Menu
TOPZINE.cz
Sport

Desátý olympijský den medaili nepřinesl

Martin Slabý

Martin Slabý

23. 2. 2010

flagHned dvě želízka v ohni měla v pondělí Česká republika na olympijských hrách ve Vancouveru. Jak družstvo na skokanském můstku, tak dvojice sprinterů se však po medaili natahovaly marně. Parta kolem Jakuba Jandy si vyskákala sedmou příčku, Martin Koukal s Dušanem Kožíškem skončili o stupínek lépe.

Logo českého olympijského týmu Zdroj: www.olympic.cz

Logo českého olympijského týmu Zdroj: www.olympic.cz

Skokani vyrukovali na velký můstek ve složení Hájek, Koudelka, Hlava, Janda. Ti se představili se zlatým přelivem na svých hlavách, který jim však úspěch stejné barvy nepřinesl. Už po první sérii bylo patrné, že o prvním místu se rozhodne mezi Rakušany a Němci. Zanedlouho však naši jižní sousedé šli do trháku a o zlatu bylo víceméně rozhodnuto. Po osmé rundě skoků byl mezi nimi a druhými Němci propastný rozdíl dvaasedmdesát bodů. Kvarteto Neumayer, Wank, Schmitt a Uhrmann se nakonec strachovalo i o druhé místo, když Martin Schmitt pokazil svůj druhý skok. Uklidnění do jejich řad však vnesl Uhrmann, který stočtyřicetimetrovým skokem definitivně přisoudil druhé místo Němcům. Bronz bralo Norsko za o pět a půl bodu menší zisk. Suverénní Rakušané se blýskli několika skoky přesahujícími stočtyřicetimetrovou hranici. Ten nejdelší si Gregor Schlierenzauer schoval symbolicky na úplný závěr, kdy doletěl na značku 146,5 metru a radost z olympijského zlata mu nezkalil ani bodový odečet za nepovedený doskok.

Antonín Hájek Zdroj: www.olympic.cz

Antonín Hájek Zdroj: www.olympic.cz

Česká čtveřice figurovala po polovině závodu na sedmém místě, když nejdále skočil Roman Koudelka, jenž se jako jediný přenesl přes hranici 130 metrů, kterou překonal o rovný metr. Druhé kolo otevíral Antonín Hájek, který tentokrát pokořil metu 135 metrů, kterou v následujícím kole Roman Koudelka ještě o půl metru překonal. Zbývající dvojice však na tyto výkony navázat nedokázala, a tak se čeští reprezentanti museli spokojit s konečným sedmým místem.

Smůlou namazané lyže měli ve finále, kam postoupili z prvního místa semifinálového běhu, čeští sprinteři. Zejména Dušan Kožíšek si vzal dvojitou dávku smolného vosku. Medailové plány sprinterského dua nabourala totiž krátce po startu jeho zlomená hůlka. Ztrátu spolu s Martinem Koukalem dokázali ještě dohnat, Kožíška ale nepřízeň osudu provázela dál. Ve třetím kole upadl a další stíhání vedoucích dvojic stálo naše reprezentanty mnoho sil, které bohužel v závěru chyběly. V závěrečných úsecích totiž nasadili do trháku Němci a Češi už neměli na to, aby s nimi drželi krok.

Martin Koukal Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Martin Koukal Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

To se naopak podařilo norskému tandemu. Peter Northug pak v cílové rovince přesprintoval německého soupeře a vybojoval spolu s Pettersenem pro Nory zlaté olympijské medaile. O dvě desetiny sekundy za Němci skončili třetí Rusové. Kožíšek s Koukalem nakonec vybojovali šestou příčku.

Ze zlaté medaile v ženském sprintu se mohou radovat Němky Sachenbacherová-Stehleová a Nystadová, které předčily švédské soupeřky o šest desetin sekundy. Stejně jako v mužích i zde patří bronz ruské dvojici. Češky Nývltová a Janečková nakonec ve sprintu kvůli nemoci nestartovaly.

Posledními českými zástupci desátého olympijského dne byli krasobruslaři Kamila Hájková a David Vincour, kteří v soutěži tanečních párů obsadili jednadvacáté místo. Zlato patří kanadské dvojici Virtueová – Moir, další medaile si rozdělili Američané a Rusové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desátý olympijský den medaili nepřinesl