Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Děsivý design budoucnosti: 10 módních výstřelků, kterých se budete bát

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

16. 8. 2014

Co vznikne, když se módní návrhář a softwarový vývojář pustí do společného projektu? Zřejmě něco nevšedního, a dost možná i děsivého. Anouk Wipprecht a Daniel Schatzmayr prezentovali společnou vizi budoucnosti robotickými šaty s elektronickými pavouky, jejichž končetiny se díky mikročipu nahodile kroutí při detekci pohybu. A to je teprve začátek. Ani další designéři nevidí budoucnost lidstva příliš růžově: jejich představy vám přiblíží galerie nejděsivějších futuristických módních výstřelků.

FOTO: paco_rabanne_disk

Maska ve tvaru disku z dílny Paco Rabanneho. Foto: COLLEZIONITV Zdroj: http://www.flavorwire.com

V dílně holandských návrhářů bot kupříkladu vznikla obuv, která připomíná zlámané nohy baletky. „Dokonalé kráse jsme v současnosti blíž než kdy dřív; s tímto projektem jsme však chtěli zajít až za hranici dokonalosti – a zjistit, co tam leží,“ dodala spoluautorka projektu Leanie van der Vyver.

Do Londýna se pak můžete vydat pro ručně vyrobenou masku z drátů, která se dokonce prodává v několika různých barvách a stylech. Praktické využití však nemá, na rozdíl od na první pohled neškodných brýlí: ty vás propojí s virtuální realitou, takže si přímo za chůze můžete číst e-maily nebo se nechat nasměrovat do nejbližší kavárny.

Svoje upotřebení s trochou představivosti najde i obří blýskavá maska ve tvaru disku s otvůrky pro oči. Paco Rabanne se snažil vytvořit praktickou módu pro setkání s mimozemšťany, dala by se ale využít i jako opatření proti přenosu nebezpečných bakterií. Online obchod Cryoflesh zase nabízí několik variant plynových masek v duchu cyberpunku. Doplňky z kolekce Nekromantik návrhářky Katarziny Konieczké demonstrují, co se stane, když předchozí zmíněné svojí funkci tak úplně nesplní.

Dora Mojzes se nechala inspirovat hmyzím exoskeletem a dala tak vznik lesklému černému trenčkotu s kapucí připomínající brnění. Jeden z nejpodivnějších návrhů pochází z dílny Iris van Herpen: šaty z divoce se vlnících chapadel. Proti tomuto modelu jsou alternativní dřevěné šaty z kolekce Wood Be opravdu povzbudivou vidinou dní budoucích…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Děsivý design budoucnosti: 10 módních výstřelků, kterých se budete bát