Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Den svatého Patrika. Láhev Guinesse a trojlístek za uchem

Redakce

Redakce

17. 3. 2011

Většina z nás si Den svatého Patrika pamatuje z hodin angličtiny, kdy jsme byli v tento den často nuceni přijít na hodinu v zeleném. O co ale vlastně jde?

FOTO: Den svatého Patrika, trojlístky

Den svatého Patrika, trojlístky, Zdroj: sxc.hu

Den sv. Patrika není jenom Irish Pub zabalený do zeleného krepáku, Guiness za akční cenu a trojlístky kam se podíváš. Irové by v tento den měli přemítat o rovnováze, duchovnu a spiritualitě, což se bohužel děje pramálo. Komerční využití tradice a zisk je zdá se přednější. Tyto tři indicie nás ale nasměrují přímo ke svatému Patrikovi.

Svatý Patrik je irským patronem, a byl to právě on, kdo na smaragdovém ostrově poprvé rozšířil křesťanskou víru. Den svatého Patrika se tradičně slaví 17. března, v pravděpodobný den jeho smrti. Život tohoto světce je opředen často úsměvnými, ale přesto kouzelnými legendami.

Podle jedné z bájí sv. Patrik vyhnal z Irska všechny hady, a prý proto dnes žádného na ostrově nepotkáte. Ovšem symbol hada byl v dávných dobách uctíván druidy, jejichž náboženství bylo nahrazeno právě křesťanstvím…

Trojlístek pro štěstí?

FOTO: Den svatého Patrika

Den svatého Patrika je opravdu veselý svátek, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Dnes sice dobře prodávaný a komerční symbol bez zdánlivé hloubky, ale nebylo tomu tak vždy. Podle hesla v jednoduchosti je krása prý vysvětloval sv. Patrik na jetelovém trojlístku princip Nejsvětější trojice, takže trojlístek má i  duchovní rozměr.

V domovském Irsku je Den sv. Patrika státním svátkem, kromě barů a restaurací všude visí cedule closed a Irové jsou v ulicích a slaví. Celé Irsko se zahalí do zelené barvy, tak příznačné pro smaragdový ostrov. Dospělí si zajdou na, jak jinak než zelené, tagliatelle se špenátem (místo tagliatelle doplňte libovolný pokrm, hlavně ať je zelený), děti jásají nad zelenou zmrzlinou.

Davy lidí s trojlístkem na tváři, zeleným kloboukem a Guinessem v ruce zpívají, baví se a užívají si volna. Ovšem těžko říct, jak budou vypadat oslavy Dne sv. Patrika v krizí těžce zkoušeném Irsku letos.

Den sv. Patrika – celosvětová záležitost

FOTO: Den svatého Patrika

Nejen v Dublinských ulicích je veselo, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Tradici má Den sv. Patrika také v zemích se silnými irskými přistěhovaleckými komunitami, jako je USA, Kanada či Austrálie. Vzhledem k boomu tradičních irských hospod, kdy v každém evropském městě stojí minimálně jedna, se povědomí o svátku sv. Patrika velmi rozšířilo.

Oslavy, nebo alespoň symbolické připomenutí již zmíněnou zelenou barvou a trojlístkem můžeme proto vidět v celé Evropě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Den svatého Patrika. Láhev Guinesse a trojlístek za uchem