Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Detektivní komedii Zločin v Posázavském Pacifiku vyšetřují herci Divadla Kalich

Michaela Deáková

Michaela Deáková

14. 5. 2011

FOTO: Foto k připravované inscenaci Zločin v Posázavském Pacifiku Divadla Kalich!Pozvánka! Na scéně Divadla Kalich proběhne v půlce května premiéra nové hudební retro komedie Zločin v Posázavském Pacifiku. Režisér Ondřej Havelka vás v inscenaci provede světem trampingu za doprovodu trampských a kovbojských prvorepublikových písní.

FOTO: Foto k připravované inscenaci Zločin v Posázavském Pacifiku Divadla Kalich

Je libo jeden hromadný snímeček? Foto: Richard Kocourek, Divadlo Kalich

Komedie vznikla jako nejnovější divadelní počin autorské dvojice režiséra Ondřeje Havelky a scénáristy Martina Vačkáře, kteří se již podepsali pod takovými úspěšnými inscenacemi, jako jsou Muži v Offsidu (Městské divadlo Mladá Boleslav), nebo Saturnin (Městská divadla pražská). Jedná se o společnou inscenaci Divadla Kalich a Městského divadla Mladá Boleslav. Divadlo Kalich má momentálně napilno, na jeho prknech současně vzniká i muzikál Osmý světadíl v režii Jána Ďurovčíka a za hudební spolupráce s československou skupinou Elán.

„Žánr hudební komedie jsme v Divadle Kalich divákům nabídli už v podobě inscenace Je úchvatná, která se drží na repertoáru od roku 2007, a po úspěchu nedávno premiérované původní hry Láska naruby máme s tímto žánrem další plány. Nejen z toho důvodu, že má v českém divadle velkou tradici, ale i proto, že v sobě kloubí hudbu a humor, které tvoří osu repertoáru Divadla Kalich,“ říká ředitel Divadla Kalich a producent Michal Kocourek.

V příběhu z třicátých let minulého století zažijete s hlavní hrdinkou slečnou Jůlinkou, dcerou továrníka, četná dobrodružství. A že se jedná o leckdy nebezpečné situace! Jůlinka se neohroženě vrhá vstříc svému štěstí. Ocitne se tak na peřejích řeky Sázavy, v neprostupných lesích plných divé zvěře, nebo v opuštěném srubu osady Ontário. Naštěstí, kde se vzal, tu se vzal, na scéně se objevuje švarný jinoch s tomahavkem v ruce, a s písní na rtech je připraven podat pomocnou ruku, možná i srdce.

FOTO: Petra Nakládalová s Annou Polívkovou v připravované inscenaci Zločin v Posázavském Pacifiku Divadla Kalich

Petra Nakládalová jako slečna Jůlinka s Annou Polívkovou

V roli Jůlinky (slečny Luizy) se vám kupříkladu představí Petra Nakládalová, jako  Emu, Mary, Ditu, nebo Lory uvidíte Jaroslavu Kretschmerovou, která alternuje s Annou Polívkovou. Z mužského hereckého osazenstva se můžete těšit například na Otu Jiráka (Klepač), Vojtěcha Havelku (Willy), nebo Petra Halíčka (Tim).

A co by k inscenaci samotné doplnil její režisér se dozvíte v následujícím krátkém rozhovoru přímo s Ondřejem Havelkou.

Jak vznikl nápad, ze kterého vzešla tato hra?

Jednou jsme se vraceli z jedné reprízy naší inscenace Mužů v offsidu v mladoboleslavském divadle a byli jsme velmi potěšeni, jak to představení pořád hezky šlape. Tehdy jsem dostal nápad, že bychom mohli zkusit žánr, který jsem dosud příliš neprobádal, to jest české trampské a kovbojské písně dvacátých a třicátých let. A stalo se. Čili hudební žánr určil téma, já osobně jsem k trampingu velmi zdrženlivý. Klepat kosu ve spacáku a ještě k tomu jej sdílet s mravenci, to není nic pro mě.

Na základě čeho byly vybírány písně do představení?

Nejdřív vyslovím asi dosti drsné doznání, ale já vlastně české country a takový ten současný trampský folk vůbec nemám rád. Nicméně prvorepublikové trampské a kovbojské písničky jsou jiné, krásně naivní, dobový kolorit textů je půvabný, hudebně jsou často ovlivněné swingem. Hledám takové věci, které by mohly svými tématy zapadnout do našeho příběhu, rozvíjet jednotlivé situace nebo přinášet nějakou metaforu. Zdůrazňuji, že vše jsou původní dobové skladby. Od začátku jsem věděl, že tam budou dva zásadní kousky, které miluju: Jedu nocí se svým koněm sám Jiřího Traxlera a Jednou snad se všechno změní Emana Fialy.

FOTO: Bohumil Klepl a Ondřej Havelka v připravované inscenaci Zločin v Posázavském Pacifiku Divadla Kalich

Bohumil Klepl jako Klepač s režisérem Ondřejem Havelkou

Jak vypadá spolupráce s Martinem Vačkářem na vytvoření nové hry?

Tentokrát je Martin autorem základního syžetu, takže mi na začátku přinesl jakousi bodovou kostru příběhu a tři úvodní obrazy. Nejvíc práce na celkovém tvaru jsme udělali při společných setkáních. Koncem roku byla hotová první verze a začátkem roku vznikla verze číslo dvě, s kterou jsme de facto vstoupili do zkoušení. Ovšem během zkoušek se text opět proměňuje, krátíme, přepisujeme.

Zločin v Posázavském Pacifiku

Divadlo Kalich

Režie: Ondřej Havelka

Scénář: Martin Vačkář, Ondřej Havelka

Hrají: Petra Nakládalová, Vojtěch Havelka, Bohumil Klepl, Miroslav Babuský, Martin Zbrožek, Anna Polívková  a další

Premiéra: 19. května 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Detektivní komedii Zločin v Posázavském Pacifiku vyšetřují herci Divadla Kalich