Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Design 20. století: Vše, co jste kdy chtěli vědět

Anna Talašová

Anna Talašová

3. 4. 2010

Nakladatelství Slovart přišlo na počátku roku na trh s téměř sedmisetstránkovou knihou věnovanou designu v minulém století. Publikace Design 20. století má přinášet přehled toho nejlepšího, co se v minulých sto letech na poli designu odehrálo.

design_20_stoleti

Zdroj: slovart.cz

20. století: Století designu?

A že 20. století opravdu designově bohaté bylo. Především pak co se týče zdokonalování vzhledu a funkčnosti předmětů každodenního používání. Základem téhle čtyřjazyčně psané publikace jsou fotografie zachycující ta nejzásadnější díla, výstřední výtvory i nejzajímavější prvky tvorby designérů ze všech koutů světa. Textu je v ní naopak pomálu.

Úvod knihy se autorky Chiara Olivetti a Giovanna Uzzani rozhodly věnovat myšlence německého architekta Waltera Gropiuse a jeho Manifestu, kterým založil Bauhaus, pro vývoj designu tak zásadní školu umění. Kromě krátkého pojednání na úvod jsou pár slovy doplněny i jednotlivé kapitoly. Ty obsáhnou vše podstatné, co se ve světě designu v dané době odehrálo. Jedná se o nábytek, osvětlení, automobilový design, komunikační a domácí elektroniku, oděvní design nebo nádoby a vázy.

Pro každého něco

Obsahově nejbohatší je kapitola Nábytek, kde si čtenář může připomenout díla designérů, jako jsou Tom Dixon, Ludwig Mies Van Der Rohe, Arne Jacobsen nebo Fernando Campana. Seznámíte se například i s interiérem bruselského hotelu Tassel, který navrhl Victor Horta, nebo barcelonského Casa Batlló od Antonia Gaudího.

V oddílu Předměty denní potřeby je k vidění pestrá směsice nádobí a příborů, hraček, tužek nebo budíků. Oděvní design zahrnuje tkaniny a materiály, šperky, obuv a módní doplňky, vyzdvihuje některé módní návrháře a jejich díla. Jmenovitě  například  Coco Chanel, Johna Galliana, Issey Miyake nebo Christiana Diora.

Na své si ale přijdou i ti, co dávají přednost automobilům, mobilním telefonům nebo počítačům. Například automobilový design začíná u vozu Peugeot z roku 1894. Autorky nezapomněly ani na psací stroje nebo rádia. Z českých výrobků připomínají třeba kubistickou konvici na kávu od Pavla Janáka.

Design 20. století. Zdroj: slovart.cz

Kniha svým širokým záběrem může potěšit jak skalní příznivce designu, kteří si spíše připomenou, co všechno minulé století přineslo, tak náhodné čtenáře, kteří se rádi pokochají pohledem na zajímavé výrobky. Cena knihy naprosto odpovídá podobným publikacím. Na internetu ji můžete sehnat za částku něco málo pod dvanáct set korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Design 20. století: Vše, co jste kdy chtěli vědět