Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Dennis Hopper zemřel. Herec, scenárista a režisér podlehl rakovině

Petra Duhajská

Petra Duhajská

30. 5. 2010

Ve věku 74 let v sobotu ráno podlehl rakovině jeden z filmových idolů Nového Hollywoodu. Po několikaměsíčním boji s touto nemocí skonal obklopen rodinou a přáteli ve svém domě v kalifornském městě Venice, ležícím nedaleko Los Angeles.

Dennis Hopper, Zdroj: liveforfilms.wordpress.com

Již minulý rok byla Hopperovi diagnostikována rakovina prostaty. Kvůli pozdnímu nálezu byla naděje na úspěšnou léčbu mizivá. Nemoc navíc brzy metastázovala do kostí. Letos v lednu dali lékaři herci posledních pár týdnů. Dennis Hopper nakonec se zarputilostí sobě vlastní tomuto ortelu vzdoroval ještě několik měsíců.

26. března se dokonce osobně účastnil slavnostního odhalení své hvězdy na proslulém Hollywoodském chodníku slávy. Přítomni byli jeho přátelé Jack Nicholson, Viggo Mortensen, David Lynch, Michael Madsen, Hopperovi příbuzní a fanoušci.

Dennis Hopper se narodil 17. května v Kansasu a jeho filmový debut v devatenácti letech byl vskutku symbolický. Vedlejší rolí ve snímku Rebel bez příčiny jako by předznamenal svůj  další osobní i umělecký život.

Dennis Hopper a Jack Nicholson při odhalení Hopperovy hvězdy, Zdroj: zimbio.com

Vrchol slávy zažil na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Tato doba byla v Hollywoodu nakloněna mládí i experimentům. A přestože natáčení Bezstarostné jízdy probíhalo téměř v absolutním chaosu a Hopper si na place vysloužil přezdívku Malý Hitler, z divoké roadmovie se stal pomník jedné generace, získala cenu v Cannes a vynesla Hopperovi nominaci na Oscara za originální scénář.

K režii už se v dalších letech Hopper po finančním neúspěchu filmu Last Movie téměř nedostal, jako herec na sebe ale upozornil ještě několikrát, zejména v roce 1986 rolí v dramatu Modrý samet a ve sportovním filmu Hráči z Indiany. Druhý jmenovaný mu přinesl i jedinou oscarovou nominaci v herecké kategorii.

Hopper se kromě filmu věnoval také výtvarnému umění a fotografování. Spíš než jeho talent na poli umění ale často přitahovalo pozornost jeho soukromí. Alkohol, drogy, násilnické sklony a několik rozvodů se staly vděčnými tématy novinových článků i knih. Nakonec ale tento rebel odešel klidně a nedramaticky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dennis Hopper zemřel. Herec, scenárista a režisér podlehl rakovině