Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Dědictví ze zákona zpeněžuje smrt pro stát

Vlastimil Blažek

Vlastimil Blažek

16. 8. 2010

Smrt je pro stát někdy celkem výdělečná záležitost. Po smrti lidí, kteří nemají žádného dědice, končí veškerý jejich majetek v rukou státu. Někdy jde opravdu o nezanedbatelnou pozůstalost.

Rakev, Zdroj: photobucket.com

Rakev, Zdroj: photobucket.com

Téměř 50 milionů korun už letos získal stát díky tomu, že zesnulí lidé neměli dědice. Veškerý majetek, ať už jde o šperky, hračky, zlaté zuby či vkladní knížky, získá stát.

Jenže částka je údajně o mnoho vyšší, než uvádí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Mnohdy stát získá například umělecké dílo, jako je obraz, a následně jej předá muzeu či galerii bez vyčíslení jeho hodnoty.

Krematorium, Zdroj: photobucket.com

Krematorium

To se stalo také v loňském roce, kdy byly Národnímu památkovému ústavu v Olomouci předány obrazy, mezi nimiž byl například obraz od Maxe Švabinského.

Dosud největší dědictví s vyčíslenou hodnotou bylo více než 35 milionů korun. V říjnu roku 2005 stát zdědil (od jediného zemřelého člověka) zemědělské usedlosti, dům, cenné papíry a pozemky ve Středočeském kraji a v Praze.

Ne vždy je ale pro stát snadné dědictví získat. Musí dlouho hledat případné dědice, kteří se už v několika případech přihlásili až po několika letech, kdy jejich příbuzný zemřel. Navíc se musí zapsat naprosto vše, co zesnulá osoba vlastnila. Od talířů až po děravé boty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dědictví ze zákona zpeněžuje smrt pro stát