Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Desková hra Piráti ve stylu Disney – trefa do černého?

Redakce

Redakce

27. 4. 2011

Výtvory na oblíbené téma pirátství zastínili v relativně nedávné době Piráti z Karibiku. Do oblasti deskových her se již také dostali, dříve tu však byli jiní Piráti. A ve stejnojmenné starší deskové hře mají díky svému Disneyovskému provedení přinejmenším originální nádech.

Disney obal hry Piráti, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Všechny hry se snaží podávat co nejrealističtější, nebo alespoň co nejvěrnější obraz své inspirace. Co tím chce básník říci? Například že stejně tak, jako bychom se i v reálu snažili na otevřeném moři vyhnout pirátům, tak i v této hře se považuje podobné počínání za žádoucí, jinak hrozí zajetí. Cílem proto není nic jiného, než bezpečně doplout do přístavu. Pochopitelně, že mezi skutečností a hrou existují velké rozdíly, proto je ve hře možnost přepadení mnohem pravděpodobnější, a doplutí do přístavu nezávisí ani tak na povětrnostních a dalších podmínkách, jako na hodu kostkou a padnutí toho správného čísla.

I ve hře Piráti se tedy hráč neobejde bez tradiční hrací kostky. Další komponenty však už tolik klasicky nepůsobí, respektive nemají obvyklý tvar. Lze v tom spatřovat určitou logiku, protože proč by měly lodě představovat stereotypní panďulácké figurky, které zpravidla ve všech hrách znázorňují určité postavy. Jsou tedy celkem stylově ze dřeva a spíše oválného tvaru. A aby nevypadaly tak chudě, mají nahoře vyobrazenou plachtu… nebo možná vlajku? Nejspíše to, co se hráči víc zamlouvá.

Hrací deska hry Piráti

Hrací deska zobrazuje trasu, po níž budou lodě plout, přístav i výchozí pevninu. Nutno však podotknout, že na první pohled není příliš jasné, odkud se má vyplouvat a kam. Na všech okrajích desky jsou nakreslené pevniny s Disneyovskými postavičkami, což sice hře přidává na líbivosti, avšak to rovněž dost mate. Hráč se musí v průběhu hry zaměřovat především na zabarvení jednotlivých políček a podle nich se dál řídit. Dostane-li se až na zelená, má vyhráno. Červená pole uprostřed moc neuvítá, protože na nich končí i začíná v případě zajetí piráty. Políčka se symbolem lebky mají pouze informativní charakter pro určení startu pirátských lodí, a konečně ty s hvězdou poskytují jakousi imunitu.

Trasa vypadá velmi krátce, což může navodit mylný dojem, že hráč bude brzy u konce. Krátká je totiž nejen pro něj, ale i pro piráty, za které trochu paradoxně také hraje, a to dokonce každé kolo zároveň s vlastní figurkou. Přesněji řečeno hodí nejprve za svoji figurku a hned poté za pirátskou loď. Tu jen tak pro úplnost znázorňuje figurka černé barvy. Hráči si mohou vybrat mezi klasickou čtveřicí červené, modré, zelené a žluté.

Nejen pirátské lodě

Hra Piráti má vesměs velmi jednoduchá pravidla, kterým porozumí i malé dítě, ovšem až po překladu do češtiny. Nejsou totiž na první pohled srozumitelná a svůj podíl v tomto případě má i nepříliš jasné vyznačení začátku, překážek a konce. Bohužel lze z praktické zkušenosti konstatovat, že hráče po letech již piráti nechytnou, ačkoli ho jako malého bavili. Možná si nese svůj díl velmi průhledný a omezený scénář vývoje, který se v krátkých intervalech neustále opakuje, a ani náhoda pomocí kostky již nemůže příliš překvapit. Tuto vlastnost má zajisté více her, ovšem tito Piráti nejspíše postrádají ještě určitý prvek přitažlivosti. V již publikované hře Loupežníci jím například mohly být různé podobizny darebáků, ve hře Člověče, napij se! úkolové karty. Grafické vyobrazení strýčka Skrblíka a jeho kolegů zde bohužel tento nedostatek jen těžko dohání. Na koukání je to sice velmi pěkné, ovšem na hraní už to nějak nestačí.

Rozehraná hra Piráti

Možná z tohoto důvodu dnes narazí hráči na deskovku Piráti, či alespoň její přibližnou novější obdobu, jen těžko. Pod stejným názvem prodavači leda nabídnou hromadu jiných her s úplně jiným obsahem, ale ani jedna nebude vzdáleně připomínat Piráty ve stylu Disney. Je to v tomto případě škoda? Opět individuální záležitost, ale z osobního pohledu deskovce celkem po právu náleží místo na seznamu nenávratně historických her.

Název hry: Piráti

Typ hry: Desková

Výrobce: Dino Toys

Cena: neznámá

Počet hráčů: 2 – 4

Hrací doba: 20 – 90 min

Doporučený věk: 6 +

 

Hodnocení: ** 30%

 

Klady:

Grafika ve stylu Disney postav

Jednoduchost průběhu hry

Oblíbená tematika

 

Zápory:

Nejasnost pravidel a herního plánu

Nízká atraktivita průběhu hry

Neprodejnost

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desková hra Piráti ve stylu Disney – trefa do černého?