Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Disko horečka aneb Stalo se sobotní noci

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

17. 11. 2009

bee-geesZatímco John Travolta to jako Tony Manero roztáčel na tanečním parketu ve filmu Horečka sobotní noci až v roce 1977, tento hudební a módní styl našel své fanoušky už dříve.

John Travolta a film Horečka sobotní noci, Zdroj: collider.com

John Travolta a film Horečka sobotní noci, Zdroj: collider.com

Počátky disko hudby sice sahají do let 1972 – 1974, ale opravdový boom nastal až po uvedení zmiňovaného filmu Horečka sobotní noci. Přestože klasické období tohoto směru končí spolu se sedmdesátými léty – za den, kdy disko zemřelo bývá považován 12. červenec 1979, kdy se konala v Chicagu velká anti-disko demonstrace – ovlivňovalo módu i taneční hudbu ještě celá léta osmdesátá.

Bee Gees, Zdroj: www.dulcelocura.me

Bee Gees, Zdroj: www.dulcelocura.me

Kde se vzalo

Název módního a hudebního stylu „disko“ je zkráceninou slova diskotéka. První takový podnik se objevil už v roce 1941. Diskotéky se ale mohutně rozšířily až během šedesátých let a v letech sedmdesátých byly podobné kluby naprostou samozřejmostí ve většině velkých i malých měst. V některých městech dokonce existovaly školy, které zájemce učily diskotékové tance. Pravidelní návštěvníci  pak vytvořili speciální dress code pro návštěvu takového podniku. Správné oblečení a vzhled byly často vstupenkou do klubu, bez kterého se nikdo nedostal dovnitř. Negativním jevem klubové disko scény se stalo hojné užívání tanečních drog podporující prožitky z tance a hlasité rytmické hudby, které vedlo ke vzrůstu promiskuity a sexu na veřejnosti.  Jedním z takových vyhlášených klubů bylo například newyorské Studio 54  na Manhattanu.

Disco styl a Madonna, Zdroj: people.com

Disco styl a Madonna, Zdroj: people.com

Polyester králem parketu

Disko móda byla v první řadě určena pro tanec na uměle ozářeném parketu. Uplatnění zde proto našly strečové materiály zářící pod disko osvětlením, které umožňovaly volnost pohybu při tanci, například spandex, polyester nebo lycra. Umělé materiály jsou ostatně dominantním prvkem nejen disko módy, ale módy sedmdesátých let vůbec. Z umělin byly vyrobeny nejen upnuté, tělo těsně obepínající bokové kalhoty rozšiřující se od kolen, ale i podobně střižená trička a topy. Kalhoty byly v tuto dobu záležitostí spíše mužů, i když je samozřejmě nosily i dívky a ženy. Ty naopak dostaly naprostou volnost ve výběru délky sukně a šatů. Novinkou, kterou přinesla disko vlna, jsou tzv. hotpants. Strečové mikrošortky s příměsí lycry, které se načas staly důstojným soupeřem minisukně a které se objevují i v dnešních obchodech.

Obleky a oblečky

Mezi muži byly velmi oblíbené tříprvkové obleky složené z vesty, saka se širokými klopami a rozšířených kalhot. Nepsaným pravidlem pánské módy se stala čupřina chlupů na hrudi vykukující z doširoka rozhalených košil a triček. Unisexovou módu disko stylu reprezentují upnuté kombinézy se zipem vepředu, jejichž nohavice byly od kolen rozšířené, tzv. jumpsuits. Výlučně ženskou variantou byly overaly bez rukávů se zavazováním za krkem, tzv. catsuits.

Disko styl a současnost - O-zone, Zdroj: media.photobucket.com

Disko styl a současnost - O-zone, Zdroj: media.photobucket.com

Zářím, záříš, záříme

Poznávací značkou tohoto módního stylu jsou boty na platformě. Ty nejobyčejnější, které nosily lidé naprosto běžně i během dne, měly platformu kolem pěti centimetrů. Večerní obuv ale dosahovala mnohem vyšších rozměrů. Vyvrknutý kotník se tak stal běžnou součástí života každého druhého člověka. Oblíbenou barvou byla bílá, která pod ultrafialovým diskotékovým světlem září, ale populární byly i ostré a zářivé neonové barvy, zlatá barva, leopardí potisky, květinové vzory a třpytky. Diskotékový oděv vždy doplňovalo velké množství zlatých řetízků, medailony, náramky a další bižuterie.

Disko dnes

Pokud dnes vyrážíte na disko, nemusíte se potit v polyesterovém oblečku ani si lámat kotníky na platformách. Přesto stále platí, že oblečení musí být pohodlné a nesmí škrtit a že třpytkám, ani flitrům a dalším zářivým prvkům se meze nekladou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Disko horečka aneb Stalo se sobotní noci