Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Deskovou hru Méďové a kamarádi bez znalostí přírody jen tak nevyhrajete

Redakce

Redakce

10. 6. 2011

Vzdělávat se zábavnou formou, a nebo raději zvolit hru společenskou s různými vypečenými úkoly? Hra Méďové a kamarádi rozhodování ulehčí. Nabízí totiž vyžití v obojím, navíc v příjemném přírodním stylu. A to už stojí alespoň za zvážení.

Krabice, kde se schovávají Méďové a kamarádi, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Na samém začátku je vhodné upřesnit, že pod názvem Méďové a kamarádi se ve skutečnosti skrývá celý soubor her, který vydala společnost Bonaparte. V poměrně velké krabici tedy hráči naleznou i člověče, domino, kvarteto či pexeso. Avšak všechny tyto hry se, až na svůj grafický vzhled, v podstatě nijak neliší od klasických her, a proto se pozornost tohoto článku zaměří na jednu, hlavní a od ostatních odlišnou deskovku. Na originální hru, která dělá největší čest názvu celého souboru.

Poměrně rozsáhlá hrací plocha

Aby si mohl někdo hru Méďové a kamarádi (nebo též Putování lesem) zahrát, musí použít klasické komponenty, jako jsou různobarevné figurky, kostka a vlastní hrací pole. Hráči se neobejdou ani bez speciálních přírodopisných kartiček, které korespondují s určitými políčky na hrací desce. Na každé z karet se nachází vždy dvě otázky i s odpověďmi. Kartičky jsou popsány z obou stran, aby se kapacita jen tak nevyčerpala. Pokud tedy hráči všechny otázky z daného oboru již zodpoví, postačí jim jen otočit balíček a pokračovat druhou stranou. K dispozici je celkem šest různých oborů, které se dají poznat podle zabarvení kartiček, ale ještě více podle jejich ikony v levém horním rohu. Podle symbolu políčka, na něž hráč ve hře stoupne, se jedinec snadno zorientuje při výběru správného paklu, a následně prokazuje své znalosti hub, ptáků, bylin, květin, obojživelníků, savců a samozřejmě medvědů.

Karty z různých přírodovědných oborů

Leckdo by si mohl říct, že lze tuto pasáž prakticky ignorovat a jednoduše putovat dál. Není to ale tak jednoduché, protože pokud odpoví hráč špatně, přinejmenším ho to zdrží. Každé speciální a symbolem označené políčko má u sebe ještě dvě čísla, která přikazují, o kolik polí pokračovat vpřed v případě správné odpovědi, a o kolik polí se vrátit při odpovědi špatné nebo žádné.

Rozehraní Méďové a kamarádi

Jak bylo nastíněno na začátku, ve hře se nevyskytují jenom pole provázaná s kartami otázek. Své místo v ní mají i více či méně náročné a komické úkoly. Ty zpravidla bývají v hrách také na vlastních kartách, ale v tomto případě je tomu jinak. Jejich popis je poměrně krátký, a tak naleznou hráči zadání přímo v políčku. Jako příklady lze uvést: zabruč jako medvěd, skákej jako zajíc, zatrub jako jelen či předveď berana.

Deska z blízka a komponenty

Cílem hry je úspěšně dovést své figurky do domečku na konci trasy. Vyhrává pochopitelně ten, kdo to přes všechny otázky a úkoly zvládne jako první. Trasa však není tak úplně jednotná, a to ani v barvě. Na mnoha místech se různě větví a hráč si většinou může vybrat, kudy se vydá. Ovšem ani oslovení hráč není zcela přesné a jednoznačné. Na samém začátku hry si totiž musí jedinci mezi sebou střihnout o to, kdo ve hře bude představovat hráče a kdo medvěda. Praktický význam spočívá hlavně v určení směru startu a pak ve faktu, že na jednom kruhovém místě ve hře musí vždy počkat hráč na medvěda, či naopak. Na povinnosti zodpovídat otázky či plnit úkoly se nic nemění, a tak vzniká poměrně komická situace, když má představitel medvěda houkat jako sova.

Trochu jiný pohled na rozehranou hru

Méďové a kamarádi mají, jak lze z textu poznat, velice jednoduchá pravidla snadno pochopitelná i pro děti. Starší jedince tato hra může a nemusí bavit, záleží na povaze a momentální náladě.

Jedna ze zapeklitých otázek

A přitom není Méďům příliš co vytknout. Nejen že v sobě originálně snoubí naučné prvky s vtipnými, ale mají i velice příjemné grafické zpracování. Karty s otázkami jsou navíc doplněny o fotografie dané flory a fauny, což v tomto případě nepůsobí nijak rušivě, naopak to podporuje názornost vzdělávací složky. Zjevným mínusem se zdá být triviálnost některých otázek a úkolů, a ostatně celého herního systému, což dohromady může někoho po chvíli přestat bavit, nebo rovnou zcela odradit. Klady však pořád jasně převažují nad zápory a osobně jsem se v životě setkala s mnohem nudnějšími a méně originálními hrami, než je tato.

Název hry: Méďové a kamarádi (Putování lesem)

Typ hry: Desková, společenská, vědomostní, rodinná

Výrobce: Bonaparte – Martin Trik

Doporučená cena: 300–600 Kč

Počet hráčů: 2–6

Hrací doba: 15–30 min

Doporučený věk: 6 +

Hodnocení: **** (70 %)

Klady:

Příjemná přírodní tematika

Snadná pravidla

Vědomostní i zábavní charakter

Zápory:

Značně krátká hrací doba

Předpokládaná nezáživnost pro určité věkové skupiny

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deskovou hru Méďové a kamarádi bez znalostí přírody jen tak nevyhrajete