Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Dieta podle krevních skupin

Znáte to, odpíráte si každé sousto, v restauraci si vybíráte jídla, která nejsou moc smažená, tučná, těžká a nakonec jíte jen saláty nebo rýži se zeleninou. Přitom máte velikost 44, a když si zkoušíte v obchodě oblečení, máte pocit, že to šili na panenku Barbie. Ani váš šatník vás nepotěší. Každý rok máte pocit, že se vám srazilo oblečení minimálně o jednu velikost. Vyzkoušela jste už různé diety a stále nemůžete zhubnout? Zkuste dietu podle krevních skupin.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Kalhoty, které jste si koupila loni, nemůžete dopnout a vylézají vám z nich faldy, které jste loni neměla? Jak je možné, že přestože jíte pořád stejné věci, omezujete se v jídle, hýbete se, nejíte tučná a sladká jídla, stále přibíráte? Ze studií Dr. D´Adama vyplývá, že hlavní příčinou jsou genetické předpoklady a lectin.

Lectin je bílkovina, která ovlivňuje náš metabolismus různým způsobem. Někteří snáší určité potraviny dobře, jiní po nich pociťují nevolnost. Na výzkumy svého otce navázal jeho syn Peter. Ten rozšířil teorii otce a přišel s tzv. výživou podle genotypu. Geny určují krevní skupinu a krevní skupina ovlivňuje mozek. Tvrdí, že některé lectiny jsou přitahovány k buněčným receptorům a ty potom ovládají a blokují. U nevhodného lectinu dochází ke shlukování buněk.

Dieta podle krevních skupin je založena na období, ve kterém vznikla daná krevní skupina a na přirozené stravě, která byla v té době pěstována a konzumována. Dr. Adam věří, že existuje spojitost mezi stravou dané doby a vznikem krevní skupiny.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Dieta pro nositele krevní skupiny „0“

V době 50 000 let před naším letopočtem, bylo pro člověka typické lovení zvěře. V té době vznikla první krevní skupina „0“.  Lidé s krevní skupinou 0 by tedy měli mít metabolismus přizpůsobený masité stravě a dokážou maso lépe zpracovat. To ale neznamená, že mohou konzumovat i uzeniny, které obsahují velké množství živočišných tuků.

Tyto tuky neprospívají žádné linii. Měli by se tedy snažit konzumovat více masných výrobků, ale ideálně libové maso vařené nebo pečené bez tuku. V případě, že nemáte rádi maso nebo jste vegetariáni, můžete masitou stravu nahradit obilovinami a luštěninami. Snažte se jíst stravu bohatou na vitamín C, lékořici, draslík, žraločí chrupavky a jód.

Nevhodné potraviny

Naopak potravinami, které byste měli v období diety vypustit jsou mléčné výrobky a obiloviny, lepek, pšenice, bílé pečivo, knedlíky, omáčky, zákusky a sladké, musli, kukuřice včetně cornflaků, fazole, chléb, hořčičná semínka, syrové zelí i čínské, chřest, květák, slanina, husa, vepřová šunka, majonéza, mléko, ryby a kaviár.

Pak také tučné sýry, jogurty a tvarohy, oleje, ovesnou mouku, avokádo, houby, olivy, meloun, kokos, pomeranče, rebarboru, borůvky, mandarinky, jablečný a pomerančový džus, ocet, pepř, kukuřičný škrob, sirup, kapary, kečup, nakládanou zeleninu, kávu, likéry, limonády a čaje.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Pro nositele Krevní skupiny „A“

15 000 let před naším letopočtem se lidé živili zemědělstvím a vznikla krevní skupina A. Vhodnými potravinami pro nositele krevní skupiny A jsou tedy především rostlinné produkty a mléčné výrobky. Přestože v našem podnebí není rostlinná strava tolik rozšířená, dají se některé produkty najít i v běžných obchodech.

