Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Death-doomoví Swallow the Sun rozzáří vánoční Prahu paprsky Nového měsíce

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

26. 10. 2010

!VSTUPENKY!Pokud vám něco říkají jména My Dying Bride, Moonsorrow a nebo Candlemass a Anathema, pak jistě budete znát i Swallow the Sun. Tato finská skupina vystoupí 5. prosince v Praze, pojďme si ji tedy představit.

Swallow the Sun, Zdroj: archiv

Finští Swallow the Sun jsou již pojmem hluboce vrytým do srdcí všech příznivců unylých rifů, líných kopáků a hlavně jedinečného growlu zpěváka Mikko Kotamäkiho. Texty plné poetického smutku, vražedné zášti, úzkosti a vleklé bolesti nesou pečeť mistrné hudební práce, díky které spatřily světlo světa již čtyři řadová alba a jedno EP.

Kapelu založil v roce 2000 Juha Raivio spolu s Pasi Pasanenem z Plutonium Orange. Krátce na to se v roce 2001 ke kapele přidali Markus Jämsen jako druhý kytarista a Mikko Kotamäki jako zpěvák z Funeris Nocturnum. Z téže kapely se poté přidali i zbývající členové – Aleksi Munter (klávesy) a Matti Honkonen (basa).

A ráno nepřichází

V mrazivém lednu 2003 se začala přepisovat historie doomového metalu, když tato šestice hudebníků vydala na vlastní náklad demo Out of this Gloomy Light, které se stalo velmi vzácnou sběratelskou raritou. Toto demo jim také přineslo spolupráci se studiem Firebox Records, kde natočili ten samý rok svůj debut Morning Never Came.

Vstupenky na letošní vystoupení Swallow the Sun v Praze koupíte on-line zde

To, že se svým debutem zabodovali, značí i fakt, že je metalový magazín Inferno označil za nejlepší objev roku a napsal, že se jedná o jedno z nejlepších doomových alb všech dob. Jejich další album Ghost of Lost vydané v roce 2005 se vyšplhalo ve finském žebříčku prodejnosti na osmé místo. Kapela začala koncertovat, což se projevilo na její raketově stoupající popularitě.

Naděje umírá na mor

V září roku 2006 spatřilo světlo světa album Hope a okamžitě vystřelilo na třetí místo finského prodejního žebříčku, což se zatím žádné doomové kapele na světě nepodařilo. Kritika nešetřila chválou a kapela jezdila po světě všude šíříc opar krásy a beznaděje.

Swallow the Sun, Foto: youtube.com

Swallow the Sun, Foto: youtube.com

V roce 2008 vyšlo monstrózní EP Plague of Butterflies, na kterém je víc jak třicetiminutová stejnojmenná epická balada, která se stala takřka symbolem doomové muziky. Swallow the sun tímto i završili svůj pokračující trend ke stále se prodlužujícím skladbám, které posluchače naprosto pohltí. Plague of Butterflies se stalo prodejním hitem a během týdne od svého vydání vystřelilo na žebříčku prodeje ve Finsku na první místo.

Vychází Nový měsíc

Plague of Butterflies bylo následováno velkou tour po USA i rodném Finsku. Po tomto turné odešel z kapely bubeník Pasi Pasanen a byl nahrazen Kai Hahtem z Rotten Sound nebo Wintersun. Následovalo nahrávání další řadovky New Moon pod dohledem producenta Jense Bogrena, který pomáhal s realizací alb například další ikoně doomové muziky – Katatonii.

Album New Moon bylo vydáno koncem roku 2009 a sklidilo opět pozitivní kritiku. Kapela se oproti poslední death/doomové řadovce Hope vrátila k těžkým čistým doomovým rifům a Mikko Kotamäki konečně použil i své skvělé čisté vokály.

V současné době se hudebníci věnují především koncertování. V rámci svého tour, přinášejícího mlžný svit Nového měsíce, navštívi letos mimo jiné i Českou republiku. Osvítit se můžete nechat 5. prosince 2010 v hudebním klubu Exit Chmelnice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Death-doomoví Swallow the Sun rozzáří vánoční Prahu paprsky Nového měsíce