Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Dáte přednost poetickému večeru nebo představení jihoslovanké literatury?

Simona Köhlerová

Simona Köhlerová

20. 2. 2011

FOTO: Bosenská krajina

Venku panuje literární počasí, které zve k hrnku horkého čaje nebo kávy vypité nad oblíbenou knihou. V následujícím týdnu máme hned několik možností, jak se potkat s literaturou i mimo domov. Většina literárních akcí se navíc koná v útulných pražských kavárnách, takže ani ten teplý nebudete postrádat. Teď už si stačí jen vybrat, v jaké společnosti si jej dopřejete.

FOTO: Bosenská krajina

Bosenská krajina − krása skrytá v drsnosti a surovosti, Zdroj: sxc.hu

V úterý 22. února máme možnost poslechnout si verše ze sbírky Patřím noci Aleše Misaře. Básně, které vznikaly mezi lety 2005 a 2008, vydal autor vlastním nákladem v počtu šedesáti kusů. Ke sbírce Aleš Misař vytvořil i nahrávku, která spojuje autorskou hudbu se čtením. Pokud dáváte přednost živému vystoupení, máte možnost v Kavárně Poetika od 18 hodin na adrese Novotného lávka 5, Praha 1.

Připomenutí cimrmanovského básníka

Večer pojmenovaný Slepá noc klepá mi na dveře, věnovaný dílu Františka Vianta (1934–1980), se koná 23. února od 19 hodin v divadle Orfeus v sekci Kryté divadlo, Plzeňská 76, Praha 5. Radim Vašinka bude interpretovat básně z posmrtně vydané sbírky Františka Vianta, která zahrnuje drobné i rozsáhlejší lyrické skladby věnující se především lidské existenci. Básnická tvorba Františka Vianta, lékaře, básníka a cimrmanovského herce, odráží nepřízeň tvůrčího osudu v období normalizace.

Převážně literární večer s názvem Duše měst, míst a regionů věnovaný současné jihoslovanské literatuře se koná 23. února od 17 hodin v relativně nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze Dům čtení (Ruská 192, Praha 10). Jaroslav Otčenášek formou přednášky představí kontexty bosenskohercegovské a chorvatské literatury. Do následné diskuze se zapojí i další odborníci na toto téma Milada Nedvědová a Milica Petrik. Nenechte si ujít ani pokračování, které se koná následující den od 18 hodin na stejném místě a zahrnuje autorské čtení Dominiky Prejdové z knihy Marijin dvor.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dáte přednost poetickému večeru nebo představení jihoslovanké literatury?