Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Dioptrické brýle nevybírejte sama. Poradit může i kamarádka

Redakce

Redakce

11. 6. 2011

Brýle nosíme bezmála již sedm století. Do módního světa se však jako doplněk dostaly až mnohem později. V dobách dávno minulých plnily čistě praktický účel. S moderní dobou přišly nové technologie výroby skel a také móda brýlí.

První zmínky o brýlových čočkách pochází přibližně ze 14. století. Čočky používali především mniši a bohaté vrstvy obyvatel ve starším věku. Až v 17. století se nošení brýlí dostalo více do povědomí lidí. Základním materiálem byla průmyslově vyráběná sklovina, jejíž výroba byla poměrně jednoduchá. O dvě století později přišel sir Benjamin Franklin a s ním podstatný zlom v optice, a to spojení brýlí na dálku a na blízko do jedné obruby. Plný rozvoj oční optiky ale přineslo až 20. století, kdy brýle začaly výrazně měnit vzhled, materiál i kvalitu.

Pokud máte problémy s očima a brýle musíte nosit, nezoufejte! Pryč je doba takzvaných popelníků, nevzhledných brýlí, které svou robustností zakrývaly oči. Dnešní doba nabízí mnoho nových výrobních technologií a materiálů. Náš trh je nasycen obchodníky nabízejícími desítky a desítky různě cenově dostupných dioptrických brýlí v nepřeberném množství barev. Stačí jen zkoušet a sáhnout po těch nej.

FOTO: Dioptrické brýle Diesel

Fialové zvíře, Zdroj: Diesel

Současná nabídka brýlí je velice široká a rozmanitá co se týče tvarů, použitých materiálů i barevného provedení. Při troše trpělivosti nebude problém najít ty, které vám sedí a sluší. Můžete volit mezi brýlemi designově čistými a jednoduchými, nebo naopak výraznými až extravagantními.

Pokud chcete, aby brýle vydržely co nejdéle a zachovaly si tak své nejlepší vlastnosti, nezapomínejte na příslušenství, jako jsou pouzdra a utěráky.

Jak vybrat ty pravé

Chcete vyčnívat z davu? Zkuste volit podle barev, které máte rádi, a držte se také toho, jaké oblečení běžně nosíte. Jste usedlí nebo milujete extravaganci? Pokud si sami odpovíte a nenecháte se nikam natlačit akční prodavačkou, volba brýlí pro vás nebude problém. Pokud si nevíte rady, vezměte s sebou nejlepší kamarádku, kamaráda nebo sourozence. Ti vás znají a můžou k výběru brýlí přispět objektivními komentáři.

FOTO: Dioptrické brýle Ray-Ban

Masivní obroučky jsou hit, Zdroj: Ray-Ban

Jestliže vám záleží na tom, co brýle vydrží, jak dlouhou mají životnost a jak jsou tvarově stálé, nehleďte při koupi na peníze. Vybírejte z vysoce kvalitních materiálů, jako je chirurgická ocel či slitiny titanu kombinované s jinými materiály – dřevem, plastem, kůží. Odlišit se můžete volbou barevné kombinace obrouček a nožiček. Často jsou tyto části zdobené malovanými detaily, průřezy nebo ornamenty. Brýle tak nabývají na zajímavosti a originalitě.

Dioptrické brýle již dávno neslouží jen k jedinému praktickému účelu. Naopak! Jsou podstatným a výrazným stylovým doplňkem. Jejich výběr proto nepodceňujte a volbu konzultujte nejen s optikem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dioptrické brýle nevybírejte sama. Poradit může i kamarádka