×
TOPZINE.cz

Detoxikační kúry jsou jen nebezpečné taháky na peníze. V nejlepším jsou zcela neúčinné

Detoxikační kůra rizika
Zdroj: Shutterstock.com

Detoxikace slibuje vyčistit organismus od škodlivých látek a zároveň rychle zhubnout. Faktem ale je, že organismus už se čistí sám, a to díky ledvinám a játrům. I kilogramy, které rychle shodí, se brzy vracejí. Detoxikační nápoje nečistí organismus a navíc zpomalují metabolismus, upozorňují vědci, kteří se problematikou zabývají.

Když se cítíme provinile, že jsme to přehnali s jídlem a pitím, máme často zároveň pocit, že jsme intoxikováni. Proč tedy nevyzkoušet nějakou tu pročišťovací kúru, jimiž se to na internetu jen hemží. Detoxikace nám slibuje, že očistí organismus od škodlivých látek a zároveň že nám umožní hodně a rychle zhubnout. Jde ale o falešné sliby. V jednom z dokumentů Harvardovy univerzity se zdůrazňuje, že existenci údajných toxinů by bylo třeba nejprve prokázat.

„Medicína zná jen jednu reálnou detoxikaci, a to od alkoholu, léků a jedů pomocí specifických procedur. Toxiny, které jsou zodpovědné za bolesti hlavy, další bolesti, trávicí problémy, únavu či depresi, se neodstraní takzvanou pročišťovací kúrou, ale zlikviduje je sám náš organismus, který je k tomu dokonale vyzbrojen. Ledviny a játra postupně neutralizují a vypudí z těla kovy a chemické látky, které by nám mohly škodit. Džus nebo něco podobného nám v tom nepomůže,“ uvádějí vědci z Harvardské univerzity.

Pokud jde o shazování kilogramů, všechny očišťovací kúry drasticky snižují bazální metabolismus. Organismus, který je vystaven téměř půstu (nápoje většinou nahrazují jídlo), nastolí pohotovostní režim a zpomalí své funkce. Díky tomu, že konzumujeme málo kalorií, sice hubneme, dostavují se ale vedlejší účinky jako je únava, návaly neovladatelného hladu, problémy s dýcháním, bolest hlavy a problémy se stolicí.

Po ukončení detoxikace se shozené kilogramy rychle vracejí. Navíc ztrácíme tekutiny, a tak jakmile se vrátíme k běžnému stravování, vrací se i původní váha, upozorňují vědci.

V pročišťovacích programech chybějí proteiny a další podstatné výživné látky. Obsahují jen málo sacharidů a často jsou doplňovány projímadly, která vyvolávají dehydrataci, ztrátu elektrolytů, které kontrolují vodní rovnováhu v těle, a dostavují se problémy se střevy. Tyto diety mohou těžce poškodit střevní mikroflóru a pokud je často opakujeme, vystavujeme se riziku metabolické acidózy. Ta ohrožuje elektrolytickou rovnováhu, kdy se krev stává kyselejší, což může vést k velmi vážným následkům.

Jak poznamenal italský deník Corriere della Sera, technikám, které slibují pročištění střev, je lépe nevěřit. Ve střevech totiž „odpadní“ materiál nepřiléhá ke stěnám, proto je zbytečné střeva „promývat“, abychom se zbavili teoreticky toxických látek ze střevních stěn. Rizika, která při detoxikačních kúrách vznikají, převyšují jejich případný přínos.

Autor ČTK

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


3 Komentáře Detoxikační kúry jsou jen nebezpečné taháky na peníze. V nejlepším jsou zcela neúčinné

 1. Protože nemám moc pevnou vůli, zvolila jsem hodně jemný detox, a to tím stylem, že jsem jednoduše přestala pít coca colu, místo toho piju přes den čaj, a vyhýbám se fast foodu apod., každý den min. jedno jablko nebo pomeranč. Už po jednom dni to byl rozdíl. Teď je to 10 dnů, žádná únava, žádná zácpa, břicho menší, doporučuju každýmu. Ledviny a játra nemůžou pořádně pracovat, když jsou přetížené. Je super, že tyto samočistící orgány máme, ale když se stravujeme jako prasátka, tak brzy přestanou stíhat.

 2. Plně souhlasím s tímto komentářem.Tohle mohl napsat opravdu amatér.A ti blbci,kteří mohou vyslovit takový nesmysl.To je opravdu bez komentáře.Poslouchejte svoje tělo,ono vám samo řekne co potřebuje.Už naši předci věděli,že vykonávat očistu těla je potřeba dělat přinejmenším každé jaro a to měli úplně jiné stravovací návyky než máme my v dnešní době.Mějte se pěkně.

  Pavel

 3. Tohle mohl napsat uplnej amatér,kterej neví o čem mluví.
  Až bude trpět jako pes a vyzkouší jak on tomu řiká neučiný detox tak pochopí o čem to je.Mějte se a pište už konečně vážně.Pamatujte si,že příroda ví jak na neduhy a problémy organizmu.
  Páček shledáček.

  Pavel

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..