Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Deset songů Iron Maiden, které by na pražském koncertě neměly chybět

Redakce

Redakce

3. 7. 2013

Již za šestadvacet dní se v Praze představí britská heavymetalová kapela Iron Maiden. Přijede po dvou letech a 29. června rozbalí opět v Edenu svou velkolepou Maiden England show. Vybrali jsme desatero songů, které by na koncertě měly zaznít.

FOTO: Iron Maiden

Iron Maiden Zdroj: Echo Promotion

Jednou z předkapel budou Voodoo Six, druhou pak jeden z trojice českých kapel – Edward Fortyhands, Arakain nebo Ascendancy. Samotní Iron Maiden na edenském stadionu ukáží Maiden England show, vystoupení, které si připravili pro fanoušky již v roce 1988. Po celých 25 letech se i čeští diváci konečně dočkají.

Iron Maiden, kapela spjatá s takzvanou NWOBHM (New Wave of British Heavy Metal) asi tak jako Alžběta II. s Velkou Británií, vznikla v roce 1975 baskytaristou Stevem Harrisem. Po celém světě ji zná mnoho fanoušků nejen metalového ducha, a to jak díky jejich typické hudbě, tak i jejich maskotovi Eddiemu.

Moonchild

Skladba, kterou začínala tour v roce 1988, je stále stejně nesmrtelná jako v roce nahrání. A tedy není takřka jiné možnosti, než začít koncert v rámci Maiden England World Tour právě touto písní, jež byla na začátku koncertů před 25 roky.

The Prisoner

Jeden ze songů, který uvádí svým tajemným hlasem ještě tajemnější Eddie. Fanoušci Iron Maiden již mohou hádat, na jakém místě bude zahrána právě skladba The Prisoner. Já jen prozradím, že v Maiden England 88´ byla v pořadí třetí.

2 Minutes To Midnight

Dvě minuty před půlnocí. Tak zní název jedné ze známých písní britské kapely, která pravděpodobně bude i v setu vystoupení v Praze. Otázkou jen zůstává, zda opravdu zazní ony dvě minuty před půlnocí. Vzhledem k nočnímu klidu se obávám, že nikoliv.

The Trooper

Takřka žádný koncert se neodehraje bez této skadby. The Trooper vypráví něšťasný příběh britského pěšáka. Zpravidla se zpěvák Bruce Dickinson převlékne do britské uniformy a do ruky si vezme vlajku Spojeného království. Takže ani neznalému účastníkovi koncertu neunikne, o jakou píseň se jedná.

Run To The Hills

Každý zpěvák občas rád ukáže své kvality. Právě kvalit Dickinsonova hlasu se můžete dočkat v písni ze třetího alba Iron Maiden. Úvod obstarají samotné bicí, v zápětí se přidá chytlavý rif ostrých kytar a nakonec i zmíněný zpěvákův hlas. Nejzvučnější pasáž ovšem přijde až v refrénu.

Number Of The Beast

Bestiální hymnu oddaného zástupu fanoušků představuje píseň Number Of The Beast ze stejnojmenného alba vydaného v roce 1983. I zde se na začátku projevil Eddeiho hněv a ukazuje své temné já.

Seventh Son Of Seventh Son

Albem „sedmého syna sedmého syna“ se Iron Maiden přehoupli do jedné z dalších ér  historie kapely. Tudíž má i tato píseň výsadní postavení na setu, který zazní v Edenu. Pokud by však nezazněla, bylo by to pro mnohé velkým zklamáním, neboť i samotný Steve Harris, zakladatel Iron Maiden, kdysi prohlásil, že je to zlomový song.

Iron Maiden

Iron Maiden – Iron Maiden – Iron Maiden. Legenda – první deska – poslední skladba. Takto prostě lze ukázat vztah tří stejných, ale zároveň rozdílných slov. Prostost, jednoduchost a dokonalost úplně první desky je slyšet jak na syrovém zvuku kytar i zpěvu, tak na energickém podání nejen na nahraném albu.

Aces High

Stejně jako je Eddie duší Iron Maiden, je Churchill Speech z Aces High duší jejich živelného vystoupení na koncertech. Skladba je poctou britskému letectvu, které hrdě hájilo královské barvy za druhé světové války. A nikdy nechybí ani část rádiového projevu Winstona Churchila o hrdosti a bojovnosti z roku 1940.

Running Free

Opět jeden počin z úvodní desky Iron Maiden, jenž by měl zaznít i na pražském koncertě. Volání po svobodě a volnosti bylo v době vydání bráno jako vyjádření názoru nesouhlasu s vládou a s hrůzostrašnou Maggie (Margaret Thatcher pozn. red.).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deset songů Iron Maiden, které by na pražském koncertě neměly chybět