Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Den, kdy se zastavila Země. A přece se točí!

Martin Peška

Martin Peška

15. 12. 2008

Ode dne osmatřicátých narozenin herečky Jennifer Connely, 12. prosince, byl do kin vpuštěn film Den, kdy se zastavila Země, ve kterém si zmíněná herečka zahrála roli astrobioložky.   Jedná se o remake klasického stejnojmenného filmu z roku 1951, který natočil Robert Wise.

Keanu Reeves

Keanu Reeves

Původní verze filmu měla varovat před nebezpečím lidské sebedestrukce – Studenou válkou, především pak jadernou hrozbou. Nová podoba režiséra Scotta Derricksona se věnuje ekologickému tématu. Ne, že by se lidé řítili do záhuby svým nešetrným chováním, ale ničí planetu, jednu z mála ve Vesmíru, která je vhodná pro život.

Den, kdy se zastavila Země, na rozdíl od jiných sci-fi dotýkajících se ekologického tématu, nikoho nenutí, aby se měnil a choval jinak. Ve filmu není to tolik ohrané až trapné: „Já jsem to říkal.“ A určitě se po shlédnutí filmu ani nepřestěhujete do jeskyně ani nevyměníte auto za bicykl. Keanu Reeves, kterému byste skutečně uvěřili, že je mimozemšťan Klaatu, dá najevo, že lidstvo se jednou změní, až půjde o přežití a záchranu Země, stejně jako šlo v minulosti o přežití i jeho rase a záchranu jeho planety.

Velké plus má tento film právě díky postavě Klaatua. Mimozemšťan nevypadá jako člověk, ale vzal na sebe jen lidské tělo Keanu Reevese, na které si zprvu nemohl zvyknout.  Herec se s mimozemšťanem ve svém těle smířil na výbornou. Působivá je i náboženská symboličnost, kdy na sebe mimozemšťan bere lidské hříchy, křísí mrtvé nebo vytváří moderní mimozemšťanskou Noemovu archu.

Slabé momenty filmu jsou ve střídání myšlenkovo-emocionálních momentů s čistě vizuálními částmi. Pasáže zachycující fungování americké byrokracie, ministerstva obrany, US ARMY, ale také policie, filmu moc na serióznosti nepřidají. Já osobně si nedokážu představit, že při příletu mimozemské civilizace, se k vesmírnému plavidlu sjedou nejbližší hlídky policie, které pravděpodobně měřily rychlost hned za rohem.

Ačkoliv se od příletu mimozemšťana na Zemi nic zásadního nestane, vyvolává film po celou dobu napětí – očekávání, kdy Helen dá mimozemšťanovi slib, který ho přesvědčí o tom, aby dal lidstvu ještě jednu šanci. Dialogy typu „My se polepšíme“ moc nezabírají, a určitě by si zasloužily od padesátých let více oprášit.

Přijde nakonec vítězný argument? Dostane lidstvo druhou šanci, nebo bude zachráněna jen naše planeta, na které nanorobotické kobylky spasou všechny pozemšťany a všechno, co lidé vybudovali?

Den, kdy se zastavila Země (The Day the Earth Stood Still, USA, 2008)

Sci-Fi / Drama / Thriller
Režie:
Scott Derrickson
Scénář: David Scarpa, Edmund H. North
Kamera: David Tattersall
Hudba: Tyler Bates
Hrají: Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Jon Hamm, Kathy Bates, John Cleese, Jaden Smith, Aaron Douglas, Kyle Chandler, Brandon T. Jackson, Sunita Prasad, Heather Doerksen, Robert Knepper
Premiéra v ČR: 11.12. 2008
Délka: 102 min.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Den, kdy se zastavila Země. A přece se točí!