Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Detektiv s downovým syndromem se prohání Prahou. Věnujte mu pozornost

Redakce

Redakce

7. 4. 2014

Že se duševně postižený člověk nemůže stát detektivem? A co takhle filmovou hvězdou? Snímek Detektiv Down představuje, že je obojí možné.

video
play-sharp-fill

Nový film norského režiséra Bårda Breiena Detektiv Down přináší pohled do světa Roberta Bogeruta, který provozuje soukromou vyšetřovací kancelář. Když jeho zákazníci při vstupu do kanceláře zjišťují, že má detektiv Downův syndrom, většinou se rovnou na podpatku otočila běží ke konkurenci. Situace se mění až jednoho dne, kdy rodina zmizelého bruslaře Olava Starra shání neschopného detektiva, aby uklidnila senilní babičku. Robertovi se tak naskytne šance po mnoha letech dokázat, že není zdaleka tak neschopný, jako si všichni myslí.

Humor se žene až ad absurdum. Ať už pohřešovaný Olav prodává krém na zvětšení prsů nebo pumpičky pro lepší erekci, režisér se pokouší balancovat na tenké příčce mezi černým humorem, klasickou detektivkou a filmem Noir. Snaží se při tom ukázat příběh z perspektivy, jak ho vidí nemocný detektiv i okolní svět. „Chtěl jsem udělat vizuálně svět trochu tak, jak ho zažívá detektiv, takže ten film měl být klasický, ale také jsem z toho nechtěl udělat noirové retro. Zároveň mi záleželo na vtipu, aby se diváci bavili. Vytvořil jsem hrdinu, kterému se divák trochu směje, ale zároveň s ním také soucítí,“ řekl režisér Bård Breien.

Ač se film odehrává v Oslu, byl natočen v Praze. České hlavní město totiž zprostředkovává pohádkovější prostředí než norská metropole. Bård Breien, který je u nás známý především svým kultovním filmem Kurz negativního myšlení, přiznal, že se musel držet zpátky, aby mu to takzvaně „neujelo“. „Měli jsme ty překrásné exteriéry a já jsem potřeboval zachovat příběh, aby byl realistický a ze současnosti. Pro českého diváka to tak nebude, ale Nor by si těžko myslel, že je něco tak krásného v Oslu,“ řekl se smíchem režisér.

Můj hrdina je James Bond

Film měl premiéru v říjnu v Oslu a z hlavního představitele, který trpí Downovým syndromem, Sveina Andreho Hofsøa se okamžitě stala hvězda. Od dětství snil o tom se stát hercem, dlouho se ale zdálo, že se mu to kvůli jeho postižení nikdy nepodaří. Několik měsíců po skončení natáčení se pro něj stalo všední záležitostí, že ho lidé poznávají na ulici a prosí o autogram. „Mám rád akční filmy i detektivky, ale mým největším hrdinou je James Bond,“ řekl Hofsø, který na texaském filmovém festivalu Austin Fantastic Fest za svůj herecký výkon získal ocenění.

„Jezdil jsem stovku kilometrů po Norsku a setkával se se spousty muži, kteří měli Downův syndrom a snili o tom se stát filmovými hvězdami. Nakonec jsem Andreje našel kousek od Osla, měl schopnost být přesvědčivý a zároveň měl melancholické stránky, které jsem si pro film přál,“ řekl o výběru představitele detektiva Bård Breien.

Film natočený v dánsko-česko-norské koprodukci mohli v Česku shlédnout návštěvníci Febiofestu. Do standardního programu kin se dostane 17. dubna 2014.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Detektiv s downovým syndromem se prohání Prahou. Věnujte mu pozornost