Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

District 9: Emzáci v ghettu, klidně se povražděte!

Radek Lang

Radek Lang

17. 9. 2009

Zčistajasna se na Zemi objevili mimozemšťané. A co s nimi? Zavřít je do ghetta, ať se tam o sebe postarají a třeba tam chcípnou! Novému filmu produkovanému Peterem Jacksonem (režisér Pánů prstenů) nechybí autenticita, osobitost ani poutavost.

Kde se vzali, tu se vzali... Zdroj: Palace Pictures

Kde se vzali, tu se vzali… Zdroj: Palace Pictures

Koncepce autentických dokumentárních snímků dovoluje přiblížit divákovi pohled na specifickou problematiku i za cenu nedokonalosti filmového materiálu jako takového. Častokrát je právě rozklepaná kamera, nepřesné ostření, nepřehlednost nebo příliš zoomování typickým rysem dokumentárních záběrů. Ryzost filmového materiálu jako kdyby těžila ze zachycení okamžiku v jeho syrovosti, bez opakovaných záběrů a s tím, jaký v dané chvíli opravdu byl. Díky tomu je divák usazen do středu událostí takřka okamžitě a vše mnohdy působí dramaticky.

District 9 těží ze zaběhnutého modelu dokumentu nedokumentu (chcete-li – pseudodokumentu), jenž byl velmi dobře použit například v Záhadě Blair Witch nebo později v Cloverfieldu (Monstrum). Zatímco v Blair Witch se pátralo po čarodějnici, Cloverfield přinesl akční sci-fi snímek o útoku monstra na New York, a to z pohledu náhodného občana, který všechno vzorně natáčí.

Neill Blomkamp, režisér snímku, si pro nás tentokrát přichystal emzáky. Během filmu se ale nedozvíte, odkud přišli, kdo jsou, ani co chtějí. Zkrátka se jednoho dne objevili a dalších dvacet let žijí na zemi v ghettu vyhrazeném jen pro ně. A protože jsou mimozemšťané charakterově více než podobní lidem, vzájemně se vraždí, jsou agresivní, žijí v odpadcích, neustále se rozmnožují a nechají se živit svým okolím. Alegorie jak vyšitá.

District 9 vás přímo vhodí do děje jakéhosi dokumentu o zdejších poměrech, jenž líčí příběh Wikuse van de Merweho, agenta soukromé organizace MNU, které byl dohled nad mimozemšťany svěřen. Dokument má zachytit průběh velkého stěhování emzáků z oblasti 9 na jiné území. A Merwe má všem mimozemšťanům nechat podepsat papíry, že s přesunem souhlasí. Abyste rozuměli, mimozemšťané se velmi polidštili, chápou lidské chování (sami se chovají podobně), rozumí lidem (a lidé jim) a celkově to vypadá, jako kdyby o nic tak velkého nešlo.

Vše víceméně klape (někdy je potřeba neposlušného mimozemšťana zastřelit) do chvíle, kdy je Merwe zasažen neidentifikovatelnou kapalinou, kvůli které se začne v emzáka měnit. Od toho okamžiku mu začne jít o život, protože ho MNU chce využít pro své účely… Dokument se pomalu mění v akční smršť plnou napětí a dokonalých vizuálních efektů.

MNU Zdroj: Palace Pictures

MNU Zdroj: Palace Pictures

Snímek produkuje Peter Jackson a aura jeho vlivu je na něm patrná (nebo na režiséru Neillu Blomkampovi). Jako kdyby se vrátil do dob, kdy točil Vesmírné kanibaly nebo Živé mrtvé a otisknul na District 9 rukopis právě z těchto hitů. Nic moc se neřeší, příběh se neotáčí zpět a plyne kupředu, akční záběry zabíjení lidí i emzáků jsou velmi naturalistické a vizuálně působivé a vše nese nádech určité zrůdnosti, jež je ale samozřejmá a nikdo se nad ní nijak nepozastavuje. Samotní emzáci jsou ztvárněni úchvatně (stejně se nemůžu zbavit pocitu, že konstrukce jejich těl připomíná mimozemšťany z Vesmírných kanibalů), realistické vizuální efekty berou dech a vy zjišťujete, že vás tahle podívaná zatraceně baví.

Velké plus kromě zmíněného konceptu patří celkové autenticitě snímku. Nejenže vám dokumentární podoba začátku filmu jakoby podsouvá, že se to skutečně DĚJE a je to PRAVDA, i dalším vývojem, který už více zabrouzdává do sci-fi, se nemůžete zbavit pocitu, že se koukáte na skutečnost, reálný záznam události. Klobouk dolů.

Brzy z něj bude taky emzák... Zdroj: Palace Pictures

Brzy z něj bude taky emzák… Zdroj: Palace Pictures

Snad i pro všechny zmíněné aspekty lze Oblasti 9 odpustit chvílemi zbytečně nepravděpodobné situace (nezasaženi probíhají smrští kulek v otevřeném prostoru atp.). Po jejich zhlédnutí vám pak totiž připadá, že je daleko nereálnější podobná scéna, než fakt, že na zemi má ghetto několik milionů emzáků.

Ještě než napíšu tečku za posledním slovem, musím se zmínit o protagonistovi (Sharlto Copley). Ten je totiž skvěle napsaný a ještě lépe zahraný, formuje se v průběhu filmu, reaguje na vývoj situací přirozeně (emotivně) a skrz něj dochází ke dramatizaci příběhu. Nějaká ta filmová trofej by jej minout neměla…

District 9 překvapil. Strčil do kapsy žánrově podobné tituly s velkým přehledem a ukázal, že u filmu je nejdůležitější, aby se divák bavil. Originální a osobitě pojatý námět a jeho ještě originálnější a osobitější ztvárnění zabodovalo.

District 9

USA, 2009, 112 minut
akční / sci-fi / thriller
Režie: Neill Blomkamp
Hrají: Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt, Sylvaine Strike, Elizabeth Mkandawie, John Summer, William Allen Young, Greg Melvill-Smith, Nick Blake, Jed Brophy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

District 9: Emzáci v ghettu, klidně se povražděte!