Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Dexter: Nejcharizmatičtější zabiják v dějinách televize

Nikola Němcová

Nikola Němcová

2. 5. 2011

Patříte mezi zločince, které nikdy nedostihla spravedlnost? Tak to byste se měli začít bát, protože Dexter vás bude pronásledovat a v tu chvíli si budete přát jediné. Mít setkání s jeho Temným pasažérem za sebou co nejrychleji, protože to skončí jen jedním způsobem – vaší smrtí.

FOTO: Michael C. Hall jako Dexter

Dexter v akci, Zdroj: distributor seriálu

Seriál Dexter pochází z dílny televizní společnosti Showtime. Máme za sebou napínavý konec páté řady a očekáváme, co si pro nás scenáristé přichystají s nadcházející sérií, o které ještě nevíme, kdy spatří světlo televizních obrazovek. Mluvilo se původně o podzimu 2011, ale jelikož se začne natáčet až letos v květnu, vypadá to, že si počkáme ještě o něco déle.

Nicméně tyto chvíle si můžeme zkrátit sledováním českého televizního kanálu Prima Cool, kde v této době vysílají druhou řadu Dextera. Bohužel, jak už to bývá zvykem, dabing pokazil velkou část skvělé atmosféry, kterou tento seriál oplývá. Kdo zná originál, tak moc dobře ví, jak velkou zásluhu na kvalitě seriálu mají jeho protagonisté a že hlas Michaela C. Halla je přímo imponující. Každý si vzpomene na pilotní díl a jeho monolog.

A o čem nebo o kom vlastně seriál je? O Dexteru Morganovi, který se jeví jako normální pracovník oddělení miamské policie. Ale to by byla nuda. Naštěstí hned na začátku zjistíme, že je vlastně sériovým vrahem. Ale ne ledajakým. Zabíjí totiž pouze zlé lidi, což by samo o sobě taky nebyla moc zábavná věc. Proto nám tvůrci představili jeho zajímavou sestru Debru Fuck Morgan (Jennifer Carpenter), přítelkyni Ritu (Julia Benz) a její děti, mnoho vrahů a postupně odhalující se tajemství Dexova dětství, které je všechno, jen ne obyčejné.

Klaďas, nebo záporák?

Jeho dětství zahalené rouškou tajemství je jednou z nejzajímavějších linií příběhu. A přestože jsme se dozvěděli již mnoho o původu jeho choutek k vraždění lidí, myslím, že scenáristé nám neodhalili ještě vše a nechávají si esa v rukávu. Dalším plusem, díky kterému vynikala hlavně první a čtvrtá série, jsou zajímaví záporáci. Vrah z chlaďáku, ze kterého se nakonec vyklubal Dexův příbuzný a Trinity (John Lithgow), který mu během čtvrté řady pěkně znepříjemnil život, jsou tím nejlepším, co seriál potkalo. Hlavně Trinity byl tím nejzajímavějším a de facto na sebe strhnul celou pozornost. Jeho představitel, John Lithgow, za tuto roli získal Zlatý glóbus.

S příchodem Dextera na scénu dostal televizní svět něco, co mu dlouho chybělo. Kvalitní seriál s výbornými hereckými výkony a skvělou zápletkou, který si tento nadstandard udržuje po celých pět sezón. Snad pouze třetí řada byla v celku zbytečná a postrádala zajímavý děj, ale i přesto jsme se během této série dočkali dalšího posunu charakteru všech postav a hlavně těch ústředních.

FOTO: Michael C. Hall a Julia Benz

Rita nemá o Dexových choutkách žádné tušení

V mnoha pořadech se stává, že se buď postavy nerozvíjí, nebo se naopak mění celý jejich charakter a stávají se úplně někým jiným. Dexter se po celou dobu rozvíjí, ale přesto nevybočuje ze svého charakteru. Je to pořád jeden a ten samý člověk, ale životní lekce ho posouvají někam dál. Dobře to jde vidět na jeho vztahu s Ritou. Nikdo by od začátku seriálu nečekal, že by mohl být sériový vrah milujícím otcem. Je to sice zvláštní a ne každého fanouška to potěšilo, ale přesto je to podané vkusně a s citem.

