Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Dash! – nizozemský jazz, funky a soul v jednom

Redakce

Redakce

7. 10. 2010

FOTO: DASH! !SPECIÁL! Nad Vltavou budou v pátek 8. října znít funk-soulové melodie. Na svědomí je bude mít avantgardní nizozemská kapela z Amsterdamu, která si říká DASH!. Vede ji známý holandský jazzman Maarten Ornstein. V rámci druhého ročníku festivalu nizozemské kultury NethWorks.cz vystoupí v hudebním klubu Jazz Dock na pražském Janáčkově nábřeží.

FOTO: DASH!

DASH!, Zdroj: Nethworks.cz

Skupinu kromě vedoucího skladatele a saxofonisty v jedné osobě tvoří ještě čtveřice zpěvaček  Marieke Snijders, Julie Scott, Kiki Manders a Monique de Adelhart Toorop a na bicí a basu je doplňuje Eric Hoeke a Joshua Samson. Maarten Ornstein je svébytným skladatelem, který nikdy nebyl tradičním jazzovým umělcem, i když pracoval i s klasickými soubory. V jeho hudbě se mísí prvky jazzu, soulu a funky.

V roce 2004 založil skupinu DASH!. „V této kapele může Maarten experimentovat hlavně s hlasy a texty. Rytmické možnosti slov jsou základem naší vokálně-instrumentální hudby,“ píše kapela na svých internetových stránkách. První cédéčko DASH! natočili v roce 2006 a přímo nadšeně jej přijalo jak publikum, tak i odborná kritika.

Druhé a zatím poslední album nese název Zwaar Water. Není to klasické hudební CD, jedná se totiž o kolekci rozhlasových her o vodě a jídle. „Rozhlasové hry můžete poslouchat v rádiu nebo na CD, ale také s nimi vystupujeme naživo. Projekt ukazuje novou cestu pro zastaralou formu rozhlasových her,“ uvádí DASH!. Na albu vystupují i známí nizozemští herci.

Kapela DASH! má za sebou mnohá vystoupení v zahraničí, v loňském roce například hrála na festivalu Sziget v Budapešti. Jejich divoká hudba s různorodými melodiemi posluchače rozhodně nenechá strnule sedět na židlích – byť jsou v Jazz Docku hodně pohodlné. Do Prahy přijíždí originální nizozemská formace, která si klade za cíl nejen rozhýbat tělo, ale i povzbuzovat intelekt.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dash! – nizozemský jazz, funky a soul v jednom