Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Desková hra Svět ukrývá jedinečný druh poznávacího výletu

Redakce

Redakce

24. 11. 2010

Poznávat svět, nové země a jejich kultury, to dodnes patří k touhám nejednoho z nás. Bohužel ne vždy to jde na vlastní kůži. Osobní zkušenosti se asi stále nic nevyrovná, nicméně dnes už se lze dozvědět něco nového o světě zábavnější cestou, nežli ze zkostnatělých učebnic a knih. Nemám však na mysli ani televizní dokumenty či barevné časopisy, ale zábavnou společenskou hru, která jistě uspokojí mnoho zvídavých pozemšťanů.

Obal hry Svět - otázky a odpovědi, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Účelem hry Svět je cesta kolem světa. Nelze to pochopitelně brát doslova, ale svým způsobem určitě. Hráč začíná v podstatě na letišti a se soupeřem oblétává Zemi tak dlouho, dokud nepochytí dostatečné množství znalostí z různých oblastí.

Jinak řečeno, na začátku hry se člověk se spoluhráčem postaví na jedno z rohových polí s obrázkem letadla a dál pokračuje podle směru hodinových ručiček po políčkách vyobrazených kolem dokola. Každé z těch polí má různou barvu a podle toho znázorňuje různé kontinenty. Tedy Evropu, Austrálii a Oceánii, Asii, Ameriku a Afriku. A aby výčet neskončil na tak lichém počtu, šestý okruh tvoří pole napříč kontinenty.

Rozbalená hra Svět, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Princip hry spočívá v tom, že hráč postupuje tradičně o tolik čísel, kolik mu určí kostka, přičemž pokaždé skončí na některém z kontinentů a musí odpovědět na příslušnou otázku. Neexistuje možnost, že by se zasekl na jakémsi neutrálním bodě a otázce se vyhnul. Pouze v případě, kdy se dostane na pole s letadlem, může si vybrat, kam se bude chtít dostat. Což má tu výhodu, že se může rychleji přesunout na kontinent, na kterém dosud neměl či propásl možnost získat důležitý poznatek.

Rozehraná hra Svět, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Otázky včetně odpovědí zde hrají skutečně velmi důležitou roli; koneckonců tyto pojmy obsahuje i samotný název hry. I počet otázek lze nalézt již na obalu. Kdyby je hráč sám počítal, patrně by mu to trvalo hodně dlouho, protože ve hře se jich vyskytuje 2400; a to je dost na to, aby hráči jejich zásobu jen tak nevypotřebovali. Na každém kontinentu se můžou setkat s historií, kulturou, přírodou, vědou/technikou, sportem, geografií nebo různým. Něco sedne lépe, něco hůře, takže někdy se budou hráči spoléhat více na vědomosti a jindy na odhad a tipování.

Aby se nemohlo přihodit, že by se kvůli příliš těžkým otázkám nehnuli z místa, nabízí každá z nich tři varianty odpovědí. Správná volba je jen jedna a pozná se snadno díky tučnému zvýraznění. Ovšem hra pamatuje i na náročnější hráče a nabízí širší škálu variant průběhu – celkem jich je osm. V jedné z nich se hádá bez jakékoliv nápovědy, v jiné bez herního plánu, v dalších se různě manipuluje s žetony kontinentů.

Rozehraná hra Svět z jiného úhlu, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

V základní hře však platí, že od každého kontinentu lze mít (a ke konečnému vítězství i musí) od každého kontinentu jeden žeton. Nic víc ani nic míň. Jakmile nasbírá jedinec šest žetonů různé barvy, vydá se směrem k nejbližšímu letišti a odtud putuje směrem do středu – tentokrát už bez kostky. Poté, co se dostane až do samého prostředku, spoluhráč po jeho levici mu položí otázku z okruhu dle svého výběru. Pokud ji zodpoví správně, vyhrává.

Hra Svět – otázky a odpovědi je bezesporu desková. Nemá ale typický obdélníkový tvar, nýbrž čtvereční, a tak je do jisté míry skladnější. Hrací desku z tvrdého kartonu tvoří čtyři části, které se dají rozložit a nejsou oddělené. Opět to má jistou výhodu, protože takto nehrozí ztráta důležitého dílce. Ostatní komponenty, tedy figurky a kostka, nejsou více specifické a o kartách s žetony se dá říct především to, že jsou spolu s tématickým celkem a hrací deskou stylově a barevně sladěné. Celkem 400 karet s otázkami na jedné a s odpověďmi na druhé straně vypadá na první pohled na rubu i líci stejně, vedle obsahu však rozdíl spočívá v odlišných barvách rámečku.

Karty s otázkami a odpověďmi, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Nejspíš by se nenaplnily představy toho, kdo by čekal hrací desku, karty a žetony prošpikované výraznými obrázky či fotografiemi přírody nebo památek. Barev je zde skutečně dost, avšak více se týkají jednotlivých polí kontinentů nežli pozadí. To pochopitelně není ani čistě holé a výše zmíněné motivy zde též najdete, ovšem graficky o něco nevýrazněji pojaté, což není nutné brát jako negativní kritiku, ba naopak. Po estetické stránce hra nepůsobí rušivě či kýčovitě, jedinci citliví na smysl pro detail ocení malé obrysy konkrétních kontinentů uvnitř kulatých polí a symbolů na hracích komponentách.

Komponenty hry Svět, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

S deskovkou Svět přišla na trh důvěrně známá společnost Albi, která už dříve prokázala, že má vkus na dobré a záživné hry. Doslova „světovou“  hrou nadále přesvědčuje o tom, že v zajetém stylu pokračuje. Ačkoliv je totiž hra čistě znalostní, baví a nepřestává udržovat dobrou náladu. Minimálně párkrát se u ní i opravdu nasmějete a ještě získáte spoustu informací. Ptáte se, jestli vám to k něčemu bude? Třeba ne, ale zase člověk nikdy neví… jednou se to může hodit.

Název hry: Svět – otázky a odpovědi
Typ hry: Desková, znalostní, společenská, rodinná
Výrobce: Albi
Doporučená cena: 649 Kč
Počet hráčů: 2 – 6
Hrací doba: cca 45 min
Doporučený věk: 12 +

Hodnocení: ***** (90 %)

Klady:
Velká variabilita – pokaždé jiné otázky
Podporuje myšlení a rozšiřuje všeobecný přehled
Jednoduchá pravidla
Záživnost

Zápory:
Občas překlepy v otázkách

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desková hra Svět ukrývá jedinečný druh poznávacího výletu