×
TOPZINE.cz

Dar, zahajovací film MFF ve Varech, byl cajdák!

Po slavnostním zahajovacím ceremoniálu karlovarského festivalu včera večer zahájil také film, konkrétně režijní debut Shany Festeové komorní americké drama Dar.

„Vážím si toho, že evropská premiéra mého snímku je právě tady. Poprvé v životě jsem byla ráda, že neumím česky a nevím, kolik důležitých lidí tu je v publiku, jinak bych byla ještě nervóznější a to už bych asi nezvládla,“ uvedla s úsměvem projekci Shana Festeová, která k tomuto filmu napsala i scénář. Také se svěřila, že do tohoto příběhu vložila i kus sebe a svých zážitků, protože ještě před svým narozením přišla o bratra a ví tedy, jaké to je, vyrůstat s rodiči, kteří mají v sobě obrovský zármutek.

A právě ztráta milovaného staršího syna je hlavním motivem tohoto snímku, ve kterém pozůstalí, dobře situovaná rodina Bennettových, najdou v sobě vnitřní sílu a stmelí se. V roli rodičů se představili hvězdní Pierce Brosnan a Susan Sarandonová, vedle kterých se objevila jedna z nejtalentovanějších hereček současnosti, Britka Carey Mulliganová.

Že to zní tak trochu jako cajdák? Bohužel i přes skvělé herecké obsazení nemůžu odporovat. Přijde mi, že autorka se do děje místy natolik ponořila, až ztratila nadhled, a proto snímek v divákovi vyvolá pocit patosu a vykonstruovanosti. Na druhou stranu musím pochválit precizní propracovanost všech stěžejních rolí a jejich charakterů.

Film působí jako vyzrálá psychologická studie, která bohužel chvilkami sklouzává k povrchnímu sentimentu.

Dar (The Greates)

  • Barevný, 35 mm
  • USA, 2008, 99 min
  • Sekce: Hlavní program – mimo soutěž
  • Režie: Shana Feste
  • Scénář: Shana Feste
  • Hrají: Pierce Brosnan, Susan Sarandon, Carey Mulligan, Johnny Simmons, Aaron Johnson, Michael ShannonDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..