Menu
TOPZINE.cz
Hudba

David Byrne: Spotify a Youtube maří talent mladých hudebníků

Hana Voltrová

Hana Voltrová

13. 10. 2013

Internetové  servery poskytující zdarma anebo velmi levně poslech a sledování hudby se těší velké oblibě u fanoušků a posluchačů, ovšem samotní hudebníci z pochopitelných důvodů z existence Youtube či Spotify radostí naskáčou.

FOTO: David Byrne

Skotský zpěvák David Byrne se přidal ke kritikům služby Spotify. Reprofoto: Youtube.com

Naposledy se kriticky vůči Spotify vyjádřil bývalý frontman Talking Heads David Byrne. Ten na jednu stranu lidi, kteří hudbu poslouchají zadarmo, chápe: „Pro většinu posluchačů je to jasná volba – proč si kupovat desku nebo platit za stažení hudby, když si mohou své oblíbené interprety poslechnout zadarmo, popřípadě za symbolický měsíční poplatek.“

 Na druhou stranu mu to jako hudebníkovi vadí, a to především proto, že prostřednictvím Spotify bohatnou akorát nahrávací společnosti, naopak samotní hudebníci nikoliv. „Velké nahrávací společnosti si obvykle nechají většinu z těchto příjmů a samotným umělcům, tedy autorům, jde pouhých patnáct až dvacet procent,“ vysvětluje Byrne a uvádí příklad. 

Aby si čtyřčlenná kapela zajistila alespoň minimální roční mzdu 15 080 amerických dolarů, jejich skladby by se musely na Spotify přehrát 236 549 020krát.

Zachrání to trička?

Jinými slovy, žádná kapela, ani například takoví Daft Punk, si prostřednictvím Spotify nepřijde na velké peníze. Pokud nebudou mít vyprodaná turné a oddané fanoušky, kteří si budou kupovat trička a podobné suvenýry, sotva zaplatí daně a následně bude hrozit, že s hudbou budou muset i skončit.

Tato situace se dá s čistým svědomím označit za začarovaný kruh, z nějž v nejbližší době asi není úniku. David Byrne ale všechny varoval slovy: „V sázce není přežití umělců, jako jsem já. Jde o začínající hudebníky, kteří mají dosud jen několik nahrávek. A bez takových to bude v budoucnosti hodně špatné.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

David Byrne: Spotify a Youtube maří talent mladých hudebníků