Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Daruj krev, daruješ život

Chodíte darovat krev? Ne? Pokud neomdlíváte při pohledu na krev, nemáte se čeho obávat. Darováním krve sice nezbohatnete, ale kdo ví, třeba ji jednou budete potřebovat vy sami.

Zdroj: flickr.com

Existují různé transfúzní stanice, kde se dá darovat krev. Odběry se dají uskutečnit většinou ve všední dny mezi 7-10h. Darovat krev byste měli jít na lačno, ideálně s sebou přinést ranní moč, 24h předem byste neměli pít alkohol ani brát návykové látky. Abyste mohli darovat krev, nesmíte mít čerstvé tetování. Kuřáci by před odběrem neměli kouřit. Ženy zrovna nesmí menstruovat.

Jak to probíhá?

Najděte si transfúzní stanici, která provádí odběry na internetu nebo když se zeptáte svých známých, zjistíte, že třeba chodí darovat krev také a doporučí vám tu, kam chodí oni. Přijdete na místo a musíte se nejdřív nechat zapsat. Většinou tam bývá nějaký pultík, kde si už registrovaní dárci vyzvednou kelímek a složku s plánkem a informacemi. Dárci, kteří jsou tam poprvé, musí nadiktovat své osobní údaje jako je jméno, datum narození, adresa bydliště, číslo občanského průkazu, atd.

Zapíší si vás a dají vám kelímek s číslem a složku, ve které je plán a informace o dárcovství. Kelímek je na moč. Ti, kteří nemají rádi fronty na záchodech, si mohou přinést ranní moč z domova. Moč pak nalijte do kelímku nebo nalepte číslo, které jste dostali spolu s kelímkem přímo na skelničku a odevzdejte u okénka, kde se berou kontrolní odběry.

Posaďte se do čekárny a vyčkejte, až vás zavolají. V pouzdru, které jste dostali, najdete dotazník, kde se vás ptají na nemoci, kterými jste prošli, zda se vyskytovala u někoho ve vaší rodině, apod. Ten vyplňte.

Nejdříve vám vezmou kontrolní vzorek, kde zkoumají, jestli nemáte žloutenku, HIV, infekci a další nebezpečné nemoci. U kontrolního vzorku je lepší dávat k odběru ruku, ze které se hůře bere krev.

Například pokud máte na jedné ruce znatelnější žílu, nechte si jí na samotné darování krve a na kontrolní vzorek použijte tu ruku, která má hůře hmatatelnou žílu. Pak se posaďte zpátky do čekárny. Pokud jste nestihli vyplnit dotazník předtím, máte možnost ho dovyplnit.

Zdroj: newzar.wordpress.com

Musíte se zaregistrovat

Pokud je kontrolní vzorek v pořádku, zavolají vás na oddělení registrace dárců. Tam zase sdělujete osobní údaje včetně e-mailové adresy, na kterou vám následně posílají pozvánky k dalšímu odběru. Pokud jste tam poprvé, pravděpodobně si vás vyfotí a fotku si přidají do vaší dárcovské karty.

Tady vám také vystaví průkaz dárce, kam vám dají razítko s datem darování. Většinou nedostanete průkaz hned při první návštěvě, ale pošlou vám ho poštou. Když jdete darovat krev podruhé, průkaz si přineste s sebou. Zeptají se vás, jestli potřebujete omluvenku, kterou vám rovnou vystaví.

Na co máte nárok

Když chodíte darovat krev bez finanční odměny, máte ze zákona nárok na den placeného volna. Přestože na to máte nárok z důvodu tzv. obecného zájmu, je spousta zaměstnavatelů, kteří toto nerespektují.

„Doporučují“ zaměstnanci, aby nechodil darovat krev nebo aby šel darovat krev mimo pracovní dobu. A proto je dost lidí, kteří si tyto omluvenky neberou, i když na ně mají nárok. Bohužel zaměstnavatelé si neuvědomují, že jednou budou třeba sami potřebovat krev někoho jiného a třeba nikdo z jejich blízkých nebude mít vhodnou krevní skupinu, kvalitu, apod.

Stejně tak máte nárok na to, si odepsat dárcovství z daní. Počet odběrů poznáte z průkazu dárce. V daňovém přiznání je kolonka, kam vyplňujete, kolikrát za rok jste byli darovat krev. Protože můžete darovat krev maximálně jednou za tři měsíce, můžete si odepsat z daní maximálně čtyři odběry.

V registraci dárců také dostanete poukázku na snídani, na svačinu, 50-ti korunovou stravenku a vitamíny.

Zdroj: 3.bp.blogspot.com

Nezapomeňte se nasnídat

Po registraci se jdete nasnídat do zdejší jídelny. Za poukázku dostanete dva suché rohlíky a čaj. Po snídani jdete na kontrolu k doktorovi. Tomu také odevzdáte vyplněný formulář, který jste měli ve složce.

Ptá se vás na užívání různých léků, výskyt nemocí u vás a blízkých příbuzných, zda jste nebyli v poslední době v tropických zemích, apod. a změří vám tlak. Informuje vás také o kvalitě krve z předchozích odběrů. Darováním krve se totiž jednorázově sníží počet červených krvinek v krvi.

Pokud jíte málo potravin bohatých na železo, pokles červených krvinek se projeví už v druhém odběru. V takovém případě dostanete tablety s železem a po dobrání platíčka byste se měli dostavit na kontrolu. Pokud vás doktor shledá zdravými, pošle vás na odběr.

Po odběru nedělejte prudké pohyby

K odběru vstupujete bez vyzvání. Na nohy si vezměte návleky. Vejdete, položíte se na lehátko, vyhrnete si rukáv u ruky, ze které si chcete nechat vzít krev, sestřička vám píchne jehlu do žíly a čekáte. Záleží, jak hustou máte krev, někdy to trvá kolem 10-ti minut, někdy kolem čtvrt hodinky.

Záleží také na tom, kolik mililitrů vám vezmou. První dárci většinou darují okolo 300 ml, pravidelní dárci 400 ml. Pokud máte ještě kvalitní krevní destičky, pozvou si vás zvlášť na darování krevních destiček. Ty jsou už zpoplatněné.

Po skončení byste se neměli zprudka zvedat, aby se vám nezatočila hlava. Správně byste měli ještě chvilku posečkat na lehátku, zvlášť pokud máte nižší tlak. Poté následuje druhá snídaně, kde dostanete většinou tatranku, balenou vodu a jdete domů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Daruj krev, daruješ život