Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Die Ärzte. Die beste Band der Welt aus Berlin!

Eva Mácová

Eva Mácová

8. 1. 2010

die-arzte-1Trojice věčných puberťáků, z jejichž  hlášek by se dala napsat kvalitní braková pornoliteratura o třech svazcích, ideální studijní materiál pro všechny odpůrce němčiny a důkaz, že i naši západní sousedi mají smysl pro humor.

Die Ärzte

Die Ärzte

Těžko popisovat skupinu, o které vás každý příznivec už dopředu ujistí, že jsou Nejlepší kapela na světě. Nicméně… také to budete tvrdit.

Die Ärzte vznikli na začátku osmdesátých let v Berlíně. Tehdy ovšem hráli v poněkud jiném složení než dnes. Před téměř třiceti lety se totiž dali dohromady nejen současný kytarista Farin Urlaub a bubeník Bela B., ale přibrali do party také Sahnieho. Málokdo z fanoušků se o něm vyjádří  pozitivně, tudíž se není ani zpětně co divit, že tohoto navýsost nesympatického afektovaného člověka moc dlouho nesnesli ani Bela s Farinem. Naštěstí jim bylo přáno a jejich další kumpán – Hagen – byl úplně jiný šálek kávy. Bohužel ani on se skupinou nevydržel napořád. Ačkoliv bohužel… nebýt Hagenova  odchodu, nepoznali  by fanoušci skvělého Rodriga  Gonzalese, současného baskytaristu Die Ärzte. A všichni přece víme, že Es gibt nur einen Gott – BelaFarinRod!

Farin - Bela - Hagen, Zdroj: schwarzkopf-schwarzkopf.de

Farin - Bela - Hagen, Zdroj: schwarzkopf-schwarzkopf.de

Skupina se během své kariéry potýkala s v Německu velmi populárním indexováním a cenzurou. Některá jejich alba a písničky byly zákázány, nesměli vystupovat v televizi a být hráni v rádiu. Jak ale známo, negativní reklama funguje zaručeně nejlépe.  A tak když měli Ärzte  zatrhnuto zpívat podle úřadů  incest oslavující píseň Geschwisterliebe, rozhodli se ji jen zahrát. A výsledek? Publikum text odzpívalo za ně.

Tyto časy byly pro skupinu velmi těžké, ale z dnešního pohledu zásadní. Právě tenkrát si zadělali na početné publikum, které se i po tolika letech stále rozšiřuje.

Krom bohaté diskografie se Die Ärzte dostali do podvědomí veřejnosti svou peprnou mluvou. Jako fanoušek této skupiny si velmi rychle osvojíte většinu německých vulgarismů a ještě se jim budete smát. Proč? Protože vestoje bubnující Bela vám spolu se svými kolegy, abstinentem Farinem a málomluvným Rodem, naservírují opravdu tučnou porci zábavy. Jejich koncerty potom sice vypadají jako zájezd pomocné školy, ale nenechte se mýlit. Jsou to profíci.

Rod - Bela - Farin, Zdroj: tinatina.sblog.cz

Rod - Bela - Farin, Zdroj: tinatina.sblog.cz

Die Ärzte mají na kontě nejen pěknou hromadu volně kopírovatelných cédéček, ale také DVD se sbírkou svých bezkonkurenčních videoklipů, záběrů ze zákulisí a s nezapomenutelnými koncerty. Tyto kousky v obchodě potom poznáte podle nejrůznějších  podivných obalů.

Členové této převážně německy zpívající kapely jsou neuvěřitelně produktivní, a tak si vedle společné kariéry stíhají ještě plnit své sny v podobě sólových projektů, fušování do hereckého řemesla, či cestování po všech možných  koutech světa.

Skupina se angažuje v kampaních zaměřených proti nacismu a své mínění dávají jasně najevo prostřednictvím svých textů,  které jsou převážně v němčině.

Die Ärzte měli první koncert u nás 19. srpna 2008 v Praze a dokonce zde mají i svůj vlastní fanclub.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Die Ärzte. Die beste Band der Welt aus Berlin!