Najdou se samozřejmě postavy, které vám během celého dění brzo začnou lézt na nervy. Tímto případem byla Rita, která ze začátku patřila k oblíbencům fanoušků, ale po čase její moralizování a peskování Dextera všem začalo vadit. Přesto cliffhanger (dramatické vyvrcholení závěru řady), jakým se jí tvůrci rozhodli zbavit, byl šokující a nechal málokoho chladným. Ale díky její smrti dostali tvůrci mnoho dalších možností, jak naložit s pátou sérií, která byla ze všech řad největším výletem do hlubin Dexterovy duše.

Ujetější než v knížce

Seriál je natočen podle knižní předlohy Jeffa Lindseyho. Měla jsem možnost číst zatím pouze první čtyři díly a odlišnost je tam opravdu značná. V knize například Dexe krev děsí, kdežto v seriálu na něj má uklidňující účinky. První díl knihy je velmi podobný první řadě, poté už si jde pořad vlastní cestou. Některé postavy umírají dřív, jinak se jmenují a můžete si povšimnout mnoha dalších rozdílů. Ale pokud jste opravdovým fandou, doporučila bych knihy přečíst. Více se dostanete do mozku hlavního hrdiny a zkrátíte si čas dobrou četbou. Někomu se knihy zdají chudší oproti televizní předělávce, ale není tomu tak, jen jsme byli zvyklí, že nám v seriálu naservírovali více dějových linek.

FOTO: John Lithgow aka Trinity

Sérioví vrazi si vyrazili na pokec

A co nás čeká v nadcházející šesté řadě? Zatím mnoho spoilerů ven neuniklo, ale nedávno na internet prosáklo, že se setkáme rovnou se třemi novými postavami. První z nich by měla být latinskoamerická vysokoškolačka Jamie. Můžeme se také těšit na nového zaměstnance miamského oddělení vražd Mika a perverzní Masuka přibere k sobě nového parťáka Louise, který je machrem přes počítače.

Pár hlášek na závěr

Dexter: „Je to až poetické. Jeden sériový vrah chce ukončit třicetiletou kariéru jiného sériového vraha.“

Dexter: (Kouká na Ritu a přemýšlí.) „Chce partnera. Někoho, kdo se dokáže otevřít. Dobře, podělím se. Ale o co? Práce. Analýza krevních stop? Ne, něco osobního. Trinity? Příliš osobní. Jídlo? Mám hlad. Mohl bych jí říct tohle.“

Debra: „Miluju tě, brácho, ale někdy se chováš jako posranej retard.“

(Dexter studuje internetové stránky o truchlení, aby pomohl dětem překonat smrt Rity.)
Dexter: „Dědeček odešel do nebe, rozluč se s Alíkem… Proč tu není, maminka vykrvácela ve vaně?“

Dexter: (O své oběti.) „Slepý muž – ne moc sportovní, já vím, ale já nediskriminuji rasu, pohlaví nebo neschopnost.“

Dexter

Krimi/Drama/Mysteriózní/Thriller
USA, 2006, 50 minut

Režie: Michael Cuesta, Robert Lieberman, Tony Goldwyn, Steve Shill, Adam Davidson, Keith Gordon, Marcos Siega, Nick Gomez
Hrají: Michael C. Hall, Julia Benz, Jennifer Carpenter, Erik King, Julia Stiles, Lauren Vélez, David Zayas, James Remar, Jaima Murray, C.S. Lee, Keith Carradine, John Lithgow

Hodnocení seriálu: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Dexter: Nejcharizmatičtější zabiják v dějinách televize