Menu
TOPZINE.cz
Studium

Demonstrace, odhodlání, krok ke svobodě. To byl 17. listopad 1989

Redakce

Redakce

17. 11. 2011

FOTO: Sametová revoluce, Zdroj: wikipedia.cz

Dnes si připomínáme významné události, které odstartovaly pád komunismu, po němž národ začal opět volně dýchat. Ohlédněte se s námi zpět za momenty, které rozpoutaly Sametovou revoluci.

FOTO: Sametová revoluce, Zdroj: wikipedia.cz

Květiny a trasparenty na Václavském náměstí, Zdroj: wikipedia.cz

Sametová revoluce začala 17. listopadu a skončila 29. prosince roku 1989. Jednalo se o revoluci, která vedla ke svrhnutí komunistického režimu. Lidé v tehdejším Československu na takovou změnu čekali celých 41 let.

Úplný začátek totalitního režimu u nás

Obyvatelstvo se ještě nestačilo vzpamatovat z následků druhé světové války a na scéně se objevila další hrozba. Komunisté, jejichž popularita v poválečných letech rychle stoupala, uskutečnili v únoru roku 1948 komunistický převrat. Vítězný únor, jak se v řadách komunistů říkalo, znamenal pro národ začátek totality, pronásledování nepohodlných lidí a bratrství se Sovětským svazem na věčné časy.

FOTO: Se sovětským svazem na věčné časy, Zdroj: wikipedie.cz

Se sovětským svazem na věčné časy

Naděje šedivých let a politické uvolnění období Pražského jara bylo násilně ukončeno 21. srpna 1968 vojenskou intervencí bratrů z východu. Nastala doba normalizace a sovětská vojska na československém území zůstala až do počátku devadesátých let. Vidina svobody se rozplynula a komunistická vláda se opět tvrdě chopila moci. Podpisová akce Charta 77 byla jednou z mála forem odporu, které neunikly široké veřejnosti.

Studentská demonstrace jako pietní akce

Studenti si vybrali k demonstraci 17. listopad z důvodu 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939. Původně mělo jít o uctění památky Jana Opletala, který byl během protinacistické demostraci zabit. Padesáté výročí úmrtí Jana Opletala se pro studenty stalo záminkou vyjádření nesouhlasu se stávajícím režimem. Bezpečnostní služby měly za úkol udržet pořádek a klid, ale nesměly užít na studenty násilí.

Pochod začal na Albertově v Praze, kde se nejprve sešlo několik stovek studentů. Počet účastníků se rychle zvyšoval a na Vyšehradě již bylo bezmála 10 000 lidí. Navečer byla demonstrace oficiálně ukončena, avšak mnozí se neplánovaně přesunuli do centra města. Zde je nakonec obklíčila bezpečnostní služba, která neváhala použít násilí. Na 500 studentů bylo zraněno, několik zatčeno a zbytek byl rozehnán.

Tyto události rozpoutaly revoluci, které se účastnila intelektuální elita země, herci, zpěváci a další známé osobnosti. Pod heslem Havel na hrad se symbolem Sametové revoluce stal budoucí prezident Václav Havel. Karel Kryl a Karel Gott před demonstrujícím davem zazpívali státní hymnu.

Koncem prosince to již bylo jasné – nastala demokracie, volnost, svoboda slova a tisku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Demonstrace, odhodlání, krok ke svobodě. To byl 17. listopad 1989