Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Deváté srdce na DVD: Pohádka pro děti nebo pro dospělé?

Jiří Hannich

Jiří Hannich

27. 10. 2010

!DVD!Pohádky bývají jasně vyhraněným soubojem dobra a zla, příběhem prodchnutým kouzly a všemožnou magií. Nebyl by to však Juraj Herz – inovativní průkopník psychologického thrilleru a Alfred Hitchcock československé kinematografie – aby i do pohádkové atmosféry nepřimíchal prvky napětí a strachu. Herzův snímek Deváté srdce se v těchto dnech dočkal vydání na DVD.

O. Pavelka si zahrál studenta Martina, Zdroj: distributor filmu

Film

Děj filmu nás zavádí mezi kejklíře a ochotníky, kteří přijíždějí do velkovévodství, aby zde předvedli svá čísla a získali za to nějaký ten krejcar. Mezi ně se přimotá také potulný student Martin. Ten pozve své nové přátele na hostinu, jenomže když se zjistí, že nemá čím zaplatit, ocitne se v žaláři. Odsud zanedlouho uteče, čímž rozlítí mocnáře natolik, že se rozhodnou pomstít na spolku ochotníků. Aby Martin zabránil nespravedlnosti, uvede se na dvoře místního panovníka jako nový zachránce princezny Adriany, která je v zajetí jakési prapodivné kletby a žádný z nápadníků o ni tudíž nemá zájem. Výměnou za vyléčení princezny žádá svobodu pro sebe a své přátele.

Martin se může spolehnout na pomoc dvorního šaška, který mu vysvětlí, že princeznu ovládá mocný čaroděj Aldobrandini. Již osm statečných nápadníků princezny zkoušelo svou vyvolenou zachránit z Aldobrandiniho zajetí, ani jeden se však nevrátil. Čaroděj se zmocnil jejich srdcí, z nichž ve své podzemní říši vaří zázračný lektvar. Díky němu může žít dalších tři sta let, aniž by na něm byly patrné jakékoli známky stárnutí. K tomu, aby přípravu lektvaru dokončil, však potřebuje deváte srdce.

Personifikaci dobra a zla, v pohádce natolik důležité, skvěle obstarávají skutečné herecké osobnosti. Role Aldobrandiniho se ujal Juraj Kukura a to více než skvěle. Už jeho vzezření budí v divákovi jakékoli věkové kategorie dokonalý odpor. Aldobrandini je typický slizoun, prznitel lidského štěstí, obsesivně se vyžívající ve svých pseudovědeckých a manipulativních praktikách. Dobro zde zase reprezentují pánové Josef Kemr a František Filipovský. Prvně jmenovanný si zahrál loutkaře, druhý šaška. Vedle nich se slušně ukázal (uvážíme-li, že šlo jeho filmový debut) Ondřej Pavelka, coby student Martin, vysvobozující princeznu z prostředí nemrtvých.

Slizoun J. Kukura touží po princezně

Jedním dechem je ale nutné dodat, že zbytek hereckého ansámblu za výše zmíněnou čtveřicí výrazně zaostává. K vidění je pouze jejich odměřený, nezáživný výkon, postrádající jakékoli výraznější projevení emocí, a to dokonce i v situacích, kdy je to více než na místě: tak například princezna Adriana (Julie Jurištová) se mimo několika úleků omezila na zakaboněný výraz, jenž drží prakticky neustále, ať už se nachází v područí vyšší moci či nikoli, jejímu otci (Přemysl Kočí) je to, zdá se, úplně jedno, neboť dělá jako by se nechumelilo, to děvečka od kolotočů (Anna Malová), težce zamilovaná do hlavního hrdiny, se alespoň občas vzmůže na nějakou tu slzu.

Rozdílná úroveň hereckých výkonů se bohužel odvíjí od celkové dějové nevyrovnanosti snímku. Mimo několika nelogičností (ty se ale v pohádce pořád ještě dají snadno přejít mávnutím ruky) diváka jistě zarazí, že se vyprávění nejprve neskutečně vleče, aby poté, kdy už se konečně něco začně dít a hlavní postava se chystá do akce, nabere příběh rychlost Martiny Sáblíkové na dlouhých nožích, přičemž v cílovém prostoru už všichni tuší, že tahle jízda budí jenom rozpaky. Dvakrát škoda především z toho důvodu, že part v podzemní říši s plesem nemrtvých a originálně stylizovanou síní času, se po vizuální stránce opravdu povedl a zasloužil by si v celkové stopáži důstojnější pozici.

Oproti tomu typicky pohádková část, odehrávající se v prostředí kejklířů a potulných herců a zpěváků, dostala prostoru více než dostatek, přitom pro vývoj příběhu má pramalý význam. Jakoby se Juraj Herz nedokázal rozhodnout, zda natočí pohádku pro děti, která bude humorná a plná typicky pohádkových postav ve své přirozené podobě, nebo se zaměří na to, co má doopravdy rád – hororový koncept založený na ponuré atmosféře, lekačkách a záporácích s nekalými úmysly, zlými plány a drastickými postupy, jak je vykonat. Takto zůstalo Deváté srdce někde na půli cesty. A nezanechává zrovna oslnivý dojem.

Obal DVD

DVD

Nosič bohužel postrádá jakékoli bonusy. Určitě to zamrzí, vždyť takové interview s režisérem Herzem by jistě přišlo vhod. Stejně tak by bylo zajímavé sledovat co dnes dělají tak trochu zapomenuté herečky Malová a Jurištová, popř. za jakých podmínek se film rodil (údajně se použily stejné dekorace jako v pohádce Panna a netvor, taktéž režírované Jurajem Herzem).

Deváté srdce

Pohádka
Československo, 1978, 88 min.

Režie: Juraj Herz
Hrají: Ondřej Pavelka, Juraj Kukura, Julie Jurištová, Josef Kemr, Anna Malová, František Filipovský, Přemysl Kočí aj.

Zvuk: český (Stereo 2.0)
Titulky: české
Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deváté srdce na DVD: Pohádka pro děti nebo pro dospělé?