Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Demonstrace proti KSČM pokračují: Studenti ve čtvrtek stávkovali

Redakce

Redakce

25. 11. 2012

Jihočeští studenti a učitelé jsou nadále nespokojeni s obsazením resortu školství. Ve čtvrtek 22. listopadu proběhla na mnoha jihočeských středních školách symbolická stávka. TOPZINE.cz byl u toho.

FOTO: Prázdná třída

Studenti jihočeských škol ve čtvrtek 22. listopadu stávkovali, Zdroj: sxc.hu

Studenti žádali jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD), aby odvolal nově jmenovanou radní pro školství Vítězslavu Baborovou (KSČM). Podle Zimoly to ale není možné; Baborovou zvolilo do rady zastupitelstvo a pouze to ji tedy může odvolat.

Myslíme to vážně, tvrdí studenti

Po demonstraci, která se konala 17. listopadu v Českých Budějovicích, se studenti uchýlili k dalšímu kroku. Totiž stávce během druhé čtvrteční vyučovací hodiny. „Nejde o malé demonstrace na jednotlivých školách, nýbrž o gesto, že to myslíme vážně,“ uvedl jeden z organizátorů akce Daniel Dvořák.

Stávkující třídy se místo výuky sešly k debatě o stávající situaci. Podle studentů táborského Gymnázia Pierra de Coubertina stávka neprotestuje proti výsledku voleb; vyjadřuje pouze nesouhlasný postoj k tomu, aby tak důležitý resort jako je školství, byl svěřen do rukou totalitní strany.

Komunismus je pro mladé lidi demotivující

Jeden z mnoha důvodů, proč je KSČM pro stávkující nepřijatelná, je fakt, že se doposud nedistancovala od režimu panujícího v Československu v letech 1948–1989. Dále tvrdí, že komunistické rovnostářství je, zvláště pro mladé lidi, demotivující. „Proč se ve studentských letech snažit, když nakonec budeme mít všichni stejně?“ Ptají se studenti.

Na úrovni kraje byl resort školství svěřen komunistům poprvé v polistopadové historii. Podle středoškoláků KSČM po volbách slaví úspěch především proto, že jsou občané zklamaní chováním pravicových stran, a mnoho z nich letos volit nešlo.

PEN klub vyzval Zimolu, aby navrhl odvolání

Studentská iniciativa má podporu i mezi významnými českými osobnostmi. České centrum mezinárodního PEN klubu rovněž žádalo Zimolu, aby svůj výběr radní pro školství přehodnotil. Českobudějovické demonstrace se navíc zúčastnily i osobnosti jako Olga Sommerová a Jan Rejžek.

Vítězslava Baborová, která má ve svém oficiálním programu uvedeno, že plánuje podporovat technické školy a učební obory, chce rovněž redukovat počet víceletých gymnázií a církevní škol a snížit počet tříd. Za cíl si klade zvýšení kvality škol.

Ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták na svém webu uvedl: „Prohlášení komunistů, že je třeba posvítit si na soukromé a církevní školy a pomocí legislativy je okleštit, je nanejvýše varující. Vždyť například českobudějovické Biskupské gymnázium Jana Nepomuka Neumanna patří mezi deset nejlepších škol v republice.“

Jaký je váš názor na demonstraci? Mají studenti šanci uspět? TOPZINE.cz drží palce!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Demonstrace proti KSČM pokračují: Studenti ve čtvrtek stávkovali