Jezte především zeleninu, proso, vejce, netučné mléko, játra, sójové produkty, luštěniny, zeleninu, rostlinné oleje, ananas a potraviny bohaté na vitamín A, beta karoten, antioxidanty, vitamín C, železo, zinek, mateří kašičku, vitamín E, B komplex, niacin, vápník, olivový a lněný olej. Pijte lékořicový čaj.

Nevhodné potraviny

Vyhýbat byste se měli naopak masu a uzeninám, příliš tučným mléčným výrobkům, džusům, velkým a červeným fazolím, pšenici, slanině, tučné drůbeži, vnitřnostem, jehněčímu, králičímu, bažantímu a telecímu, ančovičkám, kaviáru, škeblím, krabům, úhořům a žábám.

Do diety nepatří také mušle, chobotnice, losos, kešu oříšky, pistácie, vícezrnné chleby, pšeničné otruby, mouka, těstoviny, zelí, houby, rajčata, brambory, olivy, pepř, banány, kokos, mango, meloun, papája, pomeranče a mandarínky, ocet, kečup, majonéza, worcester, pivo, likéry, limonády a černý čaj.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Krevní skupina „B“

Cca 10 000 let před naším letopočtem byla typická různorodá strava, která obsahovala rostlinou i živočišnou stravu. V té době vznikla krevní skupina B. Nositelé krevní skupiny B tedy mohou jíst pestrou stravu, ve které by nemělo chybět maso, zelenina, vejce, netučné mléčné výrobky a játra.

Nevhodné potraviny

I v této stravě existují potraviny, na které byste si měli dávat pozor a spíše je ze svého jídelníčku vyřadit jako například slanina, kuře, drůbež, srdce, vepřové, ančovičky, krabi, žáby, losos, mušle, škeble, mořské produkty obecně, zmrzliny a plísňové sýry.

Pak také olej, slunečnice, pistácie, buráky, dýně, fazole všechny malé druhy, červená čočka, hrách, corn-flakes, žito, bílý chléb, kuskus, ječmen, tofu, rajčata, olivy, křen, kokos, rebarbora, rajská šťáva, bagety, muffiny, kukuřice, sezam, pohanka, mandle, skořice, škrob kukuřičný, želatina, pepř, kečup, likéry, limonády, buráky a pšenice.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Krevní skupina „AB“

Cca 800-1000 let našeho letopočtu vznikla krevní skupina AB. Strava byla v té době pestrá, i když se nekonzumovalo tolik hovězího a vepřového masa. Nositelé krevní skupiny AB jsou na tom asi nejlépe, protože mohou konzumovat i stravu vhodnou pro nositele krevní skupiny A i B složenou především ze sojových produktů, tofu, mořských produktů, zeleniny, mořských řas, ananasu a potravin bohatých na vitamín C a zinek.

Nevhodné potraviny

Mít krevní skupinu AB má ovšem i své stinné stránky a sice, že i rizikové potraviny se skládají z nevhodných potravin pro nositele krevní skupiny A i B. Měli byste tedy omezit konzumaci červeného masa, velkých fazolí, semínek, kukuřice, pohanky, pšenice, slaniny, hovězího, kuřecího, kachního, telecího, husího, srdce, šunky, žab, lososů, krevet a chobotnic.

Nedoporučují se také plesnivé a zrající sýry,  parmazán,  plnotučné mléko, sezam, olivový olej, slunečnice, hrách, pohanka, corn-flaky, kukuřičné muffiny, avokádo, houby, pepř, křen, chřest, banány, kokos, mango, pomeranče, rebarbora, ocet, kiwi, pomerančový džus, kapary, kukuřičný sirup, kečup a nakládaná zelenina.

Stejně jako existuje velké množství lidí a genetických dispozicí, tak tato dieta nemusí všem vyhovovat. Ale co můžete ztratit? Maximálně pár kil. Hodně štěstí při hubnutí!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dieta podle krevních skupin