Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Die Toten Hosen: Bis zum bitteren Ende!

Eva Mácová

Eva Mácová

12. 3. 2010

Začínali svou kariéru někdy před osmadvaceti lety, vydrželi dodnes a pořád jejich hudba stojí za všechny prachy. Od toho bystrý čtenář jednoduchými počty snadno odvodí, že už jsou tito hudebníci hodně dospělí pánové a mají za sebou pořádný pakl zkušeností, ale přesto zůstali tak trochu věčnými puberťáky s šílenými nápady.

Flash disk Die Toten Hosen, Zdroj: dietotenhosen.de

Flash disk Die Toten Hosen, Zdroj: dietotenhosen.de

Ostatně to dávají najevo i ve svých textech, které ani po tolika letech neztrácejí na atraktivitě, punkrockovosti a provokatérství. Mezi staršími a novějšími alby je sice jistý propastný rozdíl, ale dá se z velké části přičíst technickým vymoženostem, které ten typický punkový zvuk bez problémů učešou a uzpůsobí ho i konzervativnějším posluchačům.

Skupinu jako takovou tvořila vždy pětice hudebníků. Zpěvák a exot Campino, na basovou kytaru nenápadně hrající Andi, kytaristé Kuddel a Breiti a bubeník Wölli, kterého ze zdravotních důvodů před lety vystřídal červeně melírovaný Vom.

Die Toten Hosen se proslavili nejen ve své vlasti, Německu, ale i v zahraničí. Bohužel, jako ostatně většinou u německy zpívajících kapel, tato sláva Českou republiku tak nějak obchází. Dá se dokonce říci, že slavnější jsou i v tom Rusku, než tady. U nás se dostali do povědomí snad jen šlágrem Zehn kleine Jägermeister, který svým způsobem charakterizuje základní pilíře jejich tvorby.

Punkoví provokatéři na začátku své kariéry, Zdroj: dietotenhosen.de

Punkoví provokatéři na začátku své kariéry, Zdroj: dietotenhosen.de

Zatímco Die Ärzte, jejich dřívější nepřátelé a rivalové, propagovali Berlín a jejich písničky byly punkové kusovky, Die Toten Hosen nikdy nedali dopustit na svůj rodný Düsseldorf a produkovali hymny. Ano, přesně tak. Tímto způsobem se dá jednoduše označit spousta jejich kousků, které dodnes přiopilá německá mládež notuje v hospodách. Jak by taky ne; Campino s oblibou zpívá o alkoholu, ženách a fotbalu.

I když Die Toten Hosen zbožňují svou domovinu, angažují se stejně jako dnes již kolegiálně přátelští Die Ärzte ve všemožných akcích za lidská práva, vystupují proti pravicovému extremismu a často se nelibě vyjadřují o politice. Sami také různými způsoby sponzorují fotbalový klub Fortuna Düsseldorf a zapojují se do kulturního dění.

Současná sestava skupiny, Zdroj: dietotenhosen.de

Současná sestava skupiny, Zdroj: dietotenhosen.de

Koncerty skupiny jsou po celou dobu jejich kariéry stejné; nezapomenutelné. Žádné secvičené tanečky, ale čistá dávka spontánního projevu, svérázných průpovídek a často i nebezpečných kreací. Zejména když Campino skáče do rozvášněného publika, či si zrovna zamane vylézt na lešení zastřešující venkovní pódium. Pokud nemáte zrovna to štěstí, že byste se mohli dostat na jejich koncert, určitě vám působivý zážitek zprostředkuje i některé z jejich live-DVD.

Třešničkami na dortu jsou u této skupiny anglicky zpívané písničky, ponejvíce prezentované pod pseudonymem Die Roten Rosen, originálně pojaté vánoční koledy, či jedinečný projekt Unplugged im Wiener Burgtheater, který vám ostřílené punkrockery ukáže v úplně jiném světle.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Die Toten Hosen: Bis zum bitteren Ende!