Desky Pink Floyd a Bee Gees putují do zlatého fondu Kongresové knihovny

FOTO: Pink Floyd
Pink Floyd Zdroj: pinkfloyd.com

Každý rok přidá Kongresová knihovna ve Washingtonu do svého zlatého fondu 25 kulturně či historicky významných nahrávek. Letos do svých sbírek příjme i The Dark Side of the Moon od Pink Floyd, The Twist Chubby Checkera nebo Sound of Silence Simona a Garfunkela.

FOTO: Pink Floyd
Deska Pink Floyd byla do fondu zařazena pro její inovativní charakter. Zdroj: piknfloyd.com

Nejvíce nominací letos od veřejnosti získalo osmé studiové album anglické kapely Pink Floyd z roku 1973. The Dark Side of the Moon je komerčně nejúspěšnější album kapely, celosvětově se jej prodalo přibližně 50 milionů kopií.

Knihovna na svém webu uvedla, že album, jehož tématem měly být věci, které „lid štvou“, do svého zlatého fondu zařadila pro jeho “brilantní, inovativní produkce ve službách hudby“.

Nechybí ani Bee Gees nebo Ramones

Mezi vyvolené se letos dostal i singl dua Simon and Garfunkel z roku 1965 – The Sounds of Silence. Americký hudebník Art Garfunkel se už nechal slyšet, že je zařazením do zlatého fondu polichocen.

Původní nahrávka The Sound of Silence z roku 1965 však nezaznamenala nijak velký komerční úspěch. Teprve její přepracovaná verze dosáhla 1. místa v žebříčku prodeje ve Spojených státech a postupně se stala legendou.

Mezi nahrávky, které letos Kongresová knihovna do fondu zařadila, nechybí například ani album Saturday Night Fever  od Bee Gees (1977) nebo eponymní deska Ramones (1976). Nejmladším kouskem, který má tu čest být mezi 25 vyvolenými je dvojablum The Audience with Betty Carter (1980) od americké jazzové zpěvačky Betty Carter.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Marek Hýř

Autor je redaktorem rubriky Hudba magazínu TOPZINE.cz. Studoval v Hradci Králové mediální a komunikační studia. Rovněž pracuje jako jako redaktor, moderátor a střihač v Regionální televizi a v Litoměřicku24. Mezi jeho koníčky patří sport a literatura.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*