Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Diagnostika podle jazyka

Redakce

Redakce

13. 7. 2010

Diagnostika podle jazyka je  jedna z nejcennějších metod čínské medicíny při zjišťování nejen fyzického, ale i psychického stavu člověka a jeho současné kondice a je využívána již víc jak 2000 let. Na jazyku poznáme nejen náš fyzický či psychický stav, ale i současnou kondici. Diagnostika spočívá v odrazu změn organismu na vzhledu jazyka. Její předností je, že každý může diagnostikovat sám sebe.

Co se zkoumá?

Barva: téměř vždy odráží pacientův skutečný stav. Barva může být jakákoli. Od bílé přes temně rudou až po modrofialovou.

Vzhled, tvar: sleduje, zda jsou na jazyku nejrůznější otoky, zda je opuchlý, tenký, apod. Je to nejlepší průvodce, zda se pacientův stav zhoršuje či zlepšuje.

Topografie jazyka: spočívá v pozorování různých oblastí jazyka, které odpovídají různým orgánům.

Povlak: vytváří se jako vedlejší produkt trávícího procesu, a tak nám jeho tloušťka, konzistence a barva poskytují okamžitou a přesnou informaci o stavu žaludku a sleziny.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Normální barva jazyka je narůžovělá.  Všechny tyto zkoumané jevy se mohou vzájemně křížit a díky tomu se dá poměrně přesně diagnostikovat nemoc. Pokud chcete diagnostikovat, pak je nejvhodnější denní světlo.

Pacienta požádejte, aby vyplázl jazyk co nejvíce, ale ne nad nadměrné úsilí a ne na delší dobu než 15-20 minut. Než začnete s vyšetřením, ujistěte se, že pacient před tím nic nepozřel a nebere žádné léky, protože ty ovlivňují vzhled jazyka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Diagnostika podle jazyka