Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Dárcovství vajíček: Pomoc ženám, které nemohou mít děti

Chcete udělat něco pro dobrou věc a zároveň si přivydělat? Jste absolutně zdravé a nemáte žádné gynekologické problémy? Darujte vajíčka! Pomůžete tak ženám, které nemohou otěhotnět přirozenou cestou!

Zdroj: ancientcurrent.files.wordpress.com

Jak na to?

Nejprve je třeba navštívit příslušnou kliniku, kde je možno zákrok podstoupit. Odběry vajíček nebo také spermií se provádějí zpravidla v každém větším městě po celé ČR. Uchazeči jsou vybírání dle přísných pravidel. Dárkyní může být zdravá žena ve věku do 35 let,  minimálně s maturitou. Dárcovství je anonymní, dobrovolné a bezplatné. Dárkyni však náleží finanční odměna ve výši zhruba kolem 15 – 20 000,- Kč.

Dárkyně projde komplexním vyšetřením, také genetickým, endokrinologickým a gynekologickým. Provádějí se také testy na sexuálně přenosné choroby – HIV, syfilis a žloutenku typu B a C.

Příjemkyním, které mají zájem o vajíčka se nesdělují žádné osobní údaje o dárkyni,zpravidla jen výška, barva vlasů a očí a úroveň dosaženého vzdělání.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Odběr vajíček

Dárkyně si projde hormonální léčbou, při které se vajíčka stimulují k odběru. Léčba spočívá v každodenní aplikaci hormonálních injekcí, které si dárkyně zpravidla aplikuje sama. Celý proces vyžaduje spolupráci s lékařem a pravidelnou docházku na kontroly. Dle ultrazvuku se vajíčka sledují a v okamžiku, kdy jsou připravena k odběru, žena nastoupí na kliniku na jednodenní hospitalizaci. Celý proces přípravy může trvat několik týdnů až měsíců.

Zákrok se provádí v celkové anestezii. Pomocí dlouhé jehly se odeberou zralé folikuly a poté se zmrazí.Po odběru je žena sledována na pooperačním oddělení a poté odchází domů.

Možná rizika

Mezi možná rizika hormonální stimulace patří tzv. ovariální hyperstimulační syndrom, kdy dochází ke zvětšení vaječníků, nahromadění tekutiny v dutině břišní a objevují se  příznaky s tímto spojené jako například nevolnost, zvracení, tlak a bolest v břiše, zvětšení a nafouknutí břicha, riziko trombózy. Při odběru vajíček může dojít k poranění tkání a krvácení, k prasknutí folikulu nebo k infekci.

Preventivně se po zákroku ženám podávají antibiotika a protože zde existuje vyšší pravděpodobnost otěhotnění, doporučuje se dárkyním, které ještě neuvažují o dítěti zvýšenou opatrnost a vhodnou antikoncepci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dárcovství vajíček: Pomoc ženám, které nemohou mít děti