Menu
TOPZINE.cz
Hry na PC

Desková hra Horoskop umí předpovídat budoucnost

Redakce

Redakce

30. 3. 2011

Horoskopy se i dnes těší velké oblibě u mnoha lidí, kteří si jen těžko nechají vymluvit existenci věcí mezi nebem a zemí. Právě pro ně je desková hra Horoskop jako dělaná.

Možná již mnoho lidí nepřekvapí, že hra Horoskop pochází z dílny Albi. Nutno však podotknout, že tato společnost v oblasti zábavy jako málokterá nezahálí, a pokaždé se může pochlubit s něčím novým a zajímavým, což je bezesporu úctyhodné. Vystihla tentokrát tu správnou příležitost? Držme se faktu, že horoskopy dodnes minimálně baví a hry jakbysmet. Tudíž zde existuje kombinace dvou zábavných faktorů, a to deskovce Horoskop otevírá velkou šanci na úspěch.

Tajemství krabice od Horoskopu

Občas i věrné příznivce horoskopů odradí pomyšlení, že se z předpovědi dozvědí určité negativní věštby a špatnou budoucnost. Vypadne-li na člověka z textu něco jako: v nejbližší době můžete očekávat smrt, akorát mu to na celý den zkazí náladu a horoskop se může sám připravit na obdobný osud, který jedinci vyjevil. Desková hra Horoskop si však neurčila za cíl lidi takto hloupě strašit, takže v ní hráči podobné bubáky nenajdou. To, co není vyloženě příjemná záležitost, lze pojmout ryze jako neškodné doporučení.

Záhadná herní deska

Jak si tedy hrou vyvěštit, co člověka čeká a nemine? Nejprve si každý zamíchá svou půlku, nebo čtvrtku karet, podle toho, kolik hráčů se sejde. Maximálně můžou být čtyři, minimálně jeden. Karty se rozloží přibližně ve stejném počtu podél hracího pole, celkem na čtyři místa doprostřed stran. Hráči si tentokrát nezvolí svoji figurku, ale barevný skleněný kámen, který budou v průběhu hry posouvat po hvězdicové svítivě modré trase. Ve směru pohybu se zorientují snadno. Postupuje se vždy od jedničky do dvanáctky, a pak pořád dokola, dokud jedinec nenasbírá tři karty horoskopu. Ty se postupně pokládají neurčitou stranou nahoru pod názvy Agape, Sanitas a Ager, přičemž karta pod Agape vyjeví na konci hry budoucí vztahy, Sanitas zdraví a Ager majetek.

V překladu vztahy, zdraví a majetek

Zapotřebí jsou ještě další komponenty. Samozřejmě kostka a žetony elementů a znamení. Elementy se míní voda, vzduch, oheň a země, znamení asi není potřeba blíže popisovat. Obojí má ve hře totožný účel, na samotném významu k mírnému údivu nezáleží.

Každý žeton se znamením má své místo

Hráč po své cestě sbírá nejprve trojice menších žetonů znamení, za něž si může směnit žeton elementu. Pokud shromáždí od každého jeden, tedy dohromady čtyři, vezme si k sobě kartu horoskopu z místa, u něhož naposledy skončil. Tak to pokračuje, dokud nemá každý z hráčů připraveny tři karty pro každou osudovou oblast. Z toho jasně vyplývá, že cílem hry není dostat se jako první někam, ale sestavit si horoskop pro určité předem stanovené období. Jedinec si dobu může napsat na papírek, nebo si ji pouze myslet, veřejně se však k ní smí přiznat až na konci hry.

Rozehraná věštba

Člověk se u této deskovky, ačkoli se dá zařadit mezi party hry, příliš nezasměje, ani si se spoluhráčem tolik nepopovídá. Atmosféra je při ní poněkud vážnější a mystická, odpůrce tematiky by nejspíše hovořil i o duchařině. Což ovšem neznamená nic negativního, Horoskop naopak splňuje svůj účel a dělá čest svému názvu. Málokterá deskovka se může pochlubit tím, že dokáže nejen bavit, ale i se vší vážností věštit budoucnost. O validitě předpovědi lze samozřejmě pochybovat, v každém případě může hráč správnost věštby posoudit až s časovým odstupem.

Důležité komponenty

Z textu karet se dříve či později vypozoruje nízká konkrétnost výkladu, což z té lepší stránky zaručuje určitý druh pojištění proti omylu. Bohužel to o budoucí situaci ani mnoho nevypoví a jedinec si může připadat de facto tam, kde byl předtím. Na dost věcí nemá cenu se ptát, protože se jednoznačně do žádné z kategorií nehodí. Bude li hráč myslet na to, jak mu dopadnou v květnu zkoušky ve škole, nejvíce připadne v úvahu majetková karta, ale přesto je toto zařazení dost pochybné. Nemusí si však pokládat ani konkrétní otázku, aby byl z předpovědi na rozpacích. Tatáž doporučení pro různé oblasti působí občas nejasně a nelogicky, tudíž reálně hrozí, že než aby se hráč dobu vrtal ve správné interpretaci, raději text vypustí z hlavy.

Vyhrát znamená sestavit si horoskop

Jinými slovy by neuškodilo specifičtější roztřídění karet, vytvoření konkrétnějšího a delšího obsahu, a o něco podrobnější škály kategorií. Jedna nevýhoda by se tím do jisté míry eliminovala. Našla by se ovšem ještě jedna. S Horoskopem člověk dost rychle vystřílí náboje, zvláště pokud si bude určovat delší období pro předpovědi. Nemá smysl nechat si opakovaně vykládat budoucnost pro ty samé časy, přičemž rok není tak dlouhý a vyhlídky na časový horizont x let dopředu budou málokoho zajímat. I zde panuje nutnost dodržení určitého časového odstupu, aby byla hra smysluplná. Na myšlenku, že deskovku Horoskop lze hrát kdykoli a pořád, radno zapomenout.

Významný krok ve hře

Na zpracování hry a vizuální stránku je na místě pět chválu. Poloprůhledné hrací kameny by se vyjímaly v domě i jako solidní dekorace, také kostka na první pohled zaujme svým originálním a působivým zbarvením. Klasické provedení kartónových žetonů zastře magické schéma hrací desky, z jejíchž obrazců a barevné kombinace černé, modré a stříbrné sálá vkusnost a důstojnost.

Odměna pro vítěze

Celkově v sobě deskovka Horoskop skrývá zvláštní a jedinečný náboj, který neocení jen kverulant nebo ignorant. Toho, kdo ji zkusí, přejdou případné chutě utrácet za volání věštcům, či se jich jinak domáhat. K čemu taky, když jej hra povýší do zmíněné vyšší role a ještě umožní sdílet nadpozemské umění s přáteli. Člověk se při Horoskopu nenudí, minimálně je vždy po celou dobu hraní udržován ve zvědavém očekávání, nezatížen namáhavým přemýšlením. Na každý pád si hra zaslouží uznalý kompliment.

Název hry: Horoskop

Typ hry: Desková, společenská

Výrobce: Albi

Doporučená cena: 699 Kč

Počet hráčů: 1 – 4

Hrací doba: 15 + min

Doporučený věk 8 +

Hodnocení: **** 80%

Klady:

Originální téma

Mystický charakter, kombinace s věštěním

Jednoduchá pravidla

Vydařené a působivé provedení

Zápory:

Vysoká abstraktnost předpovědí

Omezení pro častá hraní

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desková hra Horoskop umí předpovídat budoucnost