Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Diskriminace krásných žen na čistě mužských pozicích

Redakce

Redakce

27. 4. 2011

FOTO:Prava blondýnkaKrásní lidé to mají v životě jednodušší, a to zejména ženy. Přesně to tvrdí aktuální výzkum časopisu Journal of Social Psychology. Opak je však pravdou. Co se děje, když krásná žena zastává čistě mužskou autoritativní pozici?

FOTO:Prava blondýnka

Hranice mezi krásou a ošklivostí je relativní, Zdroj: distributor filmu

Atraktivní ženy vědí, že být na pozici finančního manažera či stavebního inženýra, případně šéfa velké firmy, není žádný med. Jednu z možností, proč jsou ženy na vysokých pozicích diskriminovány, přiblížil psycholog Carol Erb. „Je to velmi jednoduché, muži se ženami v některých oblastech vůbec nepočítají. Je to předpotopní názor, který přetrvává do naší moderní doby. Stále totiž existují předsudky, že ženy nedokážou zastávat vysoké pozice tak dobře. Muži totiž stále neakceptují ženy jako autority.“

Přitažlivost může také škodit

Je dokázané, že při pracovních pohovorech mají krásné ženy přednost. Tato zákonitost u mužů neplatí. Avšak na vysokých pracovních místech ženám krása více škodí, než pomáhá. Atraktivní ženu totiž muži většinou berou jako hloupou a neschopnou, a je pro ně složité ji akceptovat.

FOTO: Oblečení do práce

Muži nerespektují vyzývavé ženy, Zdroj: Marks&Spencer

Z nedávného výzkumu zpravodajského časopisu Newsweek vyplynulo, že vzhled je třetím nejdůležitějším kritériem při přijímání do zaměstnání, nechal za sebou dokonce i vzdělání.

I krásné ženy jsou však cílevědomé a úspěšné. Jedna taková před pár dny získala titul Manažer roku 2010. Senta Čermáková. Vítězství je o to sladší, že odborná porota ocenila ženu poprvé v osmnáctileté historii soutěže. Manželka publicisty Miloše Čermáka působí ve společnosti Hewlett-Packard na postu ředitelky pro vztahy s médii a analytiky. Kancelář má přímo v celosvětové centrále Hewlett-Packard Corporation v Kalifornii.

Z těchto různých výzkumů tedy pramení, že krásné ženy to mají jednodušší při přijímání do zaměstnání, ale běda, jestli jsou schopné a někam to dotáhnou. Pak je muži neradi akceptují a takové ženy mohou být donuceny své práce zanechat pod tlakem mužského kolektivu, který mají řídit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Diskriminace krásných žen na čistě mužských pozicích