Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Detoxikace organizmu a těla jinak a lépe? Nechte se inspirovat!

Redakce

Redakce

2. 4. 2011

FOTO: Jogínské detoxikační praktikySeznamte se s detoxikačními technikami používanými v alternativní medicíně a jogínském světě. Na techniky, které jsou prověřeny tisíciletou tradicí, a přitom jsou západnímu světu téměř neznámé.

FOTO: Jogínské detoxikační praktiky

Prospějte svému tělu i duchu Zdroj: sxc.hu

Detoxikace, jak již slovo samotné napovídá, je odstraňování jedovatých toxinů z našeho organismu. Při těchto procedurách zbavujeme tělo nebezpečných látek přijímaných z okolí, ale i odpadních produktů našeho vlastního metabolismu.

Detoxikace půstem

Jedna z nejstarších metod očisty těla, která je známá zřejmě po celém světě, je detoxikace půstem. V období, kdy nepřijímáte potravu, totiž výrazně odlehčujete trávicímu i vylučovacímu ústrojí, šetříte orgány zodpovědné za metabolické procesy a zároveň i imunitní systém. Díky tomu má tělo dostatek času a energie, aby se začalo zbavovat nánosů jedů, které se v organismu nahromadily. Dalším důvodem detoxikační účinnosti půstu je fakt, že při nedostatečném energetickém příjmu se začínají rozpouštět tuky, které jsou velkými zásobárnami těchto jedů.

Nebezpečná detoxikace?

Pokud se ptáte, zda vám může detoxikace i ublížit, tak rozhodně může. Především u půstu je potřeba postupovat pomalu a obezřetně. Často se stává, že si člověk, který nikdy nedržel žádný  půs, naordinuje týdenní hladovku. V takovém případě může dojít velmi rychle k otravě. Toxiny uvolňující se z tuků nebude tělo stíhat vylučovat a tyto jedy se dostanou do krve a způsobí mnohem větší potíže, než dokud byly uložené v tucích.

Pokud chcete s očistou půstem začít, postupujte po malých krůčcích. Ideální je začít držet hladovky pravidelně. Vyberte si v týdnu den, který vám bude k tomuto účel vyhovovat, a zasvěťte ho půstu. Každý týden tak podstoupíte jeden postní den a toxiny se z vašeho těla začnou odplavovat postupně a bezpečně. Po určité době pak můžete prodlužovat postní časy i intervaly mezi nimi. Například dva dny v kuse jednou za dva týdny. Pokud vytrváte, můžete se časem dostat i k týdennímu půstu jednou za půl roku. To je ovšem opravdu jen pro ty otrlé a trpělivé.

Shankaprakshalana

Česky šankaprakšalána je stará jogínská technika zaměřená na důkladnou očistu celého trávicího traktu. Všichni dobře víme, že zdraví = zdravé střevo. Tato náročná, ale zato velmi účinná technika, nám umožní si v podstatě vyprat celá střeva.

Upozorňuji předem, že tato technika není zrovna příjemná a v žádném případě by neměla být aplikována u osob se zažívacími a především žaludečními obtížemi. Její použití je vhodné konzultovat s odborníkem!

V proceduře shankaprakshalana se ve stručnosti jedná o střídavé pití teplé slané vody v kombinaci se speciálními fyzickými cviky, které vedou vodu rychle trávicím traktem přímo do střev. Často se setkávám s otázkou, jak na takové množství slané vody budou reagovat ledviny. Finta je v teplotě vody a správném provedení cviků.

Teplá voda se totiž nezačne okamžitě vstřebávat do močového ústrojí jako voda studená a díky cvikům projde trávicím traktem během chvíle a v nezměněné podobě. To znamená, že přesně to, co vypijete, vyjde v nezměněném stavu zase ven. Procedura zabere přibližně 3 hodiny a opakuje se ve stálém rytmu sklenice teplé slané vody-speciální cviky-sklenice teplé vody-speciální cviky-WC… Proceduru je možno ukončit až tehdy, vychází-li ze střev už pouze čistá slaná voda.

Pozor na výběr potravin!

Po ukončení shankaprakshalany je nezbytné žaludek zaplnit rozvařenou rýží s máslem, která obalí a zklidní trávicí trakt. V následujících hodinách a dnech je třeba  velmi dbát na výběr potravin. Naprostým tabu jsou veškeré mléčné výrobky, syrové ovoce a zelenina, maso (kromě kuřecího) a další. Vhodné je jíst v podstatě jen rozvařenou rýži, kuskus, dušenou zeleninu. Po dvou dnech pak můžete najet na váš běžný jídelníček.

FOTO: Správný výběr potravin je klíčem k úspěchu

To, co jíte, je důležité

Shankaprakshalana vás za toto utrpení při proceduře bohatě odmění. Při prvních aplikacích vychází ze střev neuvěřitelné množství jedovatých nánosů, které jsou staré i několik let. Člověk může jednorázově ubrat na váze i 3 kg, což je právě váha odplavených nánosů a zbytků ze střev.

Pokud máte zájem tuto metodu osobně vyzkoušet, sežeňte si odbornou literaturu na toto téma a striktně se držte doporučení. Probíhají dokonce i jednorázové semináře, kde si můžete shankaprakshalanu vyzkoušet pod vedením vyškoleného instruktora. V takovém případě pak máte jistotu, že budete dělat vše dobře a snažení se nemine účinkem.

Všeho moc škodí

Jako u všeho, tak i u detoxikačních technik platí, že všeho moc škodí a méně je někdy více. Ať už si vyberete jednu z uvedených procedur, nebo se pustíte do pokusů s méně drastickými způsoby, buďte vždy trpěliví a hlavně opatrní. Detoxikace je úžasným pomocníkem pro udržení si dobrého zdraví a krásy, ale zároveň vám může při nerozvážné aplikaci i trvale poškodit celý organismus.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Detoxikace organizmu a těla jinak a lépe? Nechte se inspirovat!