Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Den Země 2011. Udělejme něco pro naši planetu!

Tomáš Miška

Tomáš Miška

22. 4. 2011

Už přes dvě desítky let slavíme dnes, 22. dubna, Den Země. Odkdy svátek slavíme a proč? Topzine.cz vás seznámí s historií a přidá tipy na chystané akce.

FOTO: Mezinárodní den Země je jedním z mála svátků, kde nehraje roli náboženství

Mezinárodní den Země je jedním z mála svátků, kde nehraje roli náboženství, Zdroj: sxc.hu

V kalendáři na celém světě je 22. duben zapsán jako den věnovaný Zemi. V původním pojetí se svátek Země slavil společně s příchodem jara, v den jarní rovnodennosti.

Dnes má svátek Země, řekli v San Francisku

V dnešní době je brán velký ohled na ekologickou stránku věci a nejen v tento den se současná společnost snaží řešit environmentální otázky. Mezinárodní den Země se snaží upozornit všechny obyvatele planety na dopady devastace životního prostředí.

První den Země byl slaven v San Francisku. Nestárnoucí generace květinových dětí, protestující proti válce ve Vietnamu, prosadila v roce 1969 Den Země jako oslavu ekologie a šetrného zacházení s naší planetou. Praotcem vyhlášení Mezinárodního dne Země by se mohl nazývat John McConnel, který začal psát tuto samozvanou kapitolu naší historie. V rámci svého celoživotního snažení vymyslel i vlajku Země.

První oslava Dne Země je datována 22. dubna 1970. Ten den totiž uběhlo sto let od narození Vladimira Iljiče Lenina.

Celá sanfranciská kampaň, masově podporovaná mnoha lidmi, z nichž většinu tvořili studenti, si kladla za cíl zaměřit se na energetickou úsporu, recyklaci odpadků a hledání snadno obnovitelných zdrojů energie.  Propagací spojenou s tímto svátkem se davy studentů snažily dostat problematiku do povědomí tehdejší vlády a politických kruhů a rozpoutat diskuze o eventuálních řešeních.

Važme si přírody. Nepřinutí vás tohle k zamyšlení?

Dnešní den můžeme také považovat za výročí založení moderního environmentálního hnutí. O rok později začíná slavit Den Země celá OSN. Nakonec se v roce 1990 připojil k Americe celý zbytek světa a 22. duben se stává Mezinárodním dnem Země.

Tipy, jak oslavit Den země

Topzine.cz pro všechny nadšené milovníky přírody připravil tipy na zajímavé akce pořádané různými ekologickými organizacemi.

  • Letošní Den Země organizovaný Správou KRNAP bude ukazovat lidem, jak zlepšit kvalitu života chovných zvířat. Součástí oslav na Rýchorách i v klášterní zahradě ve Vrchlabí bude také volný vstup do expozice Krkonošského muzea Kámen a život.
  • jihlavské zoo pořádají Den Země plný her a soutěží s názvem Hop! A je tu lidoop!. Příznačný název díky připojení se k mezinárodní kampani na záchranu velkých primátů zrovna v tento den. Program probíhá v areálu celé zoo v sobotu 23. dubna od 9:00 do 14:00. K vidění budou i nové jarní přírůstky nebo ukázka stříhání ovcí.
  • Ani Morava nezůstane pozadu a v Brně se pořádá Den Země pod Špilberkem aneb Dobrodružství mezi stromy. Můžete se těšit na hravé a tvůrčí aktivity spojené s tématem lesa a jeho poznáváním. Kromě poznání lesních tajemství vás v metropoli pobaví zábavnou cyklojízdou a bohatým kulturním programem. V pátek i v sobotu můžete po celý den shlédnout divadlo, koncerty a jiná rozmanitá vystoupení. Nebude chybět ani ukázka tradičních řemesel a ochutnávka biopotravin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Den Země 2011. Udělejme něco pro naši planetu!