Menu
TOPZINE.cz
Hudba

David Bowie opět láme rekordy. Tentokrát na výstavě o jeho životě a díle

Redakce

Redakce

23. 3. 2013

Dnes začala v londýnském Victoria & Albert Museum jedinečná výstava, která mapuje život Davida Bowieho, velikána nejen hudební scény. Kurátorka Victoria Broacke akci pojmenovala velmi výstižně – David Bowie is.

FOTO: David Bowie

David Bowie proslul vášní pro módu. Nejen kousky z jeho šatníku jsou nyní k vidění v Londýně. Zdroj: Sony Music

V hudbě jsme si již zvykli na Bowieho nezvyklý přístup, ovšem v umění možná ještě tolik ne. O to větším překvapením bylo velmi rychlé prodání prvních lístků – padesát tisíc jich zmizelo rekordním tempem. Jak řekla Kathryn Johnson, asistentka kurátorky: „Věděli jsme, že to bude velké. Ale prodej lístků byl doslova šokující!“ Chcete-li výstavu navštívit, nelekejte se, další lístky jsou v prodeji již nyní.

Vystavených předmětů je přes tři stovky, jsou mezi nimi hudební nástroje, ručně psané texty písní, fotky, videa, různé pódiové rekvizity a především kostýmy. Na těch bude zřejmě dobře vidět, kolika změnami image zpěvák stihl projít. Extravagantní oblečení a make-up pro něj bylo vždy typické a barvy vlasů dovedl střídat přímo bleskově.

Fanoušci, směle do toho

Před několika týdny vydal Bowie novou desku The Next Day, o které jste se již mohli na Topzine.cz dočíst. O to více se hodí, že výstava začíná právě nyní, neboť v Británii přitáhne ještě větší pozornost. Kolekci budete mít možnost zhlédnout až do 11. srpna.

„Doufáme, že v lidech po návštěvě výstavy vyvoláme inspiraci k tomu dělat to, co cítí, že chtějí. Vzít to, co David udělal, a předělat to po svém,“ přitakává sama kurátorka Victoria Broacke. Budete-li snad v následujících měsících v Londýně, mohou vám být právě tato slova pozvánkou.

David Bowie, jež se narodil téměř před sedmdesáti lety v roce 1947, je britský zpěvák, herec, hudební skladatel i producent v jedné osobě. V druhé polovině minulého století se zasloužil o mnohé inovace a posunutí hudebních proudů jiným směrem, než zrovna směřovaly.

Za své působení na scéně vydal nespočet různých děl a skladeb, mezi nejznámější patří zajisté desky The Man Who Sold the World, Heroes nebo Ziggy Stardust a skladby jako Starman, Life on Mars či Fame. V roce 2004 oznámil konec hudební kariéry. O to větší překvapení bylo, když z ničeho nic a bez jakékoli předchozí zprávy vydal počátkem tohoto roku novou desku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

David Bowie opět láme rekordy. Tentokrát na výstavě o jeho životě a díle