Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

David Prachař: Talentovaný herec, který doma potkával Trautenberka

Barbora Šimečková

Barbora Šimečková

11. 11. 2011

S rodokmenem, jaký má, by se klidně mohl považovat za hereckou šlechtu. David Prachař však své geny využívá jen na správných místech. Jedním z nich je Národní divadlo, kde se stal novým Králem Learem.

Sudičky se nad kolébkou Davida Prachaře asi hádat nemusely. Rodokmen s kořeny tak hluboko zapuštěnými do herecké půdy se nevidí každý den.

Davidův prapradědeček byl jedním z prvních herců Národního divadla. Pradědečku mohl David Prachař říkat někdejšímu řediteli Zlaté kapličky, dědo herci Karlu Kalistovi, tati pak Ilju Prachařovi, který je dětem i dospělým známý především jako Trautenberk z Krkonošských pohádek. Davidova maminka Jana se podílela na dalším slavném večerníčku, Karafiátových Broučcích.

Prachařovi na pokračování

A umělecká větev Prachařů roste dál. Z prvního manželství s herečkou Danou Batulkovou (Comeback, Vrať se do hrobu) má David dvě děti. Syn Jakub je úspěšným hercem, muzikantem a členem populární kapely Nightwork, dcera Mariana se objevila v rodinném seriálu Horákovi.

Po kontroverzním a médii provařeném rozchodu David Prachař odešel k herečce Lindě Rybové (Kytice, Tmavomodrý svět), se kterou dnes vychovává tři malé děti. Budoucí herce?

To, že herce inspirují a formují režiséři, se kterými se setkává, platí u Davida Prachaře beze zbytku. Po studentských letech na DAMU, kterou absolvoval v roce 1982, zahájil svou profesní hereckou dráhu v Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou). Tady potkal legendárního režiséra a divadelního kritika Jana Grossmana.

O pár let později se stalo osudovým setkání s Janem Nebeským, se kterým prošel divadlem E. F. Buriana a Činoherním klubem. V roce 1994 pak společně zakotvili ve vznikajícím Divadle Komedie, kde se David potkal s Michalem Dočekalem, dnešním uměleckým šéfem činohry Národního divadla, v jehož inscenacích vytvořil několik postav.

Čtěte také exkluzivní rozhovor s režisérem Martinem Hubou

Po zániku Komedie v roce 2002 získal angažmá na české divadelní scéně číslo jedna a do rukou dostal rovnou jeden z nejnáročnějších a nejdelších divadelních partů, titulního Cyrana ve slavném Rostandově dramatu. Na programu je uváděn dodnes.

V Národním divadle letos David Prachař zahájil svou desátou sezónu a k šesti aktuálním rolím nedávno přidal dalšího titulního hrdinu. Ve čtvrtek 10. listopadu patřilo jeviště poprvé jeho Králi Learovi v režii již zmiňovaného Jana Nebeského. S kultovní Shakespearovou tragédií se ale nesetkává poprvé. V mimořádně úspěšné adaptaci, uváděné  při Letních shakespearovských slavnostech, kde se v hlavní roli objevil Jan Tříska, ztvárnil postavu Šaška.

Řekl o své nejnovější roli: „Lear není žádný líbezný tatínek. Je to nesmlouvavý, sobecký člověk, egocentrista. Ale je stejný jako mnozí z nás.“

Mimo Zlatou kapličku a Stavovské divadlo můžete Davida v současné době vidět také na scénách Divadla Palace a Divadla Viola.

Foto: David Prachař v Divadle Palace

S kamarádem, hercem Davidem Matáskem, se potkává také v Divadle Palace Zdroj: Divadlo Palace

Ať už za to geny mohou či nikoli, David Prachař je bezesporu hercem výrazným a osobitým. Všimli si toho nejen diváci, ale také divadelní kritici. Dvakrát za své umění obdržel cenu Alfréda Radoka. Poprvé v roce 1994 za roli Hamleta v Divadle Komedie, o sedm let později tomuto prestižnímu divadelnímu ocenění pořídil sourozence díky Marlowově Faustovi uváděném na Vyšehradě.

V roce 2006 odborná porota vyznamenala cenou Thálie Davidův výkon v dramatu Novecento, které je na prknech Divadla Viola uváděno a vyprodáváno dodnes.

Garfielde, kde jsou moje lasagne?

Další trofej pochází z trochu jiného, ne však úplně vzdáleného soudku. Z divadelních prken si David Prachař občas odskočí za dabérský pult. Svůj hlas propůjčil například Shrekovi, Garfieldovu páníčkovi Johnovi či kmotrovi Harryho Pottera, Siriusi Blackovi. Za dabing úspěšného italského filmu Život je krásný si v roce 2000 odnesl cenu Františka Filipovského.

Z filmových pláten a televizních obrazovek však není známý pouze Davidův hlas, své charisma dodal desítkám postav v celovečerních snímcích, pohádkách, dokumentech i seriálech. V současnosti si můžete Davida Prachaře užít v retroseriálu České televize Vyprávěj a na TV Nova v krimiseriálu Expozitura.

A jak David Prachař působí naživo?

S Davidem Prachařem jsem se setkala na tiskovce k premiéře Krále Leara. Přišel kluk v teniskách, a zároveň charismatický muž, který s galantní samozřejmostí přisunul židli své kolegyni. Neustále si nejistě mnul ruce, na otázky novinářů však odpovídal rozvážně. David Prachař i přes všechno, co dokázal a co umí, je především člověk pokorný. Ale ti nejlepší takoví bývají.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

David Prachař: Talentovaný herec, který doma potkával Trautenberka