Menu
TOPZINE.cz
Sport

Davis Cup: 100 roků týmového tenisu

Martin Slabý

Martin Slabý

4. 3. 2011

Respektive stý ročník. Právě tolikrát totiž tenisté z celého světa rozehráli nejslavnější týmovou soutěž v „bílém sportu. První šampión byl ale znám už roku 1900, kdy se jím stali Američané. Jednou se z triumfu radoval i náš tenis, když v roce 1980 zdolalo Československo ve finále Itálii.

Davis Cup

V roce 2009 bylo nad síly českého týmu Španělsko. Jak dopadnou Češi letos? Zdroj: youtube.com

Na počátku historie bojů o salátovou místu stál Dwight Filley Davis. Americký politik a tenista, který v roce 1899 přišel s myšlenkou týmové tenisové soutěže pro všechny členy Mezinárodní tenisové federace. On sám se o rok později představil v prvním ročníku soutěže. Američané tehdy porazili Velkou Británii 3:0 a Davis tak převzal slavnou salátovou mísu, kterou do soutěže sám věnoval.

Již tehdy bylo zavedeno stejné hrací schéma, jaké platí dodnes. Utkání zahajovaly dvě dvouhry, následovala čtyřhra a opět dva singly. Do roku 1903 se Davis Cupu účastnila vždy jen mužstva USA a Velké Británie. Tehdy se poprvé z vítězství radovali Britové, což otevřelo cestu do soutěže dalším evropským celkům. Nejlepší tým měl totiž tehdy právo vyzvat poraženého k odvetě na vlastní půdě. Američané se však dalšího ročníku neúčastnili, naopak přibyli tenisté Francie, Rakouska a Belgie. Právě Belgičané prošli do finále, kde ale Britům hladce podlehli. V Londýně se finále konalo i po následující čtyři sezóny a třikrát salátovou mísu zvedali nad hlavu domácí. Počtvrté už byla nad jejich síly Austrálie.

Australané, respektive do roku 1913 kombinovaný tým s tenisty Nového Zélandu, si slávy užívali v šesti z následujících osmi ročníků zbývajících do první světové války. Ta přerušila Davis Cup, ale nikoliv vítěznou šňůru Austrálie. Ti vyhráli hned první ročník po válce. To bylo však na dlouhou dobu vše. Začala totiž éra USA.

Davis Cup v číslech

Nejvíce titulů: USA 32

Nejdelší série bez porážky: USA 17 (1968-1973)

Nejvíce výher: Nicola Pietrangeli (ITA) 120 (78 ve dvouhře, 42 ve čtyřhře)

Nejmladší hráč: Mohammed Akhtar Hossain 13 let, 326 dní

Nejstarší hráč: Yaka-Garonfin Koptigan 59 let, 147 dní

Američané nepustili nikoho k lízu následujících sedm let, kdy navíc vyhrávali finálové zápasy drtivým rozdílem. Vyprávět by mohli hlavně Australané, kteří si z New Yorku, Aucklandu či Philadelphie odváželi pětibodové debakly. Ovšem ani Američané nebyli tehdy neporazitelní. Po patnácti letech se titul do Evropy podařilo vrátit Francouzům, kteří pak salátovou mísu ze svých spárů nepustili šest let. Jejich hlavní hvězdou byl tehdy René Lacoste, jehož jméno nese známá značka sportovního oblečení ve znaku s krokodýlem, což byla jeho tehdejší přezdívka.

Až do druhé světové války, která Davis Cupu opět dočasně vystavila stopku, se o vítězství dělily týmy Austrálie, Francie a USA. Po válce přišla velká nadvládla právě Američanů a Australanů, kteří ovládali soutěž až do roku 1974, kdy se poprvé a naposledy zásluhou Jihoafrické republiky ukázala slavná trofej na africkém kontinentu. Od začátku sedmdesátých let už nikdy žádné mužstvo nevyhrálo Davis Cup více než dvakrát po sobě.

1980: Salátová mísa zůstává v Praze

Koncem loňského roku oslavil český tenis třicet let od historického úspěchu. Na začátku prosince 1980 totiž v Praze zvedli nad hlavu salátovou mísu tenisté Československa. Kvarteto Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš pod vedením nehrajícího kapitána Pavla Kordy přehrálo Itálii 4:1 na zápasy. Základní kámen vítězství položil a ohromnou psychickou vzpruhu českému týmu dodal už v prvním zápase Tomáš Šmíd, který dokázal otočit zápas proti Adrianu Panatovi z 0:2 na 3:2. Po čtyřsetové výhře Ivana Lendla přišel v sobotu na řadu další pětiseťák, kdy naši opět museli otáčet nepříznivý vývoj utkání. Po páté sadě, která byla připsána našim barvám po výsledku 6:4, bylo jasné, že Davis Cup zůstane v Praze. Italové si ve čtvrtém duelu uhráli čestný bod, ale Ivan Lendl v pátém zápase pečetil české vítězství.

Finále Davis Cupu 1980, Československo – Itálie – 4:1

Šmíd – Panata – 3:6, 3:6, 6:3, 6:4, 6:4

Lendl – Barazzutti – 4:6, 6:1, 6:1, 6:2

Šmíd/Lendl – Bertolucci/Panata – 3:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4

Šmíd – Barazzutti – 6:3, 3:6, 2:6

Lendl – Ocleppo – 6:3, 6:3, 6:4

Právě Lendl na tehdejší slavnou bitvu nedávno zavzpomínal. „Davis cup v roce 1980 byl samozřejmě fantastický úspěch, jenom já jsem si to tak neuvědomoval. V tu dobu mi bylo dvacet a myslel jsem si, že jich vyhrajeme ještě pět. Hrál jsem, ale stejně jsme je nevyhráli. Asi tím, že to nebylo tak snadné, jak jsem si jako dvacetiletý myslel. Těžký zápas to byl. Když je někdo ve finále, tak určitě nelze očekávat lehký zápas, ale Tomáš vyhrál první zápas s Panatou, a od té doby už to jelo,“ potvrzuje Lendl důležitost úvodní dvouhry.

Československo a následně Česká republika má ještě jeden primát. Od roku 1981, kdy byl vytvořen systém světové skupiny a podskupin, se totiž čeští tenisté mezi elitou drželi nepřetržitě až do roku 2005. Dokázali se však vrátit a čtyři roky po sestupu stanout krok od historicky druhého zisku salátové mísy. Nad síly čtveřice Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Dlouhý a Jan Hájek však bylo Španělsko. Loni ztroskotali Češi na pozdějších vítězích ze Srbska. V letošním ročníku je právě o tomto víkendu čeká duel prvního kola proti Kazachstánu. Křest ohněm si při své premiéře prožije i mladá česká naděje Jiří Veselý, vítěz juniorky na lednovém Australian Open.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Davis Cup: 100 roků týmového tenisu