asi uzavření nedočkáme. Už víme, že bude čtvrtá série, takže to pro ni bude zřejmě klíčová ingredience. Na Městečku Haven je skvělé, že má každý týden otevřený konec a poskytuje tak prostor pro diskuzi, což se asi stane. A to je vlastně typické pro Colorado Kida, protože reprezentuje jeho nevyřešenou záhadu, která je sžírá. Je to věc, na kterou nemůžeme přijít. Takže si nemyslím, že bychom to úplně uzavřeli, ale možná najdeme nějaké odpovědi na to, co se mohlo stát, a pochopíme vztah mezi Audrey a Colorado Kidem. Tyto otázky budou zodpovězeny.

Jaká je pro vás třetí série?
Naprosto fascinující. Opravdu jsem si užila epizodu s cestováním, kdy můžeme vidět Haven v minulosti, a zároveň se mi líbilo pracovat s hostujícími hvězdami. A myslím si, že poslední epizody, ke kterým se nyní ve Státech blížíme, obsahují ty velké věci, na které všichni čekáme. Takže bych lidi jen vyzvala k tomu, aby se na epizody dívali popořádku, protože jedna navazuje na druhou, a také, aby si užívali postav a nikdy se na ně nehněvali. Aby byli otevření možnému emocionálnímu chaosu, který zřejmě pocítí. Je to skvělá série!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Diváci pocítí emocionální chaos, říká hlavní herečka seriálu Městečko Haven