Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Deset hvězd, které se nikdy nedočkaly ceny Grammy: ABBA, Queen i Snoop Dogg

Ačkoli se předávání prestižních hudebních cen bleskově blíží a slavné star se předhánějí v tom, kolik si letos odnesou gramofonků, my se naopak ohlédneme za těmi, kteří Grammy nikdy nedostali. Možná budete překvapeni.

FOTO: Queen

Queen se ceny Grammy nikdy nedočkali. Zdroj: queenonline.cz

10. Abba

Určitě netřeba představovat tuto švédskou čtveřici, kterou doslova vystřelilo mezi hvězdy vítězství v soutěži Eurovize se singlem Waterloo. Jejich písničky Mamma Mia, Dancing Queen nebo S.O.S. zdobily každou školní diskotéku. Kapela, která se definitivně rozpadla v roce 1983, do dnešního dne prodala více jak 380 milionů alb.

9. Janis Joplin

Energická Kaliforňanka je považována za představitelku bílého soulu. Americká bluesová zpěvačka a kytaristka ze začátku zpívala po klubech, poté vstoupila do kapely Big Brother & The Holding Company a v roce 1969 začala spolupracovat s Kozmic Blues Band. Stala se symbolem hnutí hippies, řídila se heslem live fast, love hard, die young. Zemřela ve 27 letech na předávkování heroinem.

8. Bob Marley

Ani zpěvák a nekorunovaný král reggae se gramofonku nedočkal. Tento rodilý Jamajčan, pověstný kladným vztahem k marihuaně a vyznávající rastafariánskou víru, za svůj život vydal spoustu alb a kompilací. Bez ohledu na svůj horšící se zdravotní stav dokázal vyprodat Madison Square Garden. Zemřel na rakovinu ve věku 36 let.

7. The Who

Britští rockeři byli ve své době největším konkurentem Beatles. Kapela se proslavila zejména písní My Generation a první rockovou operou Tommy. Je považována za jednu z nejvlivnějších kapel na světě. Časopis Rolling Stone zařadil skladbu My Generation na jedenácté místo v žebříčku 500 nejlepších písní v historii.

[youtube_660]594WLzzb3JI[/youtube_660]

6. Jimi Hendrix

Americký rocker, který si zkusil i pobyt v americké armádě, je považován ze jednoho z nejlepších kytaristů v historii rockové hudby. Na kytaru hrál levou rukou, neuměl noty, proto místo nich používal barvy. V roce 1969 byl hlavní hvězdou festivalu Woodstock. O rok později zemřel náhle ve věku pouhých 27 let.

5. Queen

Rocková kapela, jejíž původní název byl Smile, datuje své začátky už v roce 1968. Během svého působení vydali okolo 15 studiových alb, 5 živých desek, řadu kompilací a singlů. Osmnáctkrát obsadili přední příčky světových hitparád, jejich vystoupení na Live Aid v roce 1985 bylo zvoleno nejlepším koncertem všech dob.

Roku 2001 byli uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame a o rok později dostali své místo na Hollywoodském chodníku slávy. V roce 1991 zemřel frontman Freddie Mercury na AIDS. Kapela ještě poté vydala pár vzpomínkových alb – show must go on.

[youtube_660]HgzGwKwLmgM[/youtube_660]

4. Snoop Dogg

Neboli Cordoraz Calvin Broadus byl už dvanáctkrát nominovaný na cenu Grammy. Těžko uvěřit, že jako malý zpíval ve sboru a hrával na klavír. Jednačtyřicetiletý rapper a producent má za sebou spolupráci s takovými jmény, jako například 2Pac, Dr.Dre, Gorillaz nebo Katty Perry. Přezdívku Snoop Dogg získal od své rodiny, protože byl prý jako malý této kreslené postavičce podobný.

3. Diana Ross

Nejznámější ženská černošská hvězda amerického soulu se narodila v roce 1944 v Michiganu. Její jméno proslavilo vydavatelství Tamla Motown, u kterého byla do 70. let hlavní hvězdou. Zpěvák Michael Jackson byl tak fascinován jejím vzhledem, že se jí chtěl podobat. Zpěvačku dokonce zmínil i ve své závěti.

2. Guns N´Roses

Ani jejich hit November Rain nepadl na úrodnou půdu. Rockery z Los Angeles proslavilo album Appetite for Destruction v roce 1987, kterého se prodalo 28 milionů kopií po celém světě. Kapela se ale postupně kvůli drogovým excesům zpěváka Axla Rose rozpadla a Axl je dnes jediným původním členem, který v kapele zůstal.

[youtube_660]8SbUC-UaAxE[/youtube_660]

Spolu s novou sestavou pracoval Rose na novém albu přes deset let. Dostalo název Chinese Democracy a s náklady na nahrávání, které činily přes 13 milionů dolarů, se stalo nejdražším albem v historii.

1. The Doors

Znáte hity jako Light My Fire či The End? Ano, právě tato legendární partička je má na svědomí. Ačkoli vydali šest alb a nespočet singlů, stejně jako jejich muzika je dokázaly proslavit skandály frontmana Jima Morrisona.

Morrison se často potácel po pódiu opilý, nepamatoval si texty a přerušoval je neslušnými gesty. Kvůli zatykači, který na něj byl vydán, přestala The Doors některá rádia hrát, přičemž festival Woodstock účast kapely zakázal úplně.

Po smrti Jima Morrisona se skupina rozpadla. V roce 1993 se dočkala uvedení do rock´n´rollové síně slávy.

Tak koho na vítěze letos tipujete vy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deset hvězd, které se nikdy nedočkaly ceny Grammy: ABBA, Queen i Snoop Dogg