Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Dej mi sáhnout na kozy, rozloučil se Arnošt Lustig s Květou Fialovou. Po smrti mu vychází kniha Propast

Redakce

Redakce

10. 5. 2011

FOTO: Arnošt LustigPřes dva měsíce už s námi spisovatel Arnošt Lustig není. Knihu Propast stačil připravit, ale nedožil se jejího vydání. Knize a spisovateli patřilo středeční setkání v pražské Společnosti Franze Kafky. Večerem provázela ředitelka Společnosti Markéta Mališová, nechyběla herečka Květa Fialová, herec Jiří Ornest, novinář František Cinger ani Lustigova sestra Hana.

FOTO: Arnost Lustig

Arnošt Lustig, Zdroj: wikimedia.org, Foto: Jiří Nedorost

Není tomu tak dávno, co zemřel významný český prozaik, publicista a člověk s chutí do života, kterou po všech těžkých životních situacích stále měl. Řeč je o Arnoštu Lustigovi, osobnosti, na kterou se nezapomíná. O člověku, který stále zůstává v našich vzpomínkách, a jeho významná díla se perou o přední místa v našich knihovnách. Arnošt Lustig po sobě zanechal odkaz v podobě dlouhé řady knih, které budou čteny ještě desítky, stovky i tisíce let.

Ahoj bejku!

Literární večer, jehož ústředním tématem byla nově vydaná kniha Propast, se neobešel bez vtipných, ale také smutných vzpomínek na Arnošta Lustiga. Jeho zvětšená a zarámovaná fotografie byla před zraky všech. Celý večer se účinkující snažili mluvit o Lustigovi v přítomném čase, protože akce byla věnována právě jemu. Podle Květy Fialové byl v sále přítomen. Herečka tedy neváhala a na úvod ho přátelsky pozdravila jeho slovy Ahoj bejku. Od té doby bylo jasné, že večer bude zábavný a návštěvníci budou nesmírně spokojení.

Arnošt Lustig na uvedení své knihy Propast, Zdroj: Topzine.cz

Kromě již zmíněné Květy Fialové, která celý večer bavila svými vzpomínkami na Lustiga, se večera pořádaného Společností Franze Kafky zúčastnil také František Cinger. Ten připravil prezentaci z mnoha fotografií ze života Arnošta Lustiga. Prezentace se zhostil poctivě a téměř každý snímek doplnil krátkou rozpravou. Po celou dobu promítání se snažil své povídání urychlit, aby nezdržoval. Kdyby ale vyprávěl ještě další hodinu, jistě by to nikomu v sále nebylo na obtíž. Naopak se všichni dobře bavili.

Mohli jsme zhlédnout fotografie malého Arnošta, přes dospívání až po současnost. Na fotkách nechyběli jeho nejbližší přátelé a rodina. František Cinger vyprávěl o jeho úspěších, síle a chuti do života. Ale také o obětavosti, kterou Lustig prokazoval své ženě Věře v posledních letech života.

Lustigovy pověstné vtipy

Mezi zúčastněnými hosty byl také herec Jiří Ornest, který přednesl úryvky z knihy. Celý večer se popíjelo víno a možná proto z lidí vyzařovala uvolněnost. Nejen členové PEN Klubu se zapojili do diskuze, i několik lidí v sále přihodilo svou vzpomínku na Lustiga. V pozadí nezůstaly ani vtipy, kterými Lustig sršel do posledních chvil. Markéta Mališová, ředitelka Společnosti Franze Kafky, prohlásila: „Měli jsme v plánu vydat jeho namluvené vtipy. Měla jsem je už dokonce sepsané, ale bohužel…“

Novela Propast je “román jedné vteřiny“. Příběh pádu mladého vojáka na dno horské rokliny, kde se mu v posledních chvílích života vrací vzpomínky na koncentrační tábor, mrtvou maminku, se kterou se radí, a holky, u kterých dodatečně objevuje duši, slité do obrazu snové koupající se dívky. Román o doteku, tělesnosti a bytostné touze muže zemřít v ústech dívky. Příběh o moudrosti matky, která se v dětech neztrácí a nesmrtelnosti mrtvých, dokud žije někdo, kdo na ně vzpomíná. (ediční poznámka M. Mališové).

I Květa Fialová vyprávěla, vyprávěla a vyprávěla. Například o pánském časopise, kde Lustig působil jako šéfredaktor. „Arnošt nosil takový luxusní boty, zespoda podbitý. Díky těm botám si ho všimli v časopise Playboy a nabídli mu místo. On nás pak všechny zval na večírky. Já jsem tam jít nechtěla, protože nesnáším sex, ale Arnošt mě lákal jako vždycky na jídlo: Pojď, bude tam plno jídla a zadarmo!“ pomalu se dostalo na historky o jídle, kterými je spisovatel také pověstný.

Došlo i na několik nemravných historek, které se k publikování snad ani nehodí…až na jednu. Když se Květa Fialová loučila s Lustigem v nemocnici, přivolal si jí blíže prstem a prohlásil: „Květo, dej mi šáhnout na kozy.“

Jeho knihy budou vycházet nadále

Nakladatelství Franze Kafky je jedním z vydavatelů Lustigových knih. Kromě Démantů noci, Miláčka, Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou, Dity Saxové, nakladatelství vydalo i autobiografickou Zpověď a nově vydanou, upravenou knihu s názvem Propast. Všechny beletristická díla na přání Lustiga ilustroval Josef Hnízdil. „Lustig si výslovně přál, aby knihy ilustroval můj manžel,“ vysvětlila Mališová.

Nechybělo ani poděkování firmě Sigma Group a jejich předsedovi Milanu Šimanovskému. „Díky jeho podpoře mohl Lustig strávit zbytek života tak, jak chtěl,“ sdělila Mališová.

Nakonec se všichni zúčastnění shodli, že by nebylo od věci vydat knihu, plnou vtipů a aforismů. Namluvit se je už bohužel nikdy nepodaří, ale proč je nevydat v tištěné podobě. Na závěr k tomu Mališová dodala, že „teď je to na nás.“ Snad se tedy brzy dočkáme další Lustigovy knihy od Nakladatelství Franze Kafky. I když nebude z pera Lustigova a nepůjde ani o žádný příběh z období druhé světové války, ale bude o něm samotném, o jeho humoru, kterým vytvářel úsměvy na tváři.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Dej mi sáhnout na kozy, rozloučil se Arnošt Lustig s Květou Fialovou. Po smrti mu vychází kniha Propast