Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Démonická Natalie Portman zazáří jako Labutí královna ve filmu Black Swan

FOTO: Black Swan, Zdroj: youtube.comV novém filmu Black Swan se diváci setkají s Natalie Portman v roli primabaleríny Niny, která se uchází o roli Labutí královny ve světoznámém Čajkovského Labutím jezeře. Film vznikl pod taktovkou Darrena Aronofskyho, autora trháků Requiem za sen nebo Pí.

Black Swan, Zdroj: youtube.com

Baletky musí tvrdě dřít, Zdroj: youtube.com

Režisér baletního představení Thomas Leroy, kterého si střihl Vincent Cassel, si není jistý, zda je Nina tou nejlepší kandidátkou. Nina přímo ztělesňuje nevinnou Bílou labuť, ale postava jejího démonického dvojčete, Černé labutě, by byla podle Thomase nad její síly. Leroy, jakožto herecký guru, ji donutí ztratit nad sebou kontrolu a poddat se vlastní sexualitě.

„Pokaždé, když jsem tě během těch čtyř let viděl tančit, vyzařovala z tebe posedlost. Posedlost dostat ze sebe jen to nejlepší, ale nikdy jsem tě neviděl ztratit nad sebou kontrolu,” vytýká jí Thomas.„K čemu všechna ta disciplína?”

„Jen chci být nejlepší,” zašeptá Nina.

„Být nejlepší není jen o sebekontrole, ale také o spontánnosti,” říká. „Překvap sama sebe a překvapíš i diváky. Dokonalost v sobě skrývá jen velmi málo lidí.”

„Myslím, že já ano,” odvětí, zatímco se k němu naklání a zakousne se do jeho rtu.

Možná si myslíte, že si tím Nina definitivně odřízla cestu k získání vysněné role Labutí královny. Omyl. Thomas má rád tuto dravou, vášnivou Ninu a do role ji obsadí. Může se tato mladá, sexuálně nevyzrálá žena, žijící se svou dětinskou matkou v růžovém pokoji plném vycpaných zvířat, stát pravým opakem? Stát se Černou labutí?

Autor a režisér Darren Aronofsky zdůraznil proměnu Niny, která se stala zcela jinou, sexuálně nabitou osobností, stejně dobře jako příčiny této proměny. Kamera se věnuje dalším změnám, kterých si Nina na sobě postupně všímá. Její odraz v zrcadle začne žít svým vlastním životem. Z těla jí vyrůstají trsy čehosi, co se dá jen těžce popsat. Nina se musí vypořádat s krvavými útoky, které mohou, ale také nemusí být reálné.

Aronofsky dělá z hrdinů závisláky

Aronofskyho estetika se dá velmi jednoduše vyjádřit: Své hrdiny staví do rolí závisláků, ať už na drogách nebo čemkoliv jiném. V jeho prvním díle se hlavní protagonista stal přímo posedlým hledáním řešení složité matematické rovnice a kamera perfektně zachytila jeho psychické pochody a proměny. V dalším filmu, Requiem za sen, se zaobírá závislostí na práškách a heroinu. Wrestler je jakousi ódou na mužský masochismus a přichází s teorií, že jen sebezapření dělá z muže muže. Black Swan je pak ženská odrůda Wrestlera.

Black Swan, Zdroj: youtube.com

Natalie Portman s Vincentem Casselem v Black Swan

Natalie Portman musela kvůli filmu podstoupit velké oběti. Byla nucena radikálně zhubnout, a i její tanec musel být na velmi dobré úrovni. Pochopitelně ne tak brilantní, aby vás přesvědčil o tom, že by si režisér pro svou hru vybral zrovna a jenom ji. Když se konečně stane Černou labutí, učaruje vám svým zářivým, démonickým vzezřením. Mnoho kritiků a návštěvníků premiéry bylo naprosto uchváceno, vzrušeno a ohromeno. Po skončení filmu prý nebudete moci Čajkovského ještě dlouhou dobu dostat ze své hlavy.

Pokud patříte mezi milovníky tance, Černou labuť si pravděpodobněte neoblíbíte. I když se Nina svěří Thomasovi s její touhou dosáhnout dokonalosti, nejedná se o uměleckou dokonalost. Doposud nevznikl žádný taneční film, který by si tak málo cenil tanečního umění.

FOTO: Black Swan, Zdroj: youtube.com

Odraz v zrcadle žije svým vlastním životem

Každým okamžikem se film mění ve stále větší horor a tanečnice nabývají hrůzostrašné podoby s černě podmalovanýma očima a pevně staženými, tmavými vlasy. Tyto vyzáblé, zuřivé primabaleríny si lámou a kroutí končetiny jako Thomasovy loutky, které dělají jen to, co se mu zlíbí.

Black Swan

Drama / Thriller
USA, 2010, 103 min

Režie: Darren Aronofsky
Hrají: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Winona Ryder, Barbara Hershey, Kristina Anapau, Toby Hemingway, Sebastian Stan, Ksenia Solo, Janet Montgomery

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Démonická Natalie Portman zazáří jako Labutí královna ve filmu Black Swan