Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Díry v chodnících vyplnil zahrádkami. Umělec zkrášluje ulice Londýna

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

5. 6. 2013

Šeď rozbitých londýnských chodníků se rozhodl kreativně narušit výtvarník Steve Wheen. Do nevyspravených děr po celém městě umisťuje miniaturní pestrobarevné zahrádky a parčíky.

Pro projekt s názvem The Pothole Gardener používá umělec nejrůznější rostliny, ale i miniatury aut, laviček nebo typických londýnských telefonních budek. Vyvaroval se pouze instalace miniatur osob; současně zahrádkami vyplňuje pouze chodníky pro pěší. Na silnici by podle jeho slov ohrožovaly bezpečnost provozu.

„Neustále mě překvapuje, jak moc velký vliv mají moje miniaturní zahrádky na lidi,“ říká o projektu Steve Wheen. „Vytvářet nečekané momenty radosti bylo ovšem mým záměrem. Fascinuje mě to.“ O reakcích kolemjdoucích dokonce natočil několik filmů.

Projekt byl původně součástí jeho absolutoria magisterského stupně na škole v Central Saint Martins a zároveň jeho první knihy. Londýnské zahrádky už inspirovaly lidi po celém světě, a tak se miniatury začínají objevovat i v dalších městech. A co vy, zkrášlíte také dobrovolně svoji ulici?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Díry v chodnících vyplnil zahrádkami. Umělec zkrášluje ulice Londýna