Diagnostika podle jazyka je jedna z nejcennějších metod čínské medicíny při zjišťování nejen fyzického, ale i psychického stavu člověka a jeho současné kondice a je využívána již víc jak 2000 let. Na jazyku poznáme nejen náš fyzický či psychický stav, ale i současnou kondici. Diagnostika spočívá v odrazu změn organismu na vzhledu jazyka. Její předností je, že každý může diagnostikovat sám sebe.
Co se zkoumá?
Barva: téměř vždy odráží pacientův skutečný stav. Barva může být jakákoli. Od bílé přes temně rudou až po modrofialovou.
Vzhled, tvar: sleduje, zda jsou na jazyku nejrůznější otoky, zda je opuchlý, tenký, apod. Je to nejlepší průvodce, zda se pacientův stav zhoršuje či zlepšuje.
Topografie jazyka: spočívá v pozorování různých oblastí jazyka, které odpovídají různým orgánům.
Povlak: vytváří se jako vedlejší produkt trávícího procesu, a tak nám jeho tloušťka, konzistence a barva poskytují okamžitou a přesnou informaci o stavu žaludku a sleziny.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz
Normální barva jazyka je narůžovělá. Všechny tyto zkoumané jevy se mohou vzájemně křížit a díky tomu se dá poměrně přesně diagnostikovat nemoc. Pokud chcete diagnostikovat, pak je nejvhodnější denní světlo.
Pacienta požádejte, aby vyplázl jazyk co nejvíce, ale ne nad nadměrné úsilí a ne na delší dobu než 15-20 minut. Než začnete s vyšetřením, ujistěte se, že pacient před tím nic nepozřel a nebere žádné léky, protože ty ovlivňují vzhled jazyka.