Menu
TOPZINE.cz
Sport

Deset nejočekávanějších sportovních událostí roku 2011: Uhájí Plzeň náskok, nebo fotbalový titul obhájí Sparta?

Martin Slabý

Martin Slabý

2. 1. 2011

Že rok 2011 nebude na sportovní události skoupý, se přesvědčíme i ve druhé polovině přehledu těch nejočekávanějších akcí. O sportovní úspěchy se bude bojovat na fotbalovém trávníku, atletickém oválu nebo třeba dostihovém závodišti.

Sparta

Budou se fotbalisté Sparty na konci sezóny opět radovat, nebo náskok z podzimu uhájí a titul získá Plzeň? Foto: Karel Dvořák

Fotbalová liga či mezinárodní turnaj, slavný dostih nebo atletický mítink. To jsou jen některé z událostí, které může sportovní fanoušek očekávat v následujících měsících.

Gambrinus liga: Dotáhne Plzeň sezónu snů až k titulu? Zachrání se Slavia?

Do nového ročníku vlétli fotbalisté Viktorie Plzeň jako velká voda. V úvodním kole sice remizovali s Olomoucí, ale pak už následovala série jedenácti vítězství, kterou utnula až ve třináctém kole Mladá Boleslav. Do konce podzimu pak Plzeň klopýtla ještě doma s Libercem a v Edenu, kde našli azyl hráči Bohemians 1905, a její náskok na druhou Spartu se ztenčil na čtyři body. Zdá se tedy, že na jaře nás čeká ještě tuhý boj o titul. Mnohé možná napoví už přestupní termín a to, do jaké míry se podaří oběma týmům udržet pohromadě a případně doplnit úspěšné kádry. Protipól Plzně tvoří letos pražská Slavia. Ta po dvou mistrovských letech zažívá již druhou sezónu v útlumu. A ten letošní je hodně hluboký. Na podzim dokázali Červenobílí zvítězit jen ve třech ze sedmnácti zápasů a krčí se na čtrnáctém místě tabulky. Klub sužovaný finančními problémy bude tedy na jaře bojovat o holé přežití v lize. Stejné starosti bude ale mít řada dalších klubů. První polovina soutěže nevyšla Brnu, které je ještě o místo za Slavií, a nečekaně také Baníku Ostrava, který se z pásma bezprostředního ohrožení sestupem dostal jen díky výhře právě na brněnském trávníku. Jestli budou v Plzni slavit titul a na Slavii se připravovat například na derby proti béčku Sparty, budeme vědět o posledním květnovém víkendu.

Klíčové zápasy v boji o titul a o záchranu

26. února Slavia – Brno

12. března Plzeň – Sparta

30. dubna Slavia – Ústí nad Labem

Vychází se z aktuálního pořadí v tabulce. Termíny zápasů se mohou změnit v závislosti na televizních přenosech.

Zlatá tretra: Přijede oslavit padesáté výročí i Usain Bolt?

Nejkvalitnější atletický mítink v České republice oslaví v příštím roce jubileum. Své síly zde totiž atleti poměří už popadesáté. Už nyní je jasné, že mítink bude opět velmi kvalitně obsazený. Důraz bude tentokrát kladen na oštěpařské disciplíny, kde se poprvé současně uskuteční jak soutěž mužů, tak žen. Účast už přislíbil i nejlepší oštěpař současnosti Nor Andreas Thorkildsen, početné zastoupení zde bude mít i oštěpařská škola Jana Železného. Do Ostravy přijede Petr Frydrych, Vítězslav Veselý i Jakub Valdejch. Mezi ženami nebude pochopitelně chybět světová rekordmanka Barbora Špotáková, kterou v tradičním tandemu doplní Jarmila Klimešová. Světovou rekordmanku předvede i soutěž kladivářek, kde nebude chybět Polka Anita Wlodarczyková. V soutěži mužů bude startovat i mistr Evropy Libor Charfreitag. Největším lákadlem by ale znovu mohl být sprinter a držitel světových rekordů na 100 a 200 metrů Usain Bolt, o jehož účasti se stále jedná. Zlatá tretra má v kalendáři rezervovanou kolonku s datem 31. května.

Kdo už potvrdil svou účast na Zlaté tretře

Andreas Thorkildsen hod oštěpem

Barbora Špotáková hod oštěpem

Petr Frydrych hod oštěpem

Vítězslav Veselý hod oštěpem

Jakub Valdejch hod oštěpem

Anita Wlodarczyková hod kladivem

Libor Charfreitag hod kladivem

ME „21“: Potvrdí Češi suverenitu z kvalifikace?

Na konci první poloviny roku se o slovo přihlásí opět fotbal. V Dánsku se totiž od 11. do 25. června uskuteční mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Češi by mohli být pasováni do role spolufavoritů. Vždyť už dva roky nepoznali hořkost porážky a kvalifikací prošli s bilancí sedmi výher a jedné remízy, ke které přidali ještě další dvě vítězství v barážovém dvojutkání s Řeckem. Mistrovství Evropy však Češi nebudou mít určitě snadné. Listopadový los k nim nebyl příliš milosrdný, když jim do skupiny přisoudil Španělsko, Anglii a Ukrajinu. S tou se shodou okolností týden po losovacím aktu naši mladí fotbalisté utkali a ze souboje vyšli vítězně po výsledku 2:1. V následujících měsících zbývá ještě dořešit otázku nominace. Je totiž možné, že jednadvacítku posílí hráči, kteří mají zkušenosti už i se seniorskou reprezentací. V úvahu přichází trojice Václav Kadlec, Adam Hloušek a Marek Suchý.

Program českých fotbalistů v základní skupině

12. června ČR – Ukrajina

15. června ČR – Španělsko

19. června ČR – Anglie

Velká pardubická: Vyhraje Josef Váňa i poosmé?

Je mu osmapadesát, ale slavnou Velkou pardubickou začal opět vyhrávat jako před více jak dvaceti lety. Řeč není o nikom jiném, než o žokeji Josefu Váňovi. Svůj první triumf si připsal už v roce 1987. Tehdy tvořil tandem s legendárním Železníkem, na jehož hřbetě zvítězil i ve dvou následujících letech a pak ještě roku 1991. O šest let později vyhrál na pardubickém závodišti v sedle Vronského. Když už to vypadalo, že přichází doba mladších žokejů, překvapil Váňa dostihový svět v roce 2009, kdy jako první protnul cílovou pásku jeho Tiumen. Triumf na stejném koni dokázal zopakovat loni v říjnu. Jestli dosáhne i na osmý primát, se dozvíme 9. října.

Triumfy Josefa Váni ve Velké pardubické

1987 – kůň Železník

1988 – Železník

1989 – Železník

1991 – Železník

1997 – Vronsky

2009 – Tiumen

2010 – Tiumen

Sportovec roku 2011: Udrží si Martina Sáblíková nadvládu i v příštím roce?

Poslední otázka, která čeká na své zodpovězení, se netýká přímo žádného závodu, turnaje či zápasu. Týká se ankety o sportovce roku, kterou letos s přehledem ovládla rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ta si po vítězství v loňském roce a v roce 2007 přidala do sbírky už třetí trofej za triumf v této anketě a může začít vyhlížet další ročník. Ačkoliv se nejedná o rok olympijský, bude mít i tentokrát několik šancí na vyniknutí. Konat se samozřejmě bude světový pohár, na programu je i mistrovství Evropy a mistrovství světa. Otázkou bude nejen to, zda si udrží výbornou formu z posledních sezón, ale i to, jak si zvykne na nové pravidlo, které zakazuje přejíždění do vedlejší dráhy. Kdo bude patřit mezi největší konkurenty Sáblíkové v boji o prvenství v anketě, je zatím předčasné odhadovat. Vše bude samozřejmě záviset na tom, jak se komu bude dařit v následujícím roce.

Vítězové ankety Sportovec roku od ročníku 2001

2001 – Jan Železný

2002 – Aleš Valenta

2003 – Pavel Nedvěd

2004 – Roman Šebrle

2005 – Jaromír Jágr

2006 – Kateřina Neumannová

2007 – Martina Sáblíková

2008 – Barbora Špotáková

2009 – Martina Sáblíková

2010 – Martina Sáblíková

Výčet deseti nejočekávanějších sportovních událostí je u konce. Jak už bylo na začátku zmíněno, výběr to nebyl jednoduchý. Kromě uvedených událostí čeká sportovní svět řada dalších významných akcí, na kterých budou zastoupeni i čeští sportovci. Koná se mistrovství světa ve volejbale mužů, na kterém se spolu s Rakouskem bude pořadatelsky podílet i Česká republika. Tomáš Berdych se bude pokoušet navázat na úspěšnou sezónu a zopakovat vynikající výsledky z grandslamových turnajů. Spolu s reprezentačními kolegy naskočí do Davis Cupu, kde jako první soupeř bude na začátku března stát v cestě Kazachstán. Tenistky už v únoru změří ve Fed Cupu síly se slovenskými soupeřkami. Proběhne mistrovství světa ve sjezdovém lyžování se Šárkou Záhrobskou, Ondřejem Bankem a dalšími českými reprezentanty. Atlety čeká na konci srpna mistrovství světa.

Popřejme tedy českému sportu do nového roku jen to nejlepší a věřme, že rok 2011 bude nejen pro ně ještě úspěšnější, než byl ten s pořadovým číslem 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deset nejočekávanějších sportovních událostí roku 2011: Uhájí Plzeň náskok, nebo fotbalový titul obhájí Sparta?