×
TOPZINE.cz

Dědictví ze zákona zpeněžuje smrt pro stát

Smrt je pro stát někdy celkem výdělečná záležitost. Po smrti lidí, kteří nemají žádného dědice, končí veškerý jejich majetek v rukou státu. Někdy jde opravdu o nezanedbatelnou pozůstalost.

Rakev, Zdroj: photobucket.com
Rakev, Zdroj: photobucket.com

Téměř 50 milionů korun už letos získal stát díky tomu, že zesnulí lidé neměli dědice. Veškerý majetek, ať už jde o šperky, hračky, zlaté zuby či vkladní knížky, získá stát.

Jenže částka je údajně o mnoho vyšší, než uvádí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Mnohdy stát získá například umělecké dílo, jako je obraz, a následně jej předá muzeu či galerii bez vyčíslení jeho hodnoty.

Krematorium, Zdroj: photobucket.com
Krematorium

To se stalo také v loňském roce, kdy byly Národnímu památkovému ústavu v Olomouci předány obrazy, mezi nimiž byl například obraz od Maxe Švabinského.

Dosud největší dědictví s vyčíslenou hodnotou bylo více než 35 milionů korun. V říjnu roku 2005 stát zdědil (od jediného zemřelého člověka) zemědělské usedlosti, dům, cenné papíry a pozemky ve Středočeském kraji a v Praze.

Ne vždy je ale pro stát snadné dědictví získat. Musí dlouho hledat případné dědice, kteří se už v několika případech přihlásili až po několika letech, kdy jejich příbuzný zemřel. Navíc se musí zapsat naprosto vše, co zesnulá osoba vlastnila. Od talířů až po děravé boty.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..