×
TOPZINE.cz

Den Země 2011. Udělejme něco pro naši planetu!

FOTO: Mezinárodní den Země je jedním z mála svátků, kde nehraje roli náboženské vyznání
Mezinárodní den Země je jedním z mála svátků, kde nehraje roli náboženské vyznání, Zdroj: sxc.hu

Už přes dvě desítky let slavíme dnes, 22. dubna, Den Země. Odkdy svátek slavíme a proč? Topzine.cz vás seznámí s historií a přidá tipy na chystané akce.

Mezinárodní den Země je jedním z mála svátků, kde nehraje roli náboženství, Zdroj: sxc.hu

V kalendáři na celém světě je 22. duben zapsán jako den věnovaný Zemi. V původním pojetí se svátek Země slavil společně s příchodem jara, v den jarní rovnodennosti.

Dnes má svátek Země, řekli v San Francisku

V dnešní době je brán velký ohled na ekologickou stránku věci a nejen v tento den se současná společnost snaží řešit environmentální otázky. Mezinárodní den Země se snaží upozornit všechny obyvatele planety na dopady devastace životního prostředí.

První den Země byl slaven v San Francisku. Nestárnoucí generace květinových dětí, protestující proti válce ve Vietnamu, prosadila v roce 1969 Den Země jako oslavu ekologie a šetrného zacházení s naší planetou. Praotcem vyhlášení Mezinárodního dne Země by se mohl nazývat John McConnel, který začal psát tuto samozvanou kapitolu naší historie. V rámci svého celoživotního snažení vymyslel i vlajku Země.

První oslava Dne Země je datována 22. dubna 1970. Ten den totiž uběhlo sto let od narození Vladimira Iljiče Lenina.

Celá sanfranciská kampaň, masově podporovaná mnoha lidmi, z nichž většinu tvořili studenti, si kladla za cíl zaměřit se na energetickou úsporu, recyklaci odpadků a hledání snadno obnovitelných zdrojů energie.  Propagací spojenou s tímto svátkem se davy studentů snažily dostat problematiku do povědomí tehdejší vlády a politických kruhů a rozpoutat diskuze o eventuálních řešeních.

Važme si přírody. Nepřinutí vás tohle k zamyšlení?

Dnešní den můžeme také považovat za výročí založení moderního environmentálního hnutí. O rok později začíná slavit Den Země celá OSN. Nakonec se v roce 1990 připojil k Americe celý zbytek světa a 22. duben se stává Mezinárodním dnem Země.

Tipy, jak oslavit Den země

Topzine.cz pro všechny nadšené milovníky přírody připravil tipy na zajímavé akce pořádané různými ekologickými organizacemi.

  • Letošní Den Země organizovaný Správou KRNAP bude ukazovat lidem, jak zlepšit kvalitu života chovných zvířat. Součástí oslav na Rýchorách i v klášterní zahradě ve Vrchlabí bude také volný vstup do expozice Krkonošského muzea Kámen a život.
  • jihlavské zoo pořádají Den Země plný her a soutěží s názvem Hop! A je tu lidoop!. Příznačný název díky připojení se k mezinárodní kampani na záchranu velkých primátů zrovna v tento den. Program probíhá v areálu celé zoo v sobotu 23. dubna od 9:00 do 14:00. K vidění budou i nové jarní přírůstky nebo ukázka stříhání ovcí.
  • Ani Morava nezůstane pozadu a v Brně se pořádá Den Země pod Špilberkem aneb Dobrodružství mezi stromy. Můžete se těšit na hravé a tvůrčí aktivity spojené s tématem lesa a jeho poznáváním. Kromě poznání lesních tajemství vás v metropoli pobaví zábavnou cyklojízdou a bohatým kulturním programem. V pátek i v sobotu můžete po celý den shlédnout divadlo, koncerty a jiná rozmanitá vystoupení. Nebude chybět ani ukázka tradičních řemesel a ochutnávka biopotravin.